logo
licowki

licowki

Szansa na nowy, piękny uśmiech – licówki

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o pięknym uśmiechu, obecna stomatologia estetyczna oferuje naprawdę nowe możliwości, z których mogą skorzystać pacjenci niezadowolonym z własnego uzębienia. Jedną z propozycją, jaką usłyszymy podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym będą licówki. Za ich sprawą można znacznie poprawić wygląd zębów, by mieć wreszcie wymarzony, piękny uśmiech. Licówki zmienią kolor zębów, nadadzą im pożądany kształt lub ukryją szpary między nimi (diastemy). Co ważne, jest to prawie bezbolesny zabieg.

Co to są licówki? Rodzaje licówek.

Są to cienkie, porcelanowe lub kompozytowe płytki, które stomatolog nakleja na przednią powierzchnię zęba, tym samym maskując defekty estetyczne. Pacjenci mają do wyboru dwa rodzaje licówek: kompozytowe i porcelanowe. Licówki porcelanowe swoim wyglądem wiernie imitują prawdziwe zęby. Różnica pomiędzy licówkami porcelanowymi a kompozytowymi polega na ich trwałości i cenie, licówki porcelanowe znacznie lepiej się prezentują, są bardziej wytrzymałe, ale też droższe od tych kompozytowych.

Jaki efekt uzyskamy po ich założeniu?

Stomatolog może założyć licówki na zęby przebarwione, gdy zależy nam na ich rozjaśnieniu  Ponadto za ich sprawą można nadać zębom wymarzony kształt: poszerzyć je, wydłużyć czy usunąć diastemę. Nakładki na zęby ukryją niewielkie defekty, szpary między zębami, wady zgryzu, mogą zasłonić zęby, które są rozruszone czy uszczerbione, jednakże nie zastąpią leczenia ortodontycznego w przypadku znacznych wad. Należy pamiętać, iż głównym zadaniem licówek jest poprawa estetyki uśmiechu, nie leczenie. Licówki wyróżnia wysoka wytrzymałość i trwałość, są odporne na ścieranie, długo zachowują pierwotny kolor i blask.

Kiedy nie należy zakładać licówek?

Założenie licówek nie będzie możliwe w przypadku osób walczących z próchnicą, mających choroby dziąseł czy z wadami zgryzu. Także osoby cierpiące na bruksizm – zgrzytanie zębami oraz zaciskanie zębów nie mogą mieć założonych takich nakładek. Gdy pacjent obgryza paznokcie także licówki nie są zalecane, gdyż łatwo może dojść do ich uszkodzenia. Przeciwskazaniem do założenia licówek jest wcześniejsze leczenie kanałowe przeprowadzone na zębie, na którym miała być umiejscowiona licówka.

Poszczególne etapy zakładania licówek

Każdy gabinet stomatologiczny ma swoją metodę pracy, jednakże pragniemy zaprezentować ogólny przebieg założenia licówek. Licówki porcelanowe wykonuje się 2 metodami. Metodą falszpatową (napalane na masie ogniotrwałej) lub są one tłoczone na porcelanie o podwyższonej wytrzymałości. Zakładanie licówek tłoczonych odbywa się bez szlifowania zębów. Jeśli pacjent zdecyduje się na założenie gotowych tłoczonych licówek istnieje możliwość poprawienia ich, aby ich wygląd jak najmniej odbiegał od ideału. Falszpatowe licówki niestety nie można zmieniać.

Na taki nowy, piękny uśmiech nie musimy długo czekać. W ciągu 2-4 wizyt stomatolog przeprowadza wstępną konsultację, pobiera wyciski zębów, a także przeprowadza symulację wyglądu. Wtedy też odbywa się dobieranie koloru i kształtu zębów. Po ostatecznej akceptacji przez pacjenta wyglądu nowych zębów rozpoczyna się przygotowywanie makiety nowego uśmiechu.

Stomatolog zazwyczaj na drugiej wizycie zakłada próbny model na zęby (bez szlifowania zębów) i pacjent taką makietę musi nosić przez kilka dni, aby sprawdzić czy nowy wygląd mu faktycznie odpowiada.

W przypadku poprawek wprowadza się je na kolejne wizycie. Zęby pod licówki można delikatnie zeszlifować lub gdy nie jest to konieczne można zaledwie zmatowić szkliwo. Tej czynności nie wykonuje się, gdy licówka ma pogrubić lub poszerzyć ząb.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, jest to zabieg bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Wykonaniem porcelanowych licówek zajmuje się technik w laboratorium protetycznym, powstają one na podstawie wycisku oszlifowanych zębów. W czasie oczekiwania na właściwe licówki pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami tymczasowymi. Są one wykonane zazwyczaj z kompozytu i przygotowuje je lekarz.

Zabezpieczenia są zdejmowane po 10-15 dniach i wtedy też pacjent może po raz pierwszy założyć nowy, piękny uśmiech.

Zalecenia po zabiegu nałożenia licówek

Dobry stomatolog podzieli się z nami bardzo cennymi wskazówkami, jak dbać o licówki i jakich produktów należy unikać jak ognia, by nowy, piękny uśmiech był jak najdłużej naszym powodem do dumy. Tuż po założeniu licówek powinniśmy unikać ciemnych napojów (kawa, herbata), które mogą trwale odbarwić szkliwo na granicy przejścia. Jeśli jest to możliwe warto zrezygnować z bardzo twardych produktów spożywczych, gdyż podczas odgryzania kawałków licówki mogą się uszkodzić. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej będziemy mogli długo się cieszyć śnieżnobiałym uśmiechem.