Elastyczne wyciągi ortodontyczne
Marzenie o prostym, hollywoodzkim zgryzie współcześnie może zostać zrealizowane także u dorosłych pacjentów. Wiele osób decyduje się na założenie stałego aparatu ortodontycznego nie tylko ze względu na poprawę wyglądu, lecz również pragnie zniwelować niektóre wady wymowy oraz zapobiec powstawaniu chorób dziąseł i zębów. Jak działają wyciągi ortodontyczne, kiedy należy je nosić i jak przebiega leczenie? W naszym najnowszym artykule możecie znaleźć najważniejsze informacje na ten temat.
W jakim celu zakłada się wyciągi ortodontyczne ?
Aparat stały ortodontyczny może być założony tylko wtedy gdy pacjenci mają właściwe uzębienie. Jego zadaniem jest wprowadzenie nawet najdrobniejszych poprawek estetycznych. Najpopularniejsze są obecnie stałe aparaty, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Pacjenci mogą wraz z prowadzącym stomatologiem zdecydować o wyglądzie aparatu: młodzież najczęściej decyduje się na kolorowe gumki ortodontyczne, starsi sięgają po szare i przezroczyste, aby jak najmniej rzucały się w oczy.
Noszenie wyciągów elastycznych wpływa na poprawę dopasowania górnych i dolnych zębów i/lub szczęk – zgryzu, tym samym cały układ stomatognatyczny (zęby, kości wyrostków zębodołowych, mięśnie, dziąsła) inaczej się prezentuje. Zadaniem gumek ortodontycznych jest wyrównanie zgryzu, są one niezwykle istotne dla etapu leczenia ortodontycznego polegającego na ustalaniu zgryzu. Należy zaznaczyć, iż zazwyczaj jest on najtrudniejszy i trwa najdłużej. Założenie odpowiednich zamków i łuków prostujących zęby sprawia, iż w stosunkowo szybkim czasie zęby zaczynają się prostować, natomiast wyrównanie zgryzu (dopasowanie zębów i szczęk – na przykład w korekcji tzw. nadzgryzu) trwa zazwyczaj dłużej i decyduje o momencie osiągnięcia gotowości do zdjęcia aparatu.
Zaangażowanie pacjenta w przebieg leczenia ortodontycznego
W leczeniu ortodontycznym ogromną rolę odgrywa współpraca pacjenta z lekarzem oraz dyscyplina. Noszenie gumek jest niezbędne dla powodzenia leczenia, należy zawsze ściśle przestrzegać odpowiednich instrukcji. Wszelkie zaniechania nie tylko wydłużą czas leczenia, lecz również wręcz go zniweczą. Noszenie wyciągów i ich właściwa zmiana jest podstawowym zadaniem pacjenta.
Wyciągi ortodontyczne – rola w leczeniu ortodontycznym
Wyciągi ortodontyczne są aktywnym elementem aparatu stałego. Co to oznacza? Spełniają one rolę „silnika” aparatu stałego, podobnie jak śruba ortodontyczna czy sprężyna w aparacie ruchomym. Ich odpowiednie rozmieszczenie i dobór pozwala na przesuwanie poszczególnych zębów, czy ich grupy. Ponadto, gumki umożliwiają ustawienie we wzajemnej korelacji szczękę i żuchwę. Wszystkie wady ortodontyczne mogą być leczone przy ich pomocy.
Jak należy nosić wyciągi ortodontyczne ?
Wyciągi ortodontyczne, które są zamontowane na aparatach ortodontycznych należy nosić przez całą dobę. Gumki działają gdy jesteśmy w pracy, w domu, w szkole. Należy je mieć założone także podczas jedzenia i snu. Należy dodać, że jedzenie posiłków z wyciągami usprawnia proces poprawnego ustawiania zgryzu. Można je zdjąć jedynie na czas szczotkowania lub zakładania nowych. Codziennie rano konieczne jest założenie nowych gumek, potem w ciągu dnia 3-4 razy, nie rzadziej niż co 12 godzin (bowiem szybko tracą wytrzymałość i stają się mało elastyczne).
Na początku leczenia ortodontycznego pacjenci przyzwyczajają się do codzienności z wymianą gumek, jednak potem, w miarę upływu czasu potrafią to zrobić nawet nie patrząc w lustro.
Czy noszenie gumek jest bolesne ?
W pierwszych dniach noszenia gumek może wystąpić ból zębów i szczęk, jednakże jest to zjawisko krótkotrwałe, bowiem po upływie tygodnia problemy te znikają. Gdyby pojawił się ból to nie należy wyciągać gumek, gdyż wyjmowanie ich po kilku godzinach spowolni lub nawet zatrzyma postępy leczenia. Do tego pacjent będzie wciąż uskarżał się na ból zębów (przez niesystematyczne noszenie gumek zęby stawiają większy opór sile przesuwającej je we wskazanym kierunku).
# wyciągi ortodontyczne # aparat stały # wady ortodontyczne # układ stomatognatyczny # gumki ortodontyczne
Leave a reply →
Leave a reply