logo
    • 04 WRZ 18
    • 0
    Polip zatoki szczękowej – przyczyny, objawy, leczenie

    Polip zatoki szczękowej – przyczyny, objawy, leczenie

    Od jakiegoś czasu odczuwasz uciążliwy ból głowy, masz katar lub kaszel oraz niedrożność nosa? Zastanawiasz się, czy to nie przypadkiem przeziębienie lub alergia, ale takie symptomy mogą wskazywać na zapalenie zatok szczękowych, które nieleczone może doprowadzić do bardzo groźnych dla naszego zdrowia powikłań, np. zapalenia mózgu. Jakie są przyczyny zapalenia oraz jakie objawy? W jaki sposób przebiega leczenie?

    Kiedy mówimy o zapaleniu zatok szczękowych?

    Zapalenie zatok szczękowych jest stanem zapalnym obszaru, rozciągającego się po obu stronach twarzy niemalże od korzeni zębów górnych (ósemek, siódemek i szóstek, a niekiedy nawet trójek lub dwójek), przez dno oczodołu aż do jamy nosowej. Zapaleniom sprzyja skomplikowana budowa zatok szczękowych, gdzie zalega wydzielina, którą trudno usunąć. Rozwijający się stan zapalny może spowodować rozwój polipów w zatoce szczękowej.

    Jakie są przyczyny powstawania stanu zapalnego?

    Zapalenie zatok szczękowych, a zatem także polip zatoki szczękowej, może być spowodowane niewyleczonymi na czas zębami (stany zapalne zębów i przyzębia), a także powikłaniem po leczeniu kanałowym (np. w wyniku przebicia się do zatoki podczas poszerzania kanałów) lub wyrwaniu zęba górnego (częstym powikłaniem po ekstrakcji jest przetoka ustno-zatokowa). Zapalenie zatok o pochodzeniu zębowym rozwija się tylko po jednej stronie twarzy.

    Jak podają statystki, znacznie częściej (ok. 80 proc. przypadków) mamy do czynienia z zapaleniem zatok szczękowych, które jest efektem infekcji układu oddechowego, np. kataru czy grypy.  Zazwyczaj nawracające infekcje (częściej wirusowe, rzadziej bakteryjne i grzybicze) są najczęstszym powodem przewlekłego zapalenia zatok, także szczękowych. Osoby chorujące na alergiczny nieżyt nosa lub też astmę oskrzelową mogą również cierpieć na stan zapalny. Przewlekłe występowanie stanu zapalnego zatok szczękowych będzie sygnałem ostrzegawczym, zwiastującym wady anatomiczne zatok lub polip zatoki szczękowej. W tych przypadkach zapalenie zatok szczękowych jest dwustronne.

    Należy pamiętać, iż czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia zatok szczękowych są pływanie i palenie papierosów.

    W jaki sposób objawia się polip zatoki szczękowej?

    Niektórzy pacjenci nie odczuwają żadnych objawów, jednakże wiele osób skarży się na: długo utrzymujący się katar, kaszel, chroniczny ból głowy, problemy z oddychaniem, a nawet zaburzenia wzroku. Objawy te są bardzo podobne do przeziębienia czy alergii, ale gdy utrzymują się przez dłuższy czas, to koniecznie należy zasięgnąć opinii specjalisty, stomatolog po zbadaniu będzie mógł zaproponować skuteczne leczenie.

    Jak rozpoznać zapalenie zatok szczękowych?

    Jasnym sygnałem, iż w naszym organizmie rozwija się ostre zapalenie zatok szczękowych będzie silny, rozpychający ból głowy umiejscowiony w okolicy oczodołu (górna część policzka) i czoła, który nasila się m.in. przy pochylaniu głowy, wysiłku fizycznym oraz kaszlu, a także podczas opukiwania lub dotykania tej okolicy. Jego przyczyną jest obrzęk błony śluzowej nosa i przewodów wyprowadzających zatoki szczękowej, znajdujących się w jamie nosowej. Skutkuje to zamknięciem naturalnych ujść zatok szczękowych, a w związku z tym następuje gromadzenie się w nich wydzieliny, która nie ma możliwości odpływu. Dolegliwości bólowe dodatkowo potęguje podciśnienie, będące wynikiem braku możliwości przejścia powierza z jamy nosa do zatok szczękowych.

    Inne objawy stanu zapalanego to: podwyższona temperatura, ogólne osłabienie, brak łaknienia. Możemy również zaobserwować obrzęk policzka, niedrożność nosa oraz wyciek ropnej wydzieliny z nosa. Zwróćmy uwagę, iż w przypadku przewlekłego zapalenia zatok szczękowych ból głowy jest mniej nasilony lub w ogóle nie występuje. Symptomem będzie natomiast zaburzenie węchu czy długotrwały wyciek wydzieliny z nosa.

    Jak diagnozuje się polip zatoki szczękowej oraz zapalnie zatoki szczękowej?

    Niezbędnym i bardzo dokładnym sprzętem umożliwiającym zdiagnozowanie stanów zapalnych jest tomograf komputerowy, gdyż pozwala on na zauważanie wszelkich zachodzących zmian. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach wykonuje się endoskopię nosa i zatok. Endoskopowe leczenie zatok umożliwia usunięcie w mało inwazyjny sposób anomalii anatomicznych oraz zmian zapalnych, niereagujących na leczenie farmakologiczne. Wycięte fragmenty muszą również przejść badanie histopatologiczne, dzięki czemu można określić rodzaj zmiany oraz pozwala na wykluczenie obecności nowotworu.

    Jak przebiega leczenia stanu zapalnego?

    Jak łatwo możemy przypuszczać, metoda leczenia zapalenia zatok szczękowych zależy od tego, co ją wywołuje. Jeśli przyczyną stanu zapalnego są bakterie zaleca się przyjmowanie antybiotyków. W przypadku infekcji na tle wirusowym stosuje się leczenie objawowe. Chory otrzymuje krople do nosa, które mają zlikwidować stan zapalny błony śluzowej nosa, udrożnić ją, a także powinien zażywać leki mukolityczne (zmniejszające lepkość śluzu), leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lekarz może także zaproponować płukanie jamy nosowej solą fizjologiczną lub hipertoniczną. Gdy mamy do czynienia z silnym bólem spowodowanym zaleganiem wydzieliny w zatoce szczękowej to konieczne będzie jej nakłucie.

    Usuwanie polipa

    Gdyby zastosowane leczenie i ponowne wypełnienie kanałów zębowych nie przyniosło żadnych efektów, a stan zapalny nadal się utrzymywał to oznacza, iż problem jest poważniejszy. Po zlokalizowaniu i ocenieniu wielkości polipa, często możliwe jest jego całkowite usunięcie. Współczesna stomatologia i użycie bardzo dokładnych mikroskopów pozwalają na dotarcie do źródła choroby poprzez mały otwór w zębodole. Kolejno oczyszcza się tkanki zatoki w taki sposób, że po zabiegu nie pozostanie żadna blizna. Nie musimy się obawiać bólu, bo pacjenci w trakcie zabiegu są miejscowo znieczuleni, osoby bardzo wrażliwe mogą zdecydować się na zabieg pod narkozą.

    Nieleczone zapalenie zatok szczękowych – groźne powikłania

    Nie należy bagatelizować objawów wskazujących na zapalenie zatok szczękowych, gdyż w przypadku nieleczenia tego schorzenia może dojść do bardzo niebezpiecznych powikłań:

    – zapalenia kości, szpiku kostnego ścian zatoki;

    – zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu, a także ropni mózgu (zapalenie może rozprzestrzenić się na zatoki czołowe, a następnie na układ nerwowy);

    – zapalenia tkanek oczodołu lub ropnia (ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo zatok szczękowych z oczodołem);

    Powikłania mogą wystąpić przede wszystkim u osób zmagających się z przewlekłą postacią choroby, ponieważ nie odczuwają one wyraźnych objawów stanu zapalnego.

    W razie zaobserwowania niepokojących objawów zachęcamy, aby udać się do swojego gabinetu stomatologicznego, dzięki czemu unikniemy poważnych konsekwencji nieleczenia zapalenia zatoki szczękowej.

    # polip zatoki szczękowej # zapalenie # tomografia komputerowa # badanie histopatologiczne # stomatolog # katar # kaszel # ból głowy

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream