• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 11 LIP 17
    • 0
    Torbiel zębowa: przyczyny, leczenie, zagrożenia

    Torbiel zębowa: przyczyny, leczenie, zagrożenia

    Podczas badań kontrolnych przez przypadek Twój stomatolog zauważył na zdjęciu RTG zmianę w postaci torbieli zębowej. Zastanawiasz się, co to dokładnie oznacza i jak ją należy leczyć. Wczesne wykrycie i leczenie torbieli zębowej może zapobiec przykrym i czasem groźnym powikłaniom.

    Czym jest torbiel i kiedy powstaje?

    Bezpośrednią przyczyną powstawania torbieli korzeniowej jest przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba. Torbiel korzeniowa może występować w tkance kostnej szczęki lub żuchwy. Miejscem, gdzie ona najczęściej występuje jest obszar twarzoczaszki.

    Objawy

    Jak rozpoznać, że rozwijają się takie zmiany chorobowe? Nie jest to proste, gdyż w początkowym stadium pacjent nie uskarża się na żadne bóle, a sama torbiel rozwija się bezobjawowo. Może zostać wykryta podczas zdjęć RTG, najczęściej stomatolog zleca wykonanie zdjęcie pantomograficznego oraz zdjęcia wewnątrzustnego. Na zdjęciu RTG jest ona widoczna jako jednolite przejaśnienie o gładkich zarysach, które jest wyraźnie oddzielone od otoczenia. Chorobie często towarzyszy pojawienie się przetoki na dziąśle.

    Leczenie torbieli

    Najczęściej lekarze decydują się na jej operacyjne usunięcie. Zabieg jest przeprowadzany przez lekarza chirurga szczękowego. Mniejsze torbiele o średnicy nie większej niż 8 mm zwykle zostają wyleczone po odpowiednim leczeniu endodontycznym zęba przyczynowego. Nieleczone torbiele mogą osiągnąć duże rozmiary, przez co naciskają na sąsiednie tkanki. Takie działanie może prowadzić do różnych stanów chorobotwórczych oraz powikłań. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, na życzenie pacjenta można wykonać go w znieczuleniu całkowitym. Zazwyczaj operacje wyłuszczenia torbieli są połączone z wycięciem korzenia zęba przyczynowego lub wyrwaniem zęba.  Powstały ubytek kostny zostaje uzupełniony materiałem kościozastępczym.  Rutynowo wyciętą torbiel wysyła się do badania histopatologicznego, aby upewnić się, iż nie nastąpiły zmiany nowotworowe.

    Czy zabieg ten jest bolesny?

    Tak jak wcześniej wspominaliśmy, usuniecie torbieli jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, zatem nie musimy się obawiać bólu, który wystąpi dopiero po zabiegu. Dzieje się tak z powodu urazu tkanek wyrostku zębodołowego. Zazwyczaj po usunięciu torbieli pojawia się obrzęk. W takim przypadku lekarz stomatolog przepisuje antybiotyk, leki przeciwbólowe i płukanki przeciwzapalne, a ból i obrzęk szybko ustępują.

    Przyczyny powstawania torbieli

    Rozwój torbieli jest, jak już wcześniej zostało wspomniane, efektem zapalenia tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba. Jak to zazwyczaj bywa jego przyczyną są bakterie, które mogą dostać się przez kanał zębowy, zakażony na skutek choroby próchniczej. Zdarza się, iż torbiel okołowierzchołkowa powstaje w wyniku nieprawidłowo wykonanego leczenia kanałowego lub jest powikłaniem po nim.

    Zagrożenia w przypadku nieleczonych torbieli

    Taka zmiana chorobowa może wypełniać duże fragmenty kości. W związku z czym będą one bardziej podatne na urazy. Zęby mogą ulegać rozchwianiu, a w efekcie także wypadać. Poza bezpośrednimi skutkami ciężkie stany zapalne i otorbienie korzenia zęba mogą być przyczyną poważniejszych powikłań. Oprócz zakażenia zmiany i jej zropienia, możemy być –  w bardzo rzadkich przypadkach -narażeni na powstanie zmiany nowotworowej.

    Zalecenia po usunięciu torbieli

    Po zabiegu usunięcia należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Zęby, a zwłaszcza miejsce operowane, powinno się myć szczoteczką o miękkim włosiu. Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu nie należy płukać ust płynem. Bolące miejsce można okładać zimnymi kompresami, np. z lodem. Powinniśmy zadbać o to, by nie wydmuchiwać nosa – w celu jego oczyszczenia należy stosować krople i spray‘e, takie jak podczas kataru. Parę dni po zabiegu może utrzymywać się opuchlizna, która zazwyczaj schodzi po 4, 5 dniach. Dentyści polecają, aby w czasie rekonwalescencji spożywać miękkie potrawy: ryby, gotowany kurczak, gotowane warzywa, makarony, ziemniaki (tłuczone), ale najlepiej by były one niegorące.

    Po 10 dniach od operacji lekarz ściąga założone szwy.

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream