logo
    • 20 WRZ 17
    • 0
    Rzuć palenie – odzyskaj piękny uśmiech

    Rzuć palenie – odzyskaj piękny uśmiech

    O szkodliwości palenia mówi się w różnych kontekstach, ale najczęściej zapomina się, o tym, iż ten nałóg ma bardzo zły wpływ na zdrowie jamy ustnej. Jakie choroby przyzębia są spowodowane paleniem i dlaczego warto zdecydować się na odstawienie papierosów – na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

    Co powoduje palenie?

    Najczęściej podkreśla się zgubny wpływ nikotyny i papierosów na nasze serce oraz płuca. Niestety, nie tylko te ograny są narażone, bo nikotyna niekorzystnie działa także na nasze zęby i dziąsła.

    Negatywny wpływ na stan zdrowia zębów

    Palenie tytoniu jest bezpośrednią przyczyną niedoborów witaminy C w organizmie. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę wynosi ok. 60 mg, podczas gdy w trakcie wypalenia jednego papierosa zostaje zniszczone aż ok. 25 mg tej substancji. Niedobór witaminy C skutkuje znacznym pogorszeniem się stanu zębów. Możemy zaobserwować rozpulchnienie dziąseł i zmiany w zębach, np. zgorzel. Nie tylko na zębach widzimy destrukcyjny wpływ nikotyny, ale także zostają trwale uszkodzone dziąsła: mają one większość skłonność do stanów zapalnych i krwawienia.

    Jak podają statystyki, ponad 60 proc. spośród ludzi palących ma problem z estetyką uzębienia. Już na pierwszy rzut oka rozpoznamy palacza: ciemny osad na zębach, żółknięcie i przebarwienia zębów to widoczne symptomy uzależnienia, poza tym palenie przyczynia się także do licznych chorób przyzębia – w tym paradontozy. Warto również pamiętać, iż nikotyna jest także powodem rozwoju próchnicy na zębach. Charakterystyczny dla palacza jest także nieświeży oddech – halitoza.

    Schorzenia jamy ustnej

    Nikotynizm jest odpowiedzialny także za zwiększone ryzyko zapadnięcia na choroby jamy ustnej (3 do 6 razy większe prawdopodobieństwo zachorowania) i 2 razy większe ryzyko utraty zębów. Palenie wpływa także na występowanie innych nowotworów układu oddechowego – nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani – nawet nie zdajemy sobie sprawy, że paląc jesteśmy narażeni nawet 20 razy częściej niż w przypadku gdybyśmy nie brali papierosów do ust.

    Przewlekłe choroby przyzębia mogą prowadzić do zmian nowotworowych, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia raka warg i języka. Naukowcy udowodnili, iż istnieje ścisły związek między paleniem tytoniu a rakiem jamy ustnej. Możliwość zachorowania na raka lub pojawienia się stanów przedrakowych wargi jest 3 razy większa u palaczy niż u niepalących ryzyko zapadnięcia na tę chorobę wzrasta także w przypadku żucia wyrobów tytoniowych.

    Natomiast jeśli mówimy o zachorowaniu na raka jamy ustnej jest ona aż 18-krotnie większa. Ponadto, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, palacze są również znacznie bardziej narażeni na występowanie kamienia nazębnego. Według portalu dentysta.eu u osób  niepalących występowanie kamienia nazębnego wynosi około 21 proc., co oznacza, iż jest to około 3 razy mniej niż w przypadku zaawansowanych palaczy. Nieleczony i nieusuwany kamień jest jedną z przyczyn paradontozy. Co więcej, stwierdzono także, iż palacze muszą się liczyć z częstszym występowaniem różnego rodzaju powikłania po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej.

    Badania na temat wpływu palenia na stan jamy ustnej prowadził także profesor stomatologii Jasim Albandar z Temple University. Uczony wyliczył, iż palacze średnio trzy razy częściej zapadają na schorzenia jamy ustnej niż niepalący. W skutek tego, częściej wypadają im zęby. Profesor wziął pod uwagę ubytki u obecnych i byłych palaczy, a następnie porównał wyniki z tymi uzyskanymi przez abstynentów tytoniowych. W badaniu wzięły udział osoby w przedziale wiekowym 20-70 lat. Do abstynentów zaliczył też osoby, które paliły krócej niż 10 lat. Jakie były jego wnioski? Otóż okazało się, iż nałogowym palaczom brakowało średnio po 5 zębów, byli palacze mieli 4 ubytki, a niepalący jedynie 3.

    Profilaktyka – pasta do zębów dla palaczy

    Najlepszym rozwiązaniem jest walka z nałogiem i rzucenie palenia. Dla wielu osób jednakże pożegnanie się z ukochanym dymkiem jest niemożliwe (niestety ponad 70% osób palących, które chce pozbyć się tego nałogu nie umie wytrwać w swoim postanowieniu), dlatego pozostaje jedyna droga: zachowanie szczególnej dbałości o jamę ustną. Palacze powinni częściej odwiedzać gabinet stomatologiczny oraz stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej. Istotne jest także używanie odpowiedniej pasty do zębów.

    Wiele firm farmaceutycznych produkuje specjalne pasty przeznaczone dla palaczy. W ich składzie znajdują się takie związki, by usuwać przebarwienia i osady, eliminować nieestetycznie plamy nikotyny oraz smółki drzewnej i nie uszkadzać przy tym szkliwa na zębach. Pasta dla palacza zawiera specjalne komponenty zapachowe, np. z mięty, które pomagają w łagodzeniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Działają odświeżająco i orzeźwiająco, tym samym znacznie neutralizując charakterystyczny dla palacza nieprzyjemny oddech.

    Jeśli jest to możliwe palacze powinni czyścić zęby po każdym papierosie, a przynajmniej przepłukiwać usta, dzięki czemu zostanie zmniejszone szkodliwe, miejscowe działanie produktów spalania tytoniu w jamie ustnej.  Gdybyśmy zaobserwowali podczas codziennego pielęgnowania różne zmiany na błonie śluzowej policzków i wargach to koniecznie zgłośmy się do lekarza. Wszelkie odleżyny, owrzodzenia, nadżerki, guzki czy stwardnienia w obrębie jamy ustnej – i to nie tylko u palaczy – zawsze należy skontrolować u lekarza stomatologa.

    Nowy, piękny uśmiech po rzuceniu palenia

    Motywacją do rzucenia palenia może być fakt, iż wystarczy jeden zabieg wybielający w gabinecie dentystycznym, aby dostrzec zdecydowaną różnicę w barwie zębów. Lekarze zapewniają nas także, iż po 10 latach od rzucenia palenia, ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej oraz wargi zmaleje do poziomu obserwowanego u osób zdrowych.

     

    # palenie # zęby palacza # nikotynizm # zdrowie jamy ustnej # choróby przyzębia # halitoza # paradontoza

     

     

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream