logo
    • 06 WRZ 16
    • 1
    Złamałeś albo wypadł Ci ząb ? Wezwij pogotowie stomatologiczne !

    Złamałeś albo wypadł Ci ząb ? Wezwij pogotowie stomatologiczne !

    Wybicie lub złamanie zęba wymagają natychmiastowego działania. Złamałeś ząb albo wypadł Ci ząb, zadzwoń natychmiast na pogotowie stomatologiczne pod numer 513 100 313, powiemy Ci jak postępować !

    Zęby łamią się i kruszą z wielu powodów. Najczęściej dochodzi do wypadków u dzieci w szkołach podczas gry w piłkę lub podczas zabaw, jazdy na rowerze, przez śliskie kafelki na basenie itp. Urazy zębów mogą również wystąpić u dorosłych. Często wystepują one po wypadku, uderzeniu lub po prostu od zużycia już leczonych zębów. Na szczęście, złamany, pęknięty bądź ukruszony ząb można odbudować wieloma sposobami.

    Im szybciej, tym lepiej

    Postępowanie po urazie ma często decydujące znaczenie dla dalszego leczenia, więc warto wiedzieć co zrobić najpierw, gdy zdarzy się to nam lub naszemu dziecku. Najważniejsze, aby nie wpadać w panikę po urazie zęba! Jesli będziesz postępować zgodnie z zasadami,  z gabinetu wyjdziesz z własnym zębem.

    Zabiegi w przypadku urazu zęba sa zróżnicowane i zależą od następujących czynników: rodzaj urazu, czas, jaki upłynął od chwili urazu do momentu podjęcia leczenia, miejsce urazu (część koronowa, część korzeniowa zęba, obie jednocześnie), rodzaj zęba (ząb mleczny / ząb stały), stan zęba (ząb żywy / ząb martwy).

    Musimy zastosować metodę leczenia adekwatną do rodzaju odniesionego urazu gdyż uszkodzenie zębów może mieć różny charakter:

    • Uszkodzenie korony zęba

     

    • Wypadnięcie całego zęba

     

    • Zwichnięcie zęba

     

    Mikropękniecia

    Gdy jest to tylko mikropękniecie, wystarczy wypolerowanie zęba.

    Ukruszony ząb

    Ze względów estetycznych, ukruszony ząb odbudowuje się materiałem kompozytowym.  Przy mlecznych zębach oszczędza się dzieciom niepotrzebnego stresu związanego z zabiegiem doklejania i czeka się aż mleczak sam wypadnie w swoim czasie.

    Pęknięty lub złamany ząb

    Gdy pęknięciu lub złamaniu ulegnie korona zęba i dojdzie do uszkodzenia miazgi koniecznie wykonujemy rentgen zęba. Należy ząb przeleczyć kanałowo zanim zostanie odbudowany. Trzeba zamontować  WKK – wkład koronowo – korzeniowy (czyli tzw. sztyft), wykonany z włókna szklanego i dopiero na tym wkładzie, odbudowujemy koronę zęba. Wkład ma zabezpieczyć przed ponownym złamaniem.

    Głęboko złamany ząb

    W ciężkich przypadkach złamania korzenia zęba (złamania pionowe zęba wzdłuż korzenia, poziome pęknięcie korzenia) lub gdy doszło do złamania poniżej linii korzenia, konieczne jest jego usunięcie. Dział stomatologii jakim jest protetyka zajmuje się uzupełnianiem brakujących zębów.  Dalsze postępowanie żeby uzupełnic brak tego zęba wykonasz w naszym gabinecie.

    Wypadnięcie zęba

    Wypadnięcie zęba zawsze wiąze się z przerwaniem ciągłości naczyniowo-nerwowej po gwałtownym urazie. Czas odgrywa tu bardzo istotną rolę – im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na uratowanie zęba.

    Pierwszym krokiem gdy wypadnie nam cały ząb po jakimś urazie to odszukanie zęba. Im szybciej zjawimy się w gabinecie, tym szanse na uratowanie zęba są większe. Wtedy koniecznie trzeba zabezpieczyć ząb (najlepiej w zimnym pasteryzowanym mleku i w czystym pojemniku lub sloiku) i z zalanym w mleku ząbkiem należy udać się do naszego pogotowia stomatologicznego – najlepiej w ciągu 4 godzin od wypadku.

    Zabieg umieszczenia takiego zęba w zębodole to reimplantacja. Zabieg jest prosty – a pozwala zachować to, co najcenniejsze – naturalny ząb. Szynujemy, czyli unieruchamiamy wybity ząb za pomocą miękkiego drutu i kompozytu stomatologicznego. Kontrolujemy stan jamy ustnej i decydujemy, kiedy zdejmujemy szynę. Korzeń może się zrosnąć z zębodołem w ciągu 3-4 tygodni. Gdy uszkodzenia są rozleglejsze, okres regeneracji może potrwać 6-8 tygodni. po zabiegu, ząb odzyskuje pełną sprawność funkcjonalną i estetyczną. Co trzy miesiące należy odwiedzać stomatologa żeby skontrolować ewentualne zmiany koloru korony. Gdy nastąpi taka sytuacja, proponujemy wtedy założenie licówki LUMINEERS® która pozwoli odzyskać naturalną barwę zęba.

    Zapobieganie urazom zębów

    W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa uszkodzenia zebów, pamiętaj że:

    • Należy unikać gryzienia i żucia pokarmów zbyt twardych (twarde słodycze, lód, kości)

     

    • Należy unikać nagryzania bardzo twardych przedmiotów jednym zębem

     

    • Należy nakładać ochraniacze na zęby w trakcie uprawiania niektórych dyscyplin sportu (szczególnie u dzieci)

     

    • Należy skonsultować się ze stomatologiem, jeśli zgrzytasz zębami podczas snu

     

    • Należy przychodzić na wizyty kontrolne przynajmniej raz w roku

     

    • Wszystkie urazy w obrębie jamy ustnej, choćby bardzo niewielkie, trzeba koniecznie skonsultować ze stomatologiem

     

    Pogotowie Stomatologiczne 24h/7 Olsztyn

    A na koniec, nie zapomnij że, zawsze znajdziesz u nas pomoc. W razie urazu zęba, nie panikuj i zadzwoń w każdej chwili na nasze pogotowie stomatologiczne + 513 100 313.

     

    Leave a reply →
  • Posted by Anna Górska on 18/05/2020, 08:37

    Dzień dobry.
    Piszę do Państwa ponieważ chciałabym się zapytać jakie są u Państwa ceny za wyrwanie zęba?  Wcześniej  zrobiła mi się wielka dziura ale nie odczułam tego w zaden sposób nic absolutnie nie bolało i rzadko cos wpadało więc zignorowałam sprawę a tu dwa dni temu pękła mi jego polowa i wypadła i sie wszystko odslonilo i przez to boli nie z tej ziemi. Niestety nie stać mnie na leczenie kanałowe a wydaje mi się ze i tak jest on nie do odratowania, więc chciałabym się go pozbyć.
    Także moje pytanie jest takie : ile pieniędzy by mnie kosztował cały ten proces u Państwa ?
    Pozdrawiam 🙂

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream