logo
    • 20 LUT 18
    • 0
    Stomatologia biomimetyczna – rewolucja w leczeniu próchnicy

    Stomatologia biomimetyczna – rewolucja w leczeniu próchnicy

    Rozwój współczesnej nauki daje ogromne możliwości, które mogą zostać także wykorzystane w doskonaleniu metod leczenia próchnicy. Amerykańscy naukowcy opracowali innowacyjne rozwiązanie, które lada dzień może być codziennością i być może niedługo każdy gabinet dentystyczny będzie oferował plomby biomimetyczne.  Czym zajmuje się stomatologia biomimetyczna? Oraz na czym polega wyjątkowość plomb biomimetycznych? Te wypełnienia stomatologiczne bazują na materiach biokompatybilnych, odbudowujących tkanki zęba na drodze naturalnych procesów mineralizacji.

    Plomby biomimetyczne

    Już wkrótce zamiast kompozytu czy czarnego amalgamatu stomatolog będzie mógł zaproponować materiał biokompatybilny. Materiał ten, nie tyle będzie zastępował zęby, co odbudowywał je. Plomby bionaśladowcze, albo glasjomery z powodzeniem odtwarzają zniszczone struktury twardych tkanek zęba w sposób najbardziej podobny do żywej tkanki, z której zbudowany jest ząb.

    Co więcej, w przeciwieństwie do zwykłych, tradycyjnych plomb wypełnienia biomimetyczne nie tylko zewnętrznie przypominają biologiczną tkankę zęba, ale także zachowują się tak jak ząb, zatem są odporne na nacisk i jednocześnie dobrze się prezentują. Plomba bionaśladowcza, tak jak inne nowoczesne materiały, wnika w głąb zębiny i doprowadza do odbudowy połączenia szkliwno-zębinowego. W ten sposób ząb staje się bardzo wytrzymały.

    Stomatologia biomimetyczna – leczenie próchnicy na miarę XXI wieku

    Plomby biomimetyczne są produkowane z żywic, mających m.in. właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zostaje zminimalizowane ryzyko rozwoju bakterii pod plombą, co może się zdarzyć przy tradycyjnych plombach. O wytrzymałości tego wypełnienia najlepiej świadczy fakt, iż ten materiał tworzą także włókna polietylenowe, które są używane do produkcji kamizelek kuloodpornych. Plomby biomimetyczne swoją wytrzymałością bardziej przypominają amalgamaty niż kompozyty światłoutwardzalne: taka plomba może w ubytku pozostawać nawet 20 lat.

    Warto również dodać, iż zaletą plomby biomimetycznej jest to możliwość doklejania wypełnienia do ubytków w kruszącym się zębie bez konieczności usuwania całej starej plomby biomimetycznej. Plomby biomimetyczne są bardziej funkcjonalne niż korony, gdyż założenie licówki wymaga spiłowania naturalnego zęba, w przypadku glasjomeru można zachować więcej tkanek własnych, a nie ma różnicy w ich wyglądzie.

    Badania nad nowymi materiałami ciągle trwają. Stomatologia biomimetyczna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Połączony zespół naukowców z Harvard University oraz University of Nottingham opracował bioaktywny materiał, który pobudza komórki macierzyste zęba do stymulowania wzrostu miazgi i zębiny. Skuteczność działania nowego materiału może np. wyeliminować konieczność leczenia kanałowego. Wynalazek ten zdobył nagrodę w konkursie Royal Society of Chemistry’s Emerging Technologies.

    Kolejną nowatorską propozycją jest szkło bioaktywne. Użyte do wypełnień, wpływa nie tylko na remineralizację partii zęba zmienionego przez próchnicę, ale też buduje środowisko alkaliczne, w którym bakterie inicjujące próchnicę się nie rozwijają. Dane z amerykańskich badań potwierdzają, że wypełnienia ze szkła bioaktywnego są trwalsze, a także – co nie mniej ważne – opóźniają rozwój próchnicy wtórnej, gdyż wnikanie bakterii w ten nowy materiał jest znacznie słabsze niż w przypadku nieaktywnych wypełnień.

    Ciekawostką jest fakt, iż poza materiałem do wypełnień opracowano także zawierającą szkło bioaktywne pastę do zębów.

    # stomatologia biomimetyczna # biomimetyka, nowoczesna stomatologia # leczenie próchnicy # tkanki zęba # odbudowa biomimetyczna zęba # materiał biokompatybilny # mineralizacja # glasjomery # plomby biomimetyczne # wypełnienia stomatologiczne # komórki macierzyste #gabinet dentystyczny # stomatologia bionaśladowcza

     

     

     

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream