• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7

wybielanie zębów

Wybielanie zębów – sposób na hollywoodzki uśmiech

Zapewne każdy z nas chciałby się pochwalić się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem, jaki widzimy oglądając zagraniczne produkcje filmowe czy przeglądając kolorowe magazyny plotkarskie. Niestety, w rzeczywistości nasze zęby są nieco żółte, przebarwione od picia hektolitrów kawy, herbaty czy palenia papierosów, dlatego aby odzyskały pierwotny wygląd warto zdecydować się na zabieg profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, który daje zaskakująco dobre rezultaty i długotrwały efekt wybielania.

Jak przebiega cały zabieg?

Standardowo zabieg wybielania zębów jest poprzedzony konsultacją stomatologiczną, podczas której lekarz ocenia stan uzębienia oraz prezentuje skuteczne metody wybielania zębów, uwzględniając czynniki zdrowotne, fizyczne oraz finansowe. Drugim etapem procesu poprzedzającego wybielanie zębów jest profesjonalna higienizacja, która składa się z usunięcia osadów i kamienia nazębnego, piaskowania, polerowania ich powierzchni oraz instruktażu higieny pozabiegowej. Stomatolog musi również zabezpieczyć wszystkie ubytki próchnicowe oraz określić próg pobudliwości bólowej i żywotności zębów. Wtedy też może przystąpić do działania.

Metody wybielania zębów

Jedną z powszechnie stosowanych metod profesjonalnego wybielania zębów jest metoda nakładkowa. Nakładki są to specjalne szyny z winylu, dopasowane indywidualnie do kształtu szczęki pacjenta, wypełnione środkiem wybielającym (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu). Pacjent zakłada taką szynę najczęściej na całą noc, przez okres jednego do dwóch tygodni. Efektem są wyraźnie rozjaśnione zęby, których odcień utrzymuje się przez kilka lat.

Bardzo skuteczną metodą wybielania zębów jest metoda naświetleniowa. Przeprowadza się ją wyłącznie w gabinecie dentystycznym. Naświetlenie umożliwia zmianę odcienia zębów nawet o osiem tonów. Lekarz stomatolog rozpoczyna zabieg od nałożenia na zęby żelu tlenowego i żelu ochronnego na dziąsła. Następnie zęby są naświetlane niebieskim promieniowaniem, które aktywuje cząsteczki żelu. Przez około 20 minut utleniają powierzchnię szkliwa, poprawiając tym samym wygląd zębów.

Zalety wybielania zębów

Profesjonalne wybielania zębów, w przeciwieństwie do tego domowymi sposobami, jest bezpieczne i bardziej komfortowe, a przy tym ma długotrwały efekt. Lekarz stomatolog cały czas kontroluje jego przebieg. Dla wielu osób szczególnie ważne jest, iż możemy osiągnąć oczekiwany rezultat wybielania już podczas jednej wizyty – w przypadku naświetlania.

Co należy jeść, a czego unikać po wybieleniu zębów?

Ogromną rolę w przypadku utrzymania efektów wybielania ma higiena jamy ustnej. Dobry stomatolog zaleci po zabiegu wybielania zębów przestrzeganie tzw. Białej diety. Przede wszystkim tuż po zabiegu (przez 2 godziny) należy spożywać jedynie wodę mineralną. Następnie tak wybierać posiłki i produkty by nie miały one w składzie barwników spożywczych. Taką dietę należy stosować od 3 do 14 dni po zabiegu, w zależności od własnych predyspozycji i tego, jak nasze zęby reagują na wybielanie.  Nie należy pić kawy, herbaty, coli, czerwonego wina oraz jeść takich owoców i warzyw (w tym zabronione jest picie soków): jagody, wiśnie,  żurawina, borówki, marchew, pomidory, papryka, buraki, kukurydza, czerwona kapusta. Zrezygnujmy z: czekolady i innych produktów zawierających kakao, np. mleko czekoladowe, ciemnych sosów, niektórych przypraw: kurkuma, chilli, cynamon, curry.

Bez obaw możemy jest mięso drobiowe, ryby i owoce morza, nabiał: jogurty, maślanki, masło, ser kozi, ryż, kaszę, warzywa białe i z małą ilością barwników, np. ziemniaki, czosnek, cebula, biała kapusta, biała rzodkiew, biała fasola, kalarepa oraz warzywa bez skórki, np. cukinia, bakłażan, ogórek.

Kto nie powinien wybielać zębów?

Lekarz stomatolog nie podejmie się wybielania zębów u osób poniżej 16. roku życia, kobiet w ciąży i w okresie karmienia, cierpiących na wrażliwość termiczną zębów, mających alergie na jeden ze składników materiałów wybielających. W przypadku ostrego przebarwienia tetracyklinowego czwartego stopnia zamiast wybielania należy założyć licówki lub korony. Długotrwały efekt wybielania jest uzależniony od samodyscypliny pacjenta, dlatego aby uzyskać dobre rezultaty należy stosować się do zaleceń lekarza oraz musi być przestrzegana biała dieta. Jeśli osoba nie zamierza nosić nakładek wybielających lub nie będzie przestrzegać diety to warto zastanowić się nad sensem takiego zabiegu.

Czy wybielanie zębów boli?

Niektórzy wahają się w obawie przed wystąpieniem nieprzyjemnego bólu w trakcie lub po zabiegu. Oczywiście może wystąpić przemijająca samoistnie nadwrażliwość termiczna zębów lub ból zębów, związany z indywidualną predyspozycją pacjenta. W momencie jego wystąpienia należy niezwłocznie poinformować stomatologa, który przerwie zabieg lub zastosuje inną metodę.