• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 15 LUT 17
    • 0
    Nowoczesna stomatologia – innowacyjne technologie i metody leczenia

    Nowoczesna stomatologia – innowacyjne technologie i metody leczenia

    Nowoczesna stomatologia 

    Dla starszego pokolenia wizyta w gabinecie dentystycznym wiązała się z niebywałym stresem, wynikającym nie tylko z myśli o potencjalnym bólu, ale także z przykrych wrażeń wizualnych, słuchowych czy też zapachowych.  Obecnie możemy o tym wszystkim zapomnieć, gdyż nowoczesna stomatologia to leczenie na miarę XXI wieku. Technologia jest bowiem naszym sprzymierzeńcem w walce o piękny, zdrowy uśmiech. Co więcej, dbanie o zęby przestaje być uciążliwym obowiązkiem, a staje się rozkoszą i przyjemnością. Dziś zaprezentujemy najnowsze wynalazki, które zrewolucjonizowały stomatologię oraz sprawiły, iż bezbolesne leczenie zębów to nie pusty frazes.

    Zarówno w przypadku technik leczenia zębów, jak i stomatologii estetycznej poczyniliśmy ogromne postępy: coraz popularniejsze zabiegi anti-aging, doskonalsze metody wybielania zębów oraz dokładniejsze i jeszcze bardziej precyzyjne techniki komputerowe pozwalają stomatologom na uzyskanie rewelacyjnych efektów.

    Oto innowacje, które przyczyniły się do zrewolucjonizowania nowoczesnej dentystyki.

    Mycie zębów – przyjemne i efektywne

    Współczesny człowiek nie rozstaje się ze smartfonem. W autobusie, na przystanku, w sklepie czy w drodze do pracy widzimy osoby wpatrzone w miniaturowy ekran. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż smartfon może nam pomóc w utrzymaniu higieny jamy ustnej. W jaki sposób? Firma Apple stworzyła specjalną aplikację Brush DJ, która została pozytywnie zaopiniowana przez National Health Service z Wielkiej Brytanii. Aplikacja ta przez 2 minuty odtwarza muzykę – jest to dokładnie tyle, ile potrzeba, aby zęby zostały dokładnie wyszczotkowane. Ponadto aplikacja przypomina 2 razy na dzień o myciu i płukaniu zębów, a raz na 3 miesiące o zakupie nowej szczoteczki do zębów. Jak podaje sondaż przeprowadzony przez British Dental Journal aż 70% użytkowników zaobserwowało, iż dzięki tej aplikacji ich zęby są bardziej czyste, natomiast 80% było bardziej zmotywowanych do dłuższego czyszczenia zębów.

    Na takiej samej zasadzie działa inteligentna szczoteczka Beam Brush, która wraz ze wspomnianą aplikacją tworzy doskonały duet: urządzenie monitoruje częstotliwość sięgania po szczoteczkę oraz sprawdza naszą technikę mycia zębów, bo możemy za nią dostać dodatkowe, wirtualne punkty.

    Marzeniem wielu osób są piękne, białe zęby. Nowoczesna stomatologia pomaga pacjentom wybielać zęby w domowych warunkach. Istotne jest, że wybielanie odbywa się podczas mycia zębów. Jak to możliwe? Za sprawą szczoteczki Foreo Issa, która wykorzystuje technologię sonicznych pulsacji możemy myjąc zęby również usuwać przebarwienia z płytki nazębnej. Dodatkowo, dzięki silikonowemu włosiu, skuteczniej czyści zęby oraz dziąsła. Szczoteczka Foreo ma zatem podwójne działanie, sprzyja więc nie tylko codziennej pielęgnacji, ale i wybielaniu zębów.

    Nowoczesna stomatologia – stomatologia anti-aging

    Stomatologia estetyczna wychodzi naprzeciw potrzebom osób pragnących nie tylko poprawić wygląd swojego uśmiechu, ale i chcących wymodelować twarz. Po założeniu koronek i licówki oraz ustaleniu nowej wysokości zgryzu, odtworzeniu brakujących zębów uzyskujemy efekt pogodniejszego wyrazu twarzy, pełniejszych ust, spłyconych zmarszczek i podniesionych policzków.

    Jeszcze bielsze zęby – nowoczesne wybielanie w gabinecie stomatologicznym

    Marka Philips przygotowała aplikację Zoom QuickPro, która umożliwia wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym w zaledwie pięć minut. Dwuwarstwowy preparat po 30 minutach zmywa się – szczotkując lub wycierając – już samodzielnie. Efekty są natychmiastowe, bo jeden zabieg wybiela zęby o cztery odcienie, jednakże pełne efekty dostrzeżemy dopiero po kilku dniach. Ta innowacyjna metoda oprócz tego, że jest skuteczna i bardzo szybka to przede wszystkim jest bezpieczna.

    Gabinet stomatologiczny high-tech

    Warto wspomnieć także o nowoczesnym wyposażeniu gabinetów stomatologicznych. Skanery 3D, fotografia cyfrowa, specjalne programy tworzące wizualizacje nowych uśmiechów, lasery, a do tego komputer, który znieczula i specjalny guzik, tzw. dental button, którym pacjent może wyłączyć zabieg – to nie opis gabinetu stomatologicznego z filmu science fiction. W wielu polskich gabinetach z roku na rok przybywa technologii, która pomaga w codziennej pracy stomatologów. Należy zaznaczyć, iż wiele sprzętów zostało stworzonych z myślą o zupełnie innym przeznaczeniu. W ciągu ostatnich 10 lat stomatologia zaadaptowała na swój użytek zarówno technologie i patenty wojskowe, jak również rozwiązania do tej pory stosowane przez konstruktorów maszyn, mostów, wieżowców, a także w innych gałęziach medycyny.

    Narzędzia stomatologiczne z szafiru

     Jakiś czas temu na rynku pojawiły się narzędzia stomatologiczne z końcówkami wykonanymi z szafiru. Producentem tych narzędzi jest amerykańska firma Sapphire Technology. Czemu akurat szafirowe końcówki? Szafir to drugi najtwardszy po diamencie kamień szlachetny, zatem wykonane z takiego materiału narzędzia cechują się jeszcze większą wytrzymałością, a co za tym idzie dłuższą żywotnością. Ponadto, udowodniono, że szafirowe końcówki ułatwiają aplikację stosowanych w stomatologii materiałów oraz obniżają ryzyko powracającej próchnicy.

    Szafir, pokrywający końcówki narzędzi stomatologicznych, jest minerałem optycznie czystym, którego powierzchnia została wypolerowana z najwyższą – jak to ujmują twórcy technologii – kosmiczną dokładnością.

    Szafirowe końcówki zostały docenione także za to, że nie wchodzą w niepożądane reakcje z aplikowanymi materiałami powszechnie stosowanymi podczas zabiegów stomatologicznych. Taka sytuacja niestety bardzo często ma miejsce podczas stosowania standardowych końcówek wykonanych z metalu. Zaletą szafiru jest także łatwość sterylizacji, jest on bardziej wytrzymały na wysoką temperaturę i pozostałe czynniki środowiskowe panujące w autoklawach.

    Komputerowe projektowanie uśmiechu

    Który z pacjentów nie chciałby zobaczyć, wiedzieć, jak będzie wyglądał po zakończeniu leczenia? Zapewne wszyscy marzą o tym, by zanim zdecydują się na konkretne leczenie widzieć efekty pracy stomatologa. Teraz jest to możliwe. Stworzonej w Brazylii technologii DSD (Digital Smile Design) pozwala na zaprojektowanie zębów dopasowanych do naszej urody. Technologia ta wykorzystuje cyfrowe zdjęcia makro jamy ustnej oraz program graficzny, w którym odbywa się obróbka zdjęcia, wykonując projekt nowego uzębienia na ekranie komputera. Stomatolog może wraz z pacjentem ustalić i zaplanować korektę uzębienia, tym samym dopasowując zęby np. do kształtu ust, koloru cery, kształtu kości szczęki, wielkości i koloru dziąsła, a także sposobu uśmiechania się. Technologia DSD pozwala uniknąć rozczarowań, pacjent jest przygotowany na konkretny efekt.

    W taki sposób dentyści mogą m.in. do projektować licówki, tworzyć korektę linii uśmiechu, przedłużać zęby, DSD jest pomocny także w projektowaniu protez i w leczeniu implantologicznym. Stworzony komputerowo projekt doskonale oddaje urodę pacjenta oraz jego zachowanie: mimikę twarzy, sposób uśmiechania się.

    DSD to nie jedyny program, który znalazł zastosowanie w innowacyjnej stomatologii, bo na uwagę zasługuje także Dawson Wizard. Jego zadaniem jest zaprojektowanie zębów w taki sposób, aby się nie stykały.  Technologia pozwala na wykluczenie choroby okluzyjnej. Czym jest ta choroba? Z tą dokuczliwą dolegliwością zmagają się osoby, których zęby górnej i dolnej szczęki źle się ze sobą stykają. W efekcie czego możemy odczuwać bóle głowy, napięcie mięśni twarzy, szyi, a nawet pleców, bóle mięśni i stawów wokół szczęki, a także charakterystyczne „klikanie” w szczęce np. podczas jedzenia i ziewania.

    Dawson Wizard wykorzystuje serię zdjęć uzębienia oraz obrazów 2D i 3D jamy ustnej i tym samym daje możliwość dentyście wcześniejszej lokalizacji i analizy problemu. Dobry dentysta od razu, dzięki temu programowi zobaczy te miejsca, w których konieczna jest np. zmiana pozycji i ustawienia zębów, przedłużenie zębów, zmiana kształtu korony. Do tej pory wszelkie zmiany były przeprowadzane od razu w jamie ustnej pacjenta, co nie zawsze dawało satysfakcjonujące efekty.

    Znieczulenie aplikowane przy pomocy komputera

    Strzykawka, którą jesteśmy znieczulani w gabinecie stomatologicznym już niedługo może odejść do lamusa, a jej miejsce zajmie komputer, konkretnie urządzenie Wand. Ten niewielki sprzęt – ma niespełna 20 cm kontroluje tempo, z jakim podawane jest znieczulenie. Za jego sprawą pacjent może liczyć na bezbolesne leczenie zębów. Ten komputer jest odpowiedzialny za sterowanie tempa z jakim podawany jest płyn znieczulający. Dzięki temu wnika on w tkankę bardzo powoli, z tzw. prędkością fizjologiczną. Powolne jego przenikanie do organizmu sprawia, że nie odczuwamy rozpierającego bólu oraz nie odczuwamy tak nieprzyjemnego momentu wkłucia się igły w dziąsło. Komputerowa technologia zastosowana w urządzeniu, stanowiąca patent armii USA, nie tylko minimalizuje ból podczas znieczuleń, ale także zapobiega wystąpieniu uczucia odrętwienia twarzy – działa miejscowo na wybrany, pojedynczy ząb.

    Nowoczesna stomatologia – przycisk bezpieczeństwa

    Siedząc na fotelu dentystycznym niejeden pacjent miał w pewnym momencie myśli – „szkoda, że nie można na moment przestać”. Obecnie nowoczesna stomatologia pozwala pacjentowi wpływać i kontrolować leczenie. W jaki sposób? Pacjenci mają do dyspozycji Dental Button, zwanego także „panic buttonem”. Jest to urządzenie, które umożliwia pacjentowi samodzielne zatrzymanie pracy wiertła np. w momencie silnego stresu. Stres może powodować np. przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem, dlatego osoba posiadająca taki guzik czuje się pewniej i w kryzysowej chwili możliwe jest zatrzymanie na chwilę pracy wiertarki.

    Technologia ta nie należy do najnowszych wynalazków – została bowiem opracowana w Stanach Zjednoczonych ponad 30 lat temu i od tego czasu wykorzystywana jest wśród pacjentów, u których konieczne jest podawanie morfiny. Przy pomocy specjalnego guzika mogą oni samodzielnie dozować swoje dawki leku przeciwbólowego. W stomatologii rozwiązanie to stosowane jest dopiero od kilku lat. Lekarze zapewniają, iż w taki sposób można zredukować poziom stresu o 50-80 proc. Pacjenci są silniejsi psychicznie, gdyż wiedzą, iż to oni sprawują kontrolę.

    Niewidoczne aparaty ortodontyczne

    Na zakończenie prezentujemy nowość w ortodoncji – niewidoczne szyny ortodontyczne Invisalign. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną wyprostować sobie zęby, ale nie podobają im się metalowe nakładki i wystające druciki. Szyny Invisalign wykorzystują transparentne nakładki, które są kolejno wymieniane podczas leczenia. Najważniejszą zaletą takiego leczenia jest efekt wizualny: pacjent nie nosi na zębach ani ligatur, ani drutów. W ten sposób możemy m.in. zamknąć szpary między zębami, przywrócić uśmiechowi symetrię oraz zlikwidować wadę wymowy, której przyczyną jest złe rozstawienie zębów lub wada zgryzu.

    Oprócz szyn ortodontycznych można zdecydować się także na aparaty zakładane od wewnętrznej strony zębów. Tzw. aparaty lingwalne (językowe) wykonuje się ze stopu złota i irydu, a przed ich przygotowaniem pobierany jest z jamy ustnej cyfrowy wycisk. Ich produkcją zajmują się roboty. Aparaty lingwalne są projektowane indywidualnie, co oznacza, iż są one dopasowane rozmiarowo do kształtu, rozmiaru i nierówności zębów, dzięki czemu pacjenci ich nie czują, a osoby postronne – nie widzą. Aparat zauważymy dopiero po uniesieniu języka.

    nowoczesna stomatologia; innowacyjna stomatologia; stomatologia nowej generacji

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream