logo
    • 06 MAR 18
    • 0
    Stomatologia przyszłości – jak będzie wyglądać wizyta u dentysty za 20 lat?

    Stomatologia przyszłości – jak będzie wyglądać wizyta u dentysty za 20 lat?

    Współczesna stomatologia z każdym rokiem zyskuje nowe możliwości leczenia zębów i poprawy estetyki uśmiechu. Naukowcy cały czas udoskonalają obecne metody oraz pracują nad pionierskimi rozwiązaniami, które zaspokoją wciąż rosnące wymagania pacjentów. Jakie nowości stomatologiczne czekają już wkrótce na pacjentów w każdym gabinecie? Jak będzie wyglądała stomatologia przyszłości? Na te pytania odpowiemy w naszym najnowszym artykule, zachęcamy do zapoznania się z nim!

    Trzecie zęby – niekoniecznie sztuczne, czyli czym są biozęby.

    Obecnie o trzecich zębach mówi się w kontekście protezy zębowej, jednakże już wkrótce może się to zmienić, gdyż od kilku lat specjaliści pracują nad innowacyjnym, przełomowym odkryciem, który z powodzeniem będzie mógł zastąpić implanty zębowe oraz protezy zębowe. Mowa o trzecich zębach,  hodowanych z komórek, które mogłyby normalnie urosnąć. Jak to jest możliwe?

    Naukowcy z Londynu postanowili połączyć namnożoną tkankę dziąsłową pacjentów z mysimi komórkami mezenchymatycznymi, dzięki czemu uzyskano hybrydowe zęby ze szkliwem, zębiną oraz korzeniami. Badacze udowodnili, iż komórki nabłonkowe z dziąseł dorosłego człowieka mogą właściwie wchodzić w interakcję z wywołującym wzrost zęba sygnałami z tkanki mezenchymatycznej (embrionalnej).  Istotne jest, iż w trakcie tej konwersji tworzą się także korzenie oraz korona.

    Kolejnym celem brytyjskich naukowców jest identyfikacja kultury dojrzałych komórek mezenchymatycznych w ciele człowieka, przez co byłaby możliwa indukcja wytwarzania zębów w laboratoriach. Brytyjczycy podkreślają, że łatwo dostępne u dorosłych ludzi komórki nabłonka są naturalnym źródłem dla produkcji biozębów. Produkcja komórek mezenchymalnych zarodków zębowych to kwestia niedalekiej przyszłości.

    Stomatologia przyszłości: zęby wyleczą się same, czyli bioaktywne wypełnienia

    Kolejną nowością jest nowy rodzaj wypełnień, który nie tylko uzupełni ubytek, ale także będzie stymulował własne komórki macierzyste pacjenta do regeneracji miazgi i otaczającej ją zębiny. Nad bioaktywnym wypełnieniem pracował zespół złożony z badaczy University of Nottingham i Harvard University. Opracowany przez nich syntetyczny biomateriał może być używany w taki sam sposób jak tradycyjne wypełnienie stomatologiczne, jednakże nie jest on toksyczny dla komórek.

    Bioaktywne wypełnienie zębów może na tyle efektywny, iż zostanie wyeliminowane leczenie kanałowe.

    Warto dodać, iż ten wynalazek naukowców zdobył nagrodę w konkursie Royal Society of Chemistry’s Emerging Technologies. Nagroda jest przepustką dla laureatów, aby ich nowatorskie osiągnięcie znalazło swoje zastosowanie w przemyśle.

    Wśród materiałów bioaktywnych wymienia się materiały wytworzone w technologii Embrace. Jednym z ich przedstawicieli jest Activa BioActive Restorative. Activa BioActive są pierwszymi żywicami stomatologicznymi, które doskonale imitują właściwości fizyczne i chemiczne zęba. Tworzywo to zawiera w sobie trzy kluczowe komponenty: bioaktywną matrycę żywiczną, absorbujący wstrząs trzon żywiczny wzmocniony kauczukiem oraz reaktywne wypełniacze glasjonomerowe, dzięki czemu ten materiał bioaktywny cechuje się odpornością, estetyką i fizycznymi właściwościami kompozytów, a jednocześnie dostarcza znacznie więcej fluoru niż glasjonomery. Zatem można powiedzieć, że produkty Activa łączą wszystkie zalety kompozytów i glasjonomerów, równocześnie minimalizując wady tych tworzyw. Materiał bioaktywny zabezpiecza także wypełnienia przed mikroprzeciekiem  bakteryjnym, uwalniając jony wapnia, fosforu i fluoru, co zapewnia długoterminowe korzyści dla chorego. Ponadto, swoim wyglądem przypomina on naturalny ząb oraz jest twardy, odporny na nacisk, zużycie, odpryskanie czy ukruszenie.

    Nowoczesne leczenie kanałowe

    W kwestii leczenia kanałowego – od dłuższego czasu trwają badania nad innymi metodami, które będą przynosić lepsze efekty niż dotychczasowa endodoncja. Endodoncja regeneracyjna (ang. regenerative endodontics) skupia metody leczenia, polegające na regeneracji urazowo lub zapalnie zmienionej miazgi, gdyby jednak miało miejsce jej rozległe uszkodzenie lub śmierć to należy ją usunąć i zastąpić nowo wytworzonym konstruktem. Dzięki endodoncji regeneracyjnej zostaną zachowane nie tylko funkcje zęba, ale i jego żywotność.

    Leczeniem laserowe zębów – alternatywa dla tradycyjnych metod

    Laser ma szerokie zastosowanie w stomatologii. Współcześnie w większości gabinetów stomatologicznych możemy znaleźć takie urządzenie. Za sprawą lasera jest możliwe szybsze wyleczenie stanów zapalnych, rany goją się szybciej oraz występuje mniejszy obrzęk powstały po różnych zabiegach dentystycznych.

    Laserowe leczenie zębów ma także zastosowanie w wyeliminowaniu objawów szczękościsku, zapobiega stanom zapalnym i jest wykorzystywane w leczeniu nerwobólów. Pozwala zmniejszyć krwawienie i przyspieszyć gojenie po zabiegu. Laser stomatologiczny znacznie przyspiesza gojenie się ran po zabiegach ekstrakcji, przecinania wędzidełka i resekcji, a także jest pomocny w przewlekłych zapaleniach tkanki okołozębowej. Leczenie próchnicy wiązką lasera jest bezbolesne. Można także używać lasera w szeroko pojętej periodontologii. Ciekawostką, jest fakt, iż zabieg wykonany przy pomocy specjalistycznego lasera może także zmniejszyć występowanie nocnych bezdechów, a tym samym amplitudę chrapania.

    Stomatologia przyszłości, czyli zastosowanie metody CAD/CAM

    Podstawą stworzenia najwyższej jakości uzupełnień protetycznych, zarówno stałych, jak i ruchomych są nowoczesne technologie komputerowe. Dzięki nim jest możliwe wykonanie prac protetycznych za pomocą nowych metod i z wykorzystaniem innowacyjnych materiałów. Taką technologią komputerową jest metoda CAD/CAM, czyli komputerowe wspomaganie projektowania i frezowania pełnoceramicznych uzupełnień protetycznych. Tradycyjne przygotowanie uzupełnienia zajmuje sporo czasu i wymaga od pacjenta przynajmniej kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, aby pobrać wyciski. CAD/ CAM znacznie usprawnia całą procedurę, a prace protetyczne wyróżniają się kilkukrotnie większą wytrzymałością na naprężenia niż tradycyjne prace protetyczne.

    Co oznacza CAD/CAM?

    CAD to skrót od angielskiego terminu Computer Aided Design, co można przetłumaczyć jako komputerowo wspomagane projektowanie. Tradycyjny wycisk zostaje zastąpiony przez skanowanie kamerą 3D opracowanych zębów. Dzięki temu zostaje stworzony wirtualny, trójwymiarowy model, który jest o wiele dokładniejszy i bardziej precyzyjny od zwykłego modelu protetycznego.

    CAM jest również skrótem od angielskiego słowa Computer Aided Manufacturing, czyli komputerowo wspomagane wykonanie. Tym mianem opisujemy specjalistyczne oprogramowanie, które jest niezbędne, aby precyzyjne wykonać zaprojektowany wirtualnie obiekt. Wirtualny projekt zostaje urzeczywistniony za sprawą frezarki, czyli niezwykle dokładnego urządzenia sterowanego przez procesory, umożliwiającego prowadzenie różnych narzędzi takich jak wiertła, frezy, kamienie, diamenty po obrabianych materiałach.

    Technologia CAD/CAM wnosi nową jakość, gdyż dzięki niej można wykonywać uzupełnienia protetyczne z najlepszych materiałów i z największą precyzją. Przygotowane uzupełnienia są nieprawdopodobnie dokładnie wykonane (dokładność sięga 0,2 mikrometrów), co nie jest możliwe do uzyskania w tradycyjnej protetyce. Co więcej, uzupełnienia idealnie odwzorowują kształt i kolor naturalnych zębów. Zaletą technologii CAD/ CAM jest także możliwość zobaczenia efektów pracy protetyka wcześniej – pacjent cały czas ma wgląd, może obejrzeć cyfrowy model zębów i dziąseł wraz z uzupełnieniem protetycznym na ekranie komputera, a tym samym ma pewność, iż finalny efekt będzie zgodny z jego oczekiwaniem.

    Ultracienkie licówki – piękny uśmiech na życzenie

    Do nowości stomatologicznych zalicza się także ultracienkie licówki (inaczej zwane jako chipsy), które są wykonane z porcelany. W odróżnieniu od tradycyjnych licówek mają one zaledwie 0,2 mm, a ich założenie nie wymaga oszlifowania zęba. Ultracienkie licówki pozwalają nadać zębom pożądany, nowy kształt oraz wymarzony kolor. Licówki są przezierne, tym samym doskonale imitują naturalny ząb.

    Jak widzimy, stomatologia przyszłości to nie tylko bezbolesne znieczulenie, ale przede wszystkim udoskonalona technika tworzenia najwyższej jakości, trwałych wypełnień, eleganckich ultracienkich licówek czy też szansa, aby za kilka lat mieć trzecie, bioaktywne zęby.

     

    # stomatologia przyszłości # nowości stomatologiczne # technologia CAD/CAM # protetyka pełnoceramiczna # ultracieńkie licówki # biozęby # bioaktywne wypełnienia # laserowe leczenie zębów # bezbolesne znieczulenia # endodoncja regeneracyjna # stomatologia biomimetyczna

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream