logo
  • 22 SIE 16
  • 0
  Higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów

  Higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów

  Prawidłowe szczotkowanie zębów jest najlepszym sposobem utrzymania higieny jamy ustnej, co pomaga ograniczyć ryzyko powstania i próchnic zębów. Sposób szczotkowania zębów oraz częstotliwość wykonywania tych zabiegów pozwala utrzymać zdrowe zęby oraz usunąć płytkę  nazębną. Zaleca się stosowanie manualnych lub elektrycznych szczoteczek do zębów z miekkim włosiem wykonane z włókna syntetycznego, oraz powinny one być poręczne.

  Jak często należy myć zęby?

  Szczotkowanie dwa razy dziennie nie wystarcza. Konieczne jest, aby myć zęby po każdym posiłku: nawet po dobrym szczotkowaniu, wciąż pozostaje między 100 a 1000 bakterii na mm². Po dwóch godzinach, w tym samym miesjcu jest ich już 2,000,000. Niezbędne jest więc mycie zębów po posiłku.

  Wybór szczoteczki do zębów

  Najważniejszą cechą jest elastyczność włókien, która zależy od ich długości  i średnicy. Musimy kupować szczoteczki do zębów o miękkich włóknach, które pozwalają jako jedyne, na skuteczne i nieagresywne szczotkowanie. Regularne szczotkowanie twardą szczoteczką powoduje recesję przyzębia.

  Wybór pasty do zębów

  Głównym zastosowaniem pasty do zębów jest ułatwienie usuwania płytki nazębnej. Pierwszym aktywnym składnikiem pasty jest fluor. Wzmacnia on powierzchowną warstwę szkliwa i czyni ja bardziej odporną na kwasy wytwarzane przez bakterie. U dorosłych, skuteczna pasta do zębów powinna zawierać co najmniej 1000 ppm (części na milion) fluoru.

  Techniki szczotkowania zębów

  Skuteczność szczotkowania zębów nie zależy od czasu jaki poswięcamy myciu zębów. Najważniejszy jest sposób szczotkowania zębów. Najlepszym sposobem, aby nie ominąć jakiejś części  jamy ustnej podczas mycia zębów jest szczotkawanie metodyczne. Należy wykonywać ruchy okrężne szczotką w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Dla każdego łuku zębowego, szczotkowanie rozpoczyna się od zewnętrznej strony ostatniego zęba na jednym boku i kończy się na powierzchni wewnętrznej tego samego zęba na tej samej stronie.

  W celu zapewnienia skuteczności (i aby nabyć pewnej wprawy), szczotkowanie powinno odbywać się w ten sam sposób za każdym razem. Nie zapomnij, że szczotkowanie języka rowniez odgrywa ważną rolę w higienie jamy ustnej gdyż bakterie znajdujące się na płytce znajdują się również na języku.

  Profilaktyka i higiena jamy ustnej 

  Kluczem do zdrowych zębów i pięknego uśmiechu jest systematyczna i prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream