logo
    • 17 KWI 18
    • 0
    Poparzone podniebienie – przyczyny, objawy, leczenie

    Poparzone podniebienie – przyczyny, objawy, leczenie

    Niejednokrotnie zdarzyło nam się w pośpiechu wypijać kawę czy herbatę lub też konsumować gorącą zupę lub posiłek, w wyniku czego mogliśmy sobie sparzyć podniebienie. Podrażnienie podniebienia, nieprzyjemne uczuciu szczypania, a nawet ból w jamie ustnej może być także spowodowany zjedzeniem bardzo ostrych, mocno doprawionych przyprawami (np. chilli) potraw. Jak unikać poparzeń podniebienia i co zrobić, gdy sparzymy sobie jamę ustną i język? O tym przeczytacie w naszym najnowszym artykule.

    Poparzone podniebienie – czym się objawia?

    Pacjenci przychodzą do gabinetu stomatologicznego nie tylko z bólem zęba, chorobami przyzębia, ale także mogą się skarżyć na poparzone podniebienie. Poparzenie jamy ustnej wrzątkiem powoduje silny ból podniebienia, języka i gardła. Dyskomfort odczuwamy nie tylko w momencie picia czy jedzenia czegoś ciepłego. Takie dolegliwości bólowe mogą się utrzymywać się do 2–3 dni, a z czasem ustępują. Zranione podniebienie może się również pokryć bąblami i pęcherzami, których pod żadnym pozorem nie należy przekłuwać.

    Poparzone podniebienie u dzieci

    Poparzenie podniebienia może wystąpić także u małych dzieci. Maluchy pozostawione bez opieki mogą z ciekawości sięgnąć i wypić np. środki do czyszczenia domu, co spowoduje oparzenie chemiczne wewnątrz jamy ustnej.

    Poparzenie podniebienia, a może inna dolegliwość?

    Ból podniebienia czy też zaczerwienie podniebienia niekoniecznie musi być oznaką poparzenia. Poparzone podniebienie łatwo pomylić z: aftą, alergią lub stomatopatią protetyczną. Wszystkie wymienione dolegliwości mają bardzo podobne objawy, zatem czasem ich rozpoznanie nastręcza lekarzom problemów.

    Na podrażnionym podniebieniu, dziąsłach czy policzkach mogą pojawić się afty. Afta to utrudniająca jedzenie, bolesna nadżerka lub owrzodzenie o owalnym kształcie. Afty są pokryte białym nalotem i otoczone czerwonym rąbkiem zapalnym. Przyczyną występowania aft może być permanentny, nadmierny stres, przemęczenie, alergie pokarmowe, a także w przypadku kobiet – afty pojawiają się w trakcie miesiączki. Afty mogą być spowodowane różnego typu urazami mechanicznymi, przygryzieniami. Po ok. 10-14 dniach po aftach nie ma już śladu.

    Podrażnienie podniebienia i zaczerwienie podniebienia może być wynikiem noszenia protezy ruchomej i alergii na akryl. Pacjenci skarżą się na nasilenie objawów w obrębie zasięgu płyty protezy wyłącznie w czasie korzystania z niej – po wyciągnięciu dolegliwości słabną. Jeśli stomatolog potwierdzi nasze przypuszczenia, iż mamy alergię na akryl będzie konieczna inna metoda uzupełnienia braków zębów, np. implanty lub wykonanie protezy zębowej z materiału nieuczulającego.

    Noszenie protez zębowych jest również przyczyną stomatopatii protetycznej. Na czym ona polega? Terminem tym określa się zmiany patologiczne błony śluzowej jamy ustnej, które powstają na skutek używania protez ruchomych lub całkowitych.  Obtarcia mechaniczne podniebienia oraz nieprzestrzeganie higieny mogą z czasem zaowocować bólem w jamie ustnej.  Symptomem stomatopatii jest  obrzęk, zaczerwienienie i pieczenie śluzówki. Może również pojawić się biały nalot, który po starciu pozostawia małe, krwawiące punkty.

    Co przyniesie ulgę na poparzone podniebienie?

    Ból podniebienia złagodzą leki na afty, dostaniemy je w aptece bez recepty. Leki te nie tylko zmniejszą dolegliwości, lecz również przyspieszą gojenie się ran.

    Warto zaopatrzyć się w żel lub maść zawierającą środki znieczulające (takie jak benzokaina), która działa przeciwbólowo. Dobroczynny wpływ na oparzenia języka mają również tabletki na ból gardła, bowiem zmniejszają one stan zapalny oraz uśmierzają ból.

    Gdyby rany i bąble na podniebieniu utrzymywały się i nie goiły przez okres dłuższy niż 14 dni to koniecznie udajmy się do lekarza, aby ten mógł wykluczyć ewentualność zmian nowotworowych.

    Poparzone podniebienie u dziecka musi zostać obejrzane przez pediatrę lub stomatologa. Wypicie przez malucha środków żrących wymaga od nas natychmiastowej reakcji, gdyż pierwsza pomoc jest bardzo istotna w późniejszym, szybkim powrocie do zdrowia. Przede wszystkim należy od razu pojechać do szpitala. Nie wolno prowokować wymiotów, gdyż powracające z żołądka kwasy mogą ponownie poparzyć przełyk i jamę ustną, a w ostateczności doprowadzić do perforacji układu pokarmowego.

    Gdybyśmy znaleźli opakowanie po tym środku to zabierzmy je ze sobą, dzięki czemu ułatwimy personelowi medycznemu identyfikację substancji i łatwiej będzie można udzielić pomocy.

    Domowe sposoby na poparzone podniebienie

    Szybką ulgę po oparzeniu jamy ustnej wrzątkiem poczujemy po włożeniu do ust kostek lodu, zimno zmniejsza obrzęk i ból podniebienia. Pamiętajmy, aby przemieszczać w ustach kostki lodu, nie mogą być one w jednym miejscu przez dłuższy czas.

    Podobnie jak lód działa zimna woda. Kostki lodu nie należy podawać małym dzieciom, gdyż mogą się one nimi zakrztusić.

    Jeśli w wyniku poparzenia jamy ustnej powstała rana po bąblach to zadbajmy o to, aby była odizolowana. W tym celu możemy użyć naparu z malwy oraz wywaru z siemienia lnianego, gdyż mają one działanie powlekające, niczym tarcza będą chronić śluzówkę przed szkodliwymi czynnikami.

    Przygotowanie naparu z malwy jest niezwykle proste, wystarczy do szklanki wrzucić kilka suszonych płatków kwiatu malwy, zalać je wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez co najmniej 10–15 minut. Taki schłodzony napar popijamy przez cały dzień małymi łykami.

    Do łagodzenia dolegliwości związanych z oparzeniem jamy ustnej można także zastosować napar z rumianku bądź nagietka. Jamę ustną płuczemy tylko dobrze wystudzonym naparem!

    Kolejną sprawdzoną metodą jest płukanka z soli, która odkaża błonę śluzową jamy ustnej. Pół łyżeczki soli należy rozpuścić w szklance ciepłej wody, a następnie wypłukać nią usta.

    W trakcie gojenia się ran po oparzeniu należy unikać bardzo gorących i ostrych potraw, gdyż będą one jeszcze bardziej podrażniać śluzówkę jamy ustnej i poparzone miejsce.

     

    # poparzone podniebienie # ból podniebienia # zaczerwienienie podniebienia # podrażnienie podniebienia # zranione podniebienie # oparzenie języka # poparzenia jamy ustnej # pierwsza pomoc # stomatolog

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream