Demineralizacja zębów – czyli co zrobić, gdy nasze szkliwo jest osłabione?
Odczuwasz przykry ból podczas jedzenia niektórych produktów? Taki stan może być spowodowany odwapnieniem szkliwa. W jaki sposób możemy zapobiegać demineralizacji zębów oraz jak przebiega leczenie – o tym przeczytasz w naszym artykule.
Istotne funkcje szkliwa
Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważną funkcję pełni w naszym życiu szkliwo. To właśnie ta zewnętrzna warstwa zębów jest najtwardszą substancją w ludzkim ciele. Szkliwo składa się głównie z minerałów i małej ilości (około 4%) wody oraz materiału organicznego. Głównym składnikiem szkliwa są jony wapnia i jony fosforanowe, występujące naturalnie w organizmie. Zadaniem szkliwa jest ochrona zębów oraz funkcja estetyczna.
Funkcja ochronna wyraża się w ochronie zębiny przed czynnikami:
– termicznymi (zimne pokarmy);
– fizycznymi (żucie);
– biologicznymi (bakterie powodujące próchnicę);
– czynnikami chemicznymi (kwaśne pokarmy).
W momencie gdy występuje odwapnienie szkliwa odczuwamy nadwrażliwość zębów.
Funkcja estetyczna łączy się z funkcją ochronną, gdyż szkliwo chroni zęby przed przebarwieniami, zapewniając im piękny, śnieżnobiały wygląd. Składnik szkliwa – hydroksyapatyt jest strukturą stabilną chemicznie nie wchodzącą w reakcje z związkami powodującymi przebarwienia.
Pamiętajmy również, iż szkliwo odpowiada za kształt i wielkość zęba. Tworzenie szkliwa kończy się jednoczasowo z wyrznięciem się zęba. Wtedy już ząb jest w pełni uformowany.
Demineralizacja zębów – przyczyny i objawy
Choć szkliwo jest twarde i bardzo odporne na różne czynniki, to może się zdarzyć, iż w pewnych warunkach może dojść do wypłukania wapnia. Ma to miejsce, gdy zęby są narażone przez dłuższy okres czasu na działania cukrów lub kwasów, naruszających szkliwo. W wyniku takiego naruszenia następuje ługowanie niektórych składników mineralnych (takich jak wapń). Tuż pod szkliwem znajduje się druga warstwa zęba, składająca się z miliona drobnych rurek prowadzących do zakończeń nerwowych. Stąd też bierze się ból podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków. Nadwrażliwość zębów jest dla nas sygnałem, aby jak najszybciej udać się do dentysty, który stwierdzi jak daleko posunięta jest demineralizacja zębów. Jest to szczególnie istotne dla osób noszących stały aparat nazębny, gdyż zęby są wtedy wyjątkowo podatne na proces demineralizacji, ponieważ aparat sprzyja osadzaniu się resztek jedzenia.
Jeśli nasz stomatolog stwierdzi jedynie początki demineralizacji (objawem są często białe miejsca na zębach) to przy zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i stosowaniu diety bogatej w niezbędne minerały możliwa jest remineralizacja szkliwa.
Demineralizacja zębów: przyczyny
Główną przyczyną demineralizacji zębów jest nieprawidłowa i nienależyta higiena jamy ustnej, ponadto dieta bogata w produkty zawierające duże ilości cukrów i kwasów. O cukrach i spożywaniu w nadmiernych ilościach słodyczy zazwyczaj pamiętamy, jednak warto mieć na uwadze fakt, iż negatywny wpływ na stan zębów mają także kwaśne potrawy. Kwas cytrynowy, który można znaleźć zarówno w cytrynach, jak i limonkach, grejpfrutach czy soku pomarańczowym jest wyjątkowo żrący dla szkliwa zębów. Takimi produktami są także pomidory, podobnie jak kiszona kapusta czy barszcz. Aby nie dopuścić do demineralizacji szkliwa konieczne jest szczotkowanie i gruntowne płukanie jamy ustnej w ciągu godziny od spożywania tych pokarmów. Jakie inne czynniki mogą wpływać na demineralizację zębów?
Odwapnienie zębów może być spowodowane także:
– wiekiem,
– gromadzeniem się płytki nazębnej,
– stosowanie produktów do wybielania zębów,
– częstym myciem zębów zbyt twardą szczoteczką,
– popękaniem zębów,
– ubytkami spowodowanymi próchnicą,
– niektórymi chorobami. Największy wpływ na remineralizację szkliwa ma niedoczynność tarczycy oraz refluks jelitowo – żołądkowy.
Remineralizacja
Najprostszym sposobem na odbudowanie szkliwa jest właściwa dieta. Należy spożywać pokarmy zawierające minerały wykorzystywane przez organizm do odbudowy szkliwa. W trakcie jedzenia pamiętajmy, aby żuć je powoli, aby minerały mieszały się ze śliną. Takimi pokarmami bogatymi w minerały są m.in.:
– sery,
– seler, brokuły, rzepa,
– mięso,
– owies,
– jajka,
– soja.
Zasada jest bardzo prosta: im więcej wapnia w diecie tym mniejsza podatność szkliwa na kwasy produkowane przez bakterie próchnicotwórcze. Ponadto istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która uniemożliwi gromadzenie się kamienia nazębnego. Koniecznie zdecydujmy się na profesjonalne czyszczenie zębów i usuwanie kamienia. Mamy także dobrą wiadomość dla osób uwielbiających żuć gumę, gdyż żucie gumy bez cukru pomaga w usuwaniu resztek jedzenia spomiędzy zębów. Możemy również płukać przez 15 do 20 minut jamę ustną olejem kokosowym, dzięki czemu pozbędziemy się z jamy ustnej bakterii i toksyn oraz przyspieszymy proces leczenia.
Demineralizacja zębów: leczenie
Powszechnie uznaje się, że fluor posiada właściwości zapobiegające demineralizacji, gdyż staje się częścią struktury zęba. W tym celu warto zdecydować się na zabieg fluoryzacji. Dobry stomatolog dostosuje metodę leczenia do stopnia demineralizacji.
Warto wiedzieć, iż istnieją także nowe technologie, które inicjują remineralizację poprzez stosowanie różnych środków w postaci past lub płynów do płukania jamy ustnej, tym samym zapewniających obecność wapnia i fosforanów w ślinie.
Środki medyczne (pasty czy płukanki) mogą doraźnie nam pomóc, gdyż sukces całkowitego wyleczenia zależy przede wszystkim od zachowania odpowiedniej diety i utrzymywaniu higieny jamy ustnej.
# demineralizacja zębów # odwapnianie szkliwa # remineralizacja # dieta # nadwrażliwość zębów
Leave a reply →
Ja ostatnio kupiłam swoim dzieciom suplement acidolac dentifix kids, żeby chronić ich zęby przed demineralizacją, a co za tym idzie przed próchnicą. Dzieciaki uwielbiają te tabletki, bo mają truskawkowy smak
Reply →Musze koniecznie to kupić, jeśli ma truskawkowy smak to nie będzie najmniejszych kłopotów z jego podawaniem. Przynajmniej ziększy się profilaktyka zębów.
Reply →Moja córka też go dostaje, dla lepszej mineralizacji zębów. Staramy się bardzo dbać o jej zęby i od lat chodzimy na regularne kontrole dentystyczne.
Reply →Acidolac dentifix kids najlepiej działa podawany w czopkach. Ci wszyscy od postów reklamowych na pewno próbowali.
Reply →U mnie problem jest nawracający i nigdy nie wiedziałam, czy to kamień czy już demineralizacja, w tej chwili od 2 miesięcy stosuję pastę konopną do zębów z konopiafarmacjapl . Oczyściła kamień nazębny , delikatnie wybiela dobra dla osób, które lubią kawę, ma dużo minerałów jest be z fluoru a dla mnie to ważne. Koi stany zapalne.
Reply →