logo
    • 21 LIS 17
    • 1
    Źle dopasowana proteza zębowa – jak rozpoznać ten problem?

    Źle dopasowana proteza zębowa – jak rozpoznać ten problem?

    Pacjenci borykający się z problemem całkowitej lub częściowej utraty zębów zazwyczaj z różnych powodów obowiają się noszenia protezy zębowej. Nowoczesna stomatologia i protetyka są na takim zaawansowanym poziomie, iż współczesne protezy wyglądają jak naturalne zęby, minimalizują dyskomfort podczas spożywania posiłków, jednakże czasem mogą pojawić się problemy związane ze źle dobraną protezą. W naszym artykule zaprezentujemy najczęstsze niedogodności, jakie powoduje źle dopasowana proteza. Przy wystąpieniu któregokolwiek z nich koniecznie należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

    Najczęstsze przyczyny stomatopatii protetycznych

    Fachowe określenie na wszystkie zmiany patologiczne jamy ustnej, które wystąpiły w czasie noszenie uzupełnień protetycznych, głównie protez akrylanowych częściowych lub całkowitych to stomatopatie protetyczne. Pacjenci mogą odczuwać dyskomfort spowodowany zmianami na błonach śluzowych, może mieć miejsce nieprzyjemne pieczenie czy też obrzęki, zwykle zlokalizowane na obrzeżach protezy. Przyczyny stomatopatii protetycznych mogą mieć różny charakter, wyróżniamy sześć grup:

    – o charakterze mechanicznym,

    – wywołane infekcją bakteryjną i/lub grzybiczą,

    – spowodowane występowaniem różnych metali (powstawanie prądu elektrogalwanicznego),

    – o charakterze toksycznym,

    – alergiczne,

    – związane z psychiką.

    Poniżej omówimy kilka z nich.

    Podrażnienia na skutek działania mechanicznego

    Na ogół pacjenci zgłaszają się z problemem podrażnienia śluzówki. Źle dopasowana proteza uciska, uwiera czy też ociera się, powodując różnego typu dolegliwości. Takie zmiany są obserwowane przy stosowaniu protez osiadających całkowitych oraz częściowych. Należy zwrócić uwagę, iż im większa powierzchnia płyty protezy, tym częściej może dochodzić do takich sytuacji. Uraz mechaniczny może wywoływać także niewystarczająco wypolerowana powierzchnia protezy, która niczym pumeks będzie zdzierać naskórek. Ponadto, uciążliwości mogą być także wywoływane przez elementy metalowe: klamry oraz zbyt ostre krawędzie zębów sztucznych. Zdarza się, iż mocowania protezy ścierają szkliwo zębów, do których jest ona przytwierdzona.

    Powszechnie źle dopasowana proteza zębowa jest utożsamiana z nowym uzupełnieniem braków w uzębieniu, ale problem dotyczy także starych protez (zużywalność protezy).  Kości w szczęce zmieniają swój układ z biegiem lat, przez co nawet najlepiej dobrana proteza przestaje nam pasować. Dlatego gdy po 3-4 latach użytkowania protezy nie jest ona dla nas tak wygodna jak na początku to koniecznie musimy pomyśleć o nowej.

    Dobry stomatolog od razu zdiagnozuje przyczynę bólu. Czasem wystarczą drobne poprawki, np. dogięcie klamry, zebranie nadmiernej ilości materiału z płyty protezy czy też wypolerowanie jej powierzchni, aby proteza zębowa idealnie pasowała.

    Stomatopatie wywołane infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi

    Na powierzchni protez zębowych, tak jak na naturalnych zębach, mogą gromadzić się bakterie i osady, które z czasem będą powodować rozmaite infekcje. W przypadku infekcji obserwuje się zaczerwienione błony śluzowe u pacjenta – występuje postępujący proces zapalny, dodatkowo może wystąpić ból i pieczenie. Zlekceważenie tych objawów i nieleczenie może doprowadzić do zakażeń grzybiczych – charakterystyczne są wtedy białawe naloty, które mogą się ze sobą zlewać, zmiany dają się łatwo usunąć, pozostają po nich czerwone krwawiące plamy.

    Całodobowe używanie protezy, bez ściągania jej na noc sprawia, że resztki pokarmowe i płytka gromadzą się pod protezą bardzo szybko. Na infekcje bakteryjne i grzybiczne są szczególnie narażone osoby odczuwające suchość w ustach, fachowo nazywaną kserostomią oraz pacjenci ze skłonnością do kandydozy – grzybicy jamy ustnej wywołanej drożdżakami. Leczenie infekcji odbywa się przy pomocy leków, gdyby została stwierdzona grzybica to niezbędne będzie wykonanie nowej protezy i aplikacja leków na zmienioną błonę śluzową. Infekcji możemy w bardzo prosty sposób uniknąć – wystarczy prawidłowa higiena protez.

    Reakcja alergiczna

    Źle dopasowana proteza to także ta wykonana z uczulającego materiału. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, iż nie mogą nosić protez np. z akrylu. Ten popularny materiał jest używany zarówno do wytwarzania protez całkowitych i częściowych, jak również mostów i  niektórych typów koron, które są nim pokrywane w celu polepszenia estetyki.

    Inną uczulającą substancją jest nikiel, powszechnie dodawany do stopów metali używanych w protetyce stomatologicznej. Objawy występujące u osób z alergią na obie te substancje są podobne. Charakterystyczne dla uczuleń są: zaczerwienienia, uczucia pieczenia, obrzęku oraz grudek na śluzówce zaraz po założeniu protezy i stosunkowo szybkie ich zanikanie po wyjęciu uzupełnienia z jamy ustnej.

    Rozmieszczenie zmian jest zależne od rodzaju uzupełnienia – u osób noszących protezy całkowite lub częściowe przylegające zmiany obecne są w miejscach styku płyty ze śluzówką. W przypadku koron i mostów akrylowych zmiany pojawiają się na brwzegu dziąsłowym w sąsiedztwie uzupełnienia – najczęściej zaczerwienieniu towarzyszy ból.

    Alergicy mogą nosić protezy i uzupełnienia nylonowe, nie posiadające elementów metalowych.

     

    Podsumowując, źle dobrana proteza zębowa przede wszystkim powoduje ból dziąseł i podrażnienie dziąseł. Gdybyśmy odczuwali ciągłe pobolewanie czy też ból po założeniu protezy i mieli trudności z przyzwyczajeniem się do niej to nie warto zwlekać. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i korekta u protetyka. Pod żadnym pozorem nie próbujmy jej naprawiać na własną rękę, gdyż może to spowodować pękanie protezy i inne uszkodzenia.

     

    # źle dopasowana proteza # stomatopatie protetyczne # zużywalność protezy # reakcja alergiczna # dyskomfort # ból dziąseł # podrażnienia dziąseł # ból po założeniu protezy # uraz mechaniczny # pękanie protezy # higiena protez # podrażnienie dziąsła od protezy # protetyka #  proteza zębowa # protezy stomatologiczne

    Leave a reply →
  • Posted by protezy zębowe on 05/12/2017, 13:03

    Pacjent bardzo szybko rozpozna, że proteza została źle dopasowana. Oczywiście w takich sytuacjach nie ma się co męczyć, tylko od razu należy udać się do protetyka, aby ten odpowiednie skorygował ustawienie protezy.

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream