logo
    • 09 MAJ 17
    • 2
    Korony zębowe – dlaczego warto zdecydować się na ich założenie?

    Korony zębowe – dlaczego warto zdecydować się na ich założenie?

    Jeśli nasze zęby są przebarwione, zniszczone, złamane to stomatolog może nam zaproponować założenie korony zębowej. Jakie są rodzaje koron zębowych i dlaczego warto zdecydować się na nie? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z nim!

    Czym są korony zębowe?

    Korony zębowe są dedykowane osobom, które pragną całkowicie przykryć uszkodzony ząb lub zaatakowany przez próchnicę, zatem korona zębowa ma funkcję wzmacniającą i ochraniającą. Zaletą koron jest także poprawienie wyglądu zęba oraz jego wyrównanie. Korony zębowe wykonuje się najczęściej po leczeniu kanałowym przednich i tylnych zębów. To uzupełnienie protetyczne jest mocowane na stałe i można go używać tak, jak używa się naturalnych zębów. Nie wyjmuje się ich z ust i nie wypadają, tak jak to ma czasem miejsce w przypadku protez ruchomych.

    W jaki sposób mocuje się korony zębowe?

    Jeśli nasz ząb jest zdrowy to korona zębowa zostanie umieszczona na jego pozostałościach. Taki ząb jest uprzednio szlifowany, a później nakleja się na niego koronę. Kolor korony zębowej jest odpowiednio dobrany tak, aby pasował do pozostałych, zdrowych zębów.

    Korony protetyczne stomatolog zakłada także jako uzupełnienie, elementy mocujące dla mostu protetycznego. Zazwyczaj zakładanie korony zębowej ma miejsce na wcześniej wstawionych implantach zębowych. Pamiętajmy, iż wtedy korona nie jest montowana bezpośrednio na implant tylko za pomocą specjalnego tytanowego łącznika, który jest zatopiony w kość szczęki.

    Rodzaje koron zębowych

    Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są korony zębowe stosujemy następujący podział:

    – korony porcelanowe – mogą być na podbudowie metalowej lub ceramicznej. Rdzeń metalowy zalecany jest do zębów bocznych

    – korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze złota – dobry dentysta poleci, aby założyć je w przypadku gdy mamy bardzo zniszczone zęby, złoto ma silne działanie przeciwpróchnicze, ale należy pamiętać, iż korony te są mniej naturalne – nie przepuszczają światła jak naturalne zęby. Odradza się je osobom uczulonym na metal.

    – korony pełnoceramiczne – są niezwykle estetyczne, przez co trudno je odróżnić od naturalnych zębów, najczęściej stosuje się je do wypełnienia zębów przednich, kiedy to zależy nam na pięknym uśmiechu. Korony te są z podbudową z tlenku cyrkonu, są także bardzo wytrzymałe, chociaż zdaniem części lekarzy są mniej trwałe niż korony metalowe.

    – korony pełnometalowe – współcześnie bardzo rzadko stosowane

    – kompozytowe, akrylowe – są to korony tymczasowe. W wyjątkowych okolicznościach, gdy nie ma możliwości założenia koron porcelanowych (np. z powodu twardości materiału) to dopuszczalne jest uzupełnienie stałe tymi koronami

    Kto powinien zdecydować się na korony zębowe?

    To uzupełnienie protetyczne jest stosowane między innymi jako rekonstrukcja zębów leczonych kanałowo. Ponadto koronę zębową zakłada się w przypadku leczenia zębów z wrodzonym brakiem szkliwa czy też w celu odbudowy zębów uszkodzonych lub startych.

    Zaleceniami do założenia korony są także:

    – ochrona słabego zęba przed złamaniem

    – w celu umocowania mostu

    – do pokrycia implantu

    – do pokrycia zęba uszkodzonego – nadanie zębom naturalnego wyglądu,

    – szybsze leczenie ortodontyczne – korony są także zakładane gdy w zgryzie są wady i można je poprawić za pomocą korekty kilku zębów.

    Przeciwwskazania do wykonania koron zębowych

    Zanim zdecydujemy się na założenie koron, nasz stomatolog musi ocenić stan zęba. Koron zębowych nie wykonuje się w przypadku, gdy:

    – pozostałość zęba znajdującego się nad dziąsłem wynosi mniej niż 2-3 mm

    – zęby są silnie zniszczone przez próchnicę, czyli choroba dosięga do poziomu dziąsła albo jeszcze głębiej

    Wtedy konieczne będzie wydłużenie korony klinicznej danego zęba, a następnie zostaje wykonana korona tymczasowa. Po pół roku dentysta może założyć koronę porcelanową.

    Przebieg założenia korony

    Pierwszym etapem jest opiłowanie zęba w odpowiedni sposób. Powierzchnia zęba zmniejszana jest ze wszystkich stron – o około 1-2 mm lub więcej z każdej strony – gdyż taka będzie grubość ścianki korony. Zabieg ten jest bezbolesny, dentysta podaje nam znieczulenie miejscowe. Następnie wykonuje się wyciski; szczęki lub żuchwy z oszlifowanym filarem i wycisk przeciwstawny. Tak przygotowany wycisk jest wysyłany do laboratorium protetyki stomatologicznej. W tym czasie pacjent nosi akrylową koronę tymczasową. Kiedy lekarz dentysta otrzymuje gotową koronę, dopasowuje ją do zęba i cementuje na stałe. Tuż po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort, gdyż będzie musiał przyzwyczaić się do nowego kształtu zęba z koroną.

    Czy korony zębowe są trwałe?

    Pytanie, które najczęściej pada z ust pacjentów, to: „jak długo będę nosić taką koronę, czy jest ona wytrzymała i trwała?”. Oczywiście wszystko zależy od materiału, z którego została wykonana korona oraz precyzji i umiejętności dentysty oraz później – naszej dbałości o higienę jamy ustnej. Dobrze wykonana korona może służyć nawet 10-15 lat.

    #korony zębowe

    Leave a reply →
  • Posted by Bartłomiej on 26/05/2020, 08:20

    Dobry i wyczerpujący artykuł za który bardzo dziękuję. Kiedy kolejny?

    Reply →
  • Posted by Marek on 23/07/2022, 12:56

    Dzień dobry, zastanawiam się nad uzupełnienem zębów koronami, chciałbym dowiedzieć sie jak wygląda takie leczenie u państwa… może przybliże moją sytuacje… jeden ząb jest przebarwiony po leczeniu kanałowych , dolne zęby są troche krzywe, górne zęby między jedynkami był ubytek który został zaleczony ale niestety delikatnie jest widoczny (inny kolor ) dodatkowo jeden ząb z tych jefynek jest troche ułamany , natomiast reszta zębów w górnej części są zdrowe w związku z tym mam pytanie czy warto zakladać korony na zdrowe zęby czy raczej tylko te które potrzebują koron ?
    Pozdrawiam

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream