Protezy z acronu – wygodne i praktyczne
Współczesna protetyka aby sprostać wysokim wymaganiom lekarzy-specjalistów i pacjentów wykorzystuje najnowocześniejsze osiągnięcia techniki, do których z powodzeniem możemy zaliczyć protezy z acronu. Przez stomatologów są one uznawane za protezy nowej generacji. Protezy te o wiele lepiej sprawdzają się na co dzień od protez nylonowych i acetalowych. Najważniejsze cechy, jakimi może pochwalić się proteza acronowa to elastyczność, wytrzymałość, funkcjonalność oraz estetyka. Protezy akronowe sprawdzą się zarówno w przypadku braku tylko jednego zęba, jak również gdy pacjent jest całkowicie bezzębny. Proteza z acronu może być częściowa, całkowita oraz jako mikro-proteza na 1 lub 2-3 zęby.
Jaki materiał wykorzystuje się w protezach acronowych?
Protezy zębowe różnią się, m.in. materiałem z którego zostały wykonane. Ma on ogromne znaczenie dla ich funkcjonalności. Najczęściej wykonuje się protezy z akrylu – sztywnego materiału, który może znacznie uprzykrzać nam życie. Protezy z akrylu niektórym pacjentom utrudniają mówienie i ciężko jest się przyzwyczaić do ich obecności w jamie ustnej. Dlatego dobry stomatolog zaproponuje inne, lepsze rozwiązanie, czyli protezy termoplastyczne. Proteza termoplastyczna jest o wiele bardziej elastyczna, tym samym wygodniejsza podczas noszenia. Ten rodzaj protez nie ma typowych dla protez akrylowych haczyków, jest lekki, niezbyt gruby i odporny na złamania. Wśród protez termoplastycznych wyróżnia się:
– protezy poliamidowe,
– protezy nylonowe,
– protezy acetalowe,
– protezy acronowe.
My skupimy się na omówieniu charakterystycznych cech tego ostatniego materiału.
Acron to tworzywo krystaliczne oraz strukturalnie czyste. Oznacza to, iż w jego składzie nie znajdziemy żadnych innych domieszek popularnych akryli, nylonu czy acetali, zatem mamy pewność, iż taka proteza nie będzie uczulać. Tworzywa termoplastyczne, do których zalicza się acron, są bezsmakowe, bezzapachowe i w pełni biokompatybilne.
Należy zaznaczyć, iż ten półprzezroczysty, różowy materiał, w jamie ustnej pacjenta doskonale spaja się pod względem kolorystycznym z szyjkami zębów.
Dlaczego warto zdecydować się na protezy z acronu?
Pacjenci chętnie wybierają protezy z acronu, gdyż ten materiał jest naprawdę innowacyjny, dzięki czemu ich noszenie nie powoduje dyskomfortu. Proteza z acronu jest jednocześnie elastyczna, jak i trwała, sztywna, zatem w praktyce taka proteza jest wręcz niezniszczalna podczas standardowego użytkowania.
Co więcej, zwłaszcza dla pań, istotna jest także estetyka „trzecich zębów”. I pod tym względem proteza zębowa z acronu nie ma sobie równych. Tego typu protezy doskonale pasują pod względem estetycznym do pozostałych zębów pacjenta. Osoby noszące częściowe protezy z acronu nie muszą odczuwać skrępowania podczas uśmiechania się, gdyż klamry mocujące w przeciwieństwie do protez z akrylu są niewidoczne, wykonane z acronu i są częścią płyty, co także znacznie poprawia ich wytrzymałość. Klamry elastyczne nie powodują ścierania szkliwa zębowego oraz nie niszczą przyzębia.
Istnieje możliwość indywidulanego doboru koloru płyty i klamer pod konkretną osobę. Materiał ma bowiem wiele wariantów intensywności koloru od odcieni morelowych, przez róż aż do całkowicie bezbarwnych płyt. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o protezę to kolor płyty nie ulega zmianie.
Protetycy zapewniają, iż najlepsze efekty i maksymalne wykorzystanie możliwości materiału można zaobserwować u osób posiadających minimum trzech zębów własnych, na których zostaje zamocowana proteza. Proteza z acronu, w odróżnieniu od protezy z akrylu, ma znacznie cieńszą powierzchnię, dzięki czemu pacjent jeszcze szybciej przyzwyczaja się do niej – w trakcie adaptacji do nowej, świeżo wykonanej protezy pacjenci mają mniej otarć i podrażnień niż w przypadku zwykłej protezy zębowej. Włożenie tej protezy do ust nie powoduje odruchu wymiotnego, nie mamy także wrażenia pełności w ustach.
Zazwyczaj osoby noszące tradycyjne protezy rezygnują z picia czy jedzenia bardzo gorących potraw, obawiając się, iż ich „trzecie zęby” ulegną uszkodzeniu. Posiadacze protez acronowych spokojnie mogą spożywać ulubione posiłki, bo ich protezy są odporne na zmiany temperatur. Protezy te także nie ulegają złamaniom i są bardzo wytrzymałe.
Utrzymanie protezy z acronu w czystości jest o wiele prostsze niż tych z akrylu. Wynika to z bardzo niskiej chłonności (0,3%) tego tworzywa. Protezy z acronu nie są tak podatne na wsiąkanie oraz osadzanie się osadu jak w przypadku protez acetalowych czy bardzo chłonnych nylonowych. Zatem wydzielanie i pochłanianie przykrych zapachów zostaje ograniczone do minimum.
Najlepszą rekomendacją protez acronowych jest zadowolenie ich posiadaczy, zwłaszcza tych, którzy wcześniej używali sztywnych protez akrylowych. Osoby zainteresowane tym typem protez zachęcamy, aby odwiedziły swój gabinet stomatologiczny, gdzie dentysta poradzi, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.
# protezy z acronu # proteza acronowa # proteza elastyczna # proteza termoplastyczna # proteza z akronu # proteza zębowa # protezy z akrylu # protetyka
Leave a reply →
Potwierdzam, że protezy z akronu to doskonały wybór – są trwałe i doskonale się prezentują.
Reply →in reply to Protetyka
Witam. Ile potrzeba czasu od pierwszej wizyty do odbioru protezy acronowej. Zależy mi na czasie. Proszę o odpowiedź. IwonaKubiak
Reply →5-7 dni bo jest odcisk, póżniej dobor kolotu zęba i właściwa proteza, zależy jak protetyk ma czas (ile zleceń)
Reply →Mam z acronu nie wiem dlaczego nie mogę się przyzwyczaić od roku
Reply →in reply to Maria Wojtków
U mnie w okresie początkowym pojawily się pleśniawki i nie używam jej, a tania nie byla
Reply →