logo
  • 20 PAŹ 16
  • 2
  Halitoza czyli brzydki zapach z ust – jak zwalczyć nieświeży oddech?

  Halitoza czyli brzydki zapach z ust – jak zwalczyć nieświeży oddech?

  Halitoza jest również znana jako cuchnący oddech, ale dla wielu ludzi to po prostu “nieświeży oddech”. Chociaż jest to stosunkowo niewielkie schorzenie zdrowotne, nieświeży oddech może być źródłem niepokoju i potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Co roku wydajemy miliony na pasty do zębów, spray’e do ust i specjalistyczne płyny do płukania, aby spróbować odświeżyć oddech.

  Przyczyny halitozy

  Spożywana żywność jest najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu. Czosnek, cebula, niektóre ryby i diety o wysokiej zawartości tłuszczu i mięsa prowadzą do cuchnącego oddechu. Gdy te produkty są trawione, środki chemiczne i substancje lotne są wchłaniane do krwiobiegu i wprowadzone do płuc, gdzie następnie są wydalane poprzez oddech. Badania wykazały, że nawet jeśli nie zje się czosnku, tylko potrze nim spód stopy, oddech nabiera czosnkowego zapachu!

  Produkty uboczne wynikające z przemiany białka na energię są wydychane przez płuca. Dlatego, pomijanie posiłków, głód, post i niskokaloryczne diety mogą również powodować tzw “zapach głodu”. Ponieważ nie ma przepływu śliny podczas snu, w niedomytych zębach resztki jedzenia zaczynają gnić i wydzielają nieprzyjemny zapach.

  Wśród przyczyn przykrego zapachu znajdują się:

  – palenie lub żucie tytoniu

  – alkohol

  – protezy

  – choroby dziąseł i choroby przyzębia

  – zapalenia gardła np. kamienie (czopy) migdałkowe; kieszenie te są siedliskiem bakterii i prowadzi do nieświeżego oddechu

  – przewlekłe infekcje zatok lub płuc

  – oddychanie przez usta ze względu na opuchnięte migdałki lub kamienie (czopy) migdałkowe

  – infekcje jamy ustnej, takie jak pleśniawki (kandydoza)

  – choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby wątroby i zaburzenia nerek

  – ciąża

  – niestaranne szczotkowanie zębów lub nieregularne stosowanie nici dentystycznej

  Stosowanie niektórych leków może również prowadzić do nieświeżego oddechu, zwłaszcza te, które powodują zmniejszenie przepływu śliny i suchość w ustach: leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwhistaminowe, leki obkurczające błonę śluzową oraz leki przeciw nadciśnieniu.

  Objawy halitozy

  Ironią jest fakt, że wiele osób po prostu nie wie, że ma halitozę. Niedoskonałość węchu powoduje, że często osoba, której oddech jest nieprzyjemny nie zdaje sobie z tego sprawy.

  Wyjaśnieniem jest to, że komórki w nosie odpowiedzialne za zapach, stają się niewrażliwe na ciągły strumień nieprzyjemnego zapachu.

  Test zapachu

  Gdy chcesz sprawdzić, czy zapach z twoich ust jest nieprzyjemny, zapytaj kogoś bliskiego. Jeśli się wstydzisz, sprawdź to sam, 2-3 godziny po posiłku. Wtedy w ustach znajduje się najwięcej bakterii. Wcześniej nie myj zębów, nie używaj środków odświeżających oddech (płynu, gumy do żucia czy cukierków miętowych).

  Diagnoza

  Łatwo jest samemu sprawdzić czy ma się nieprzyjemny oddech. Wystarczy polizać nadgarstek językiem i odczekać 4-5 sek i powąchać polizane miejsce. Jeśli potrzebujesz dodatkowej opinii, poproś znajomego, członka rodziny, lekarza lub dentystę.

  Leczenie i profilaktyka

  Producenci odświeżających pastylek do ust,  płynów do płukania stworzyli ogromny przemysł w oparciu o chęć posiadania świeżego oddechu. Produkty mają gwarantować świeżość i “miętowy zapach” twojego oddechu. Jednak w najlepszym wypadku będą oni mogli pomóc tylko chwilowo maskując twój oddech. W rzeczywistości, wiele produktów zawiera cukier i alkohol. Składniki te prowadzą do próchnicy i pogorszenia niektórych chorób jamy ustnej.

  Właściwa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty są niezbędne i są najbardziej skutecznymi metodami do walki z nieświeżym oddechem. Aby uniknąć tych problemów, jest jeden sposób: regularne szczotkowanie, nitkowanie zębów,  płukanie jamy ustnej i skrobanie języka

  Gdy nieświeży oddech jest spowodowany chorobą płuc, zaburzeniami czynności opróżniania żołądka, wątroby lub nerek należy wtedy  wyleczyć chorob .

  Nieprzyjemny zapach z ust spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi (choroby płuc, zaburzenia czynności opróżniania żołądka, wątroby lub nerek) wymaga zastosowania innych środków, zależnych od choroby.

  Oto kilka wskazówek, aby wyeliminować nieświeży oddech:

  Szczotkować zęby po każdym posiłku i używać nici dentystycznej raz dziennie.

  Warto też używać raz dziennie płynu do płukania jamy ustnej np. Meridol.

  Bardzo skuteczne są tabletki do ssania zawierające cynk np. Natur Tabs. Produkt, dzięki zawartości cynku pomaga usunąć przykry zapach z ust a poprzez dodatek naturalnego aromatu miętowego przywraca świeży oddech. Należy ssać 1-2 tabletki dziennie po posiłku i nie należy przekraczać zalecanej dawki, bowiem spożycie w nadmiernej ilości może mieć efekt przeczyszczający.

  Oczyść swój język przed snem pocierając powierzchnię języka od tyłu do przodu używając skrobaczki do języka. W ten sposób znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na jego powierzchni powinna być usunięta.

  Unikaj „oddechu głodu” przyjmując posiłki o regularnych porach. Poświęć trochę czasu, aby zjeść i uniknąć pomijanie posiłków.

  Przeprowadź bardziej gruntowne czyszczenie niż regularne szczotkowanie. Zapytaj swojego dentystę, aby polecił Ci konkretny system czyszczenia.

  Oczyść nos i zatoki.

  Pobudzaj wydzielanie śliny spożywając owoce cytrusowe (pomarańcze i cytryny), cukierek lub gumę do żucia bez cukru, zawierające kwas cytrynowy.

  Jedz więcej pokarmów bogatych w błonnik oraz włókniste warzywa, takich jak pietruszka i imbir aby stymulować przepływ śliny.

  Pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie aby utrzymać wilgotne usta i pomagać eliminować bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.

  Ogranicz spożycie używek takich jak: kawa, papierosy, alkohol.

  Usuwaj regularnie kamień nazębny u stomatologa.

  Zwróć się do lekarza lub farmaceuty, by sprawdzić, czy twoje leki powodują problemy suchości w jamie ustnej które z kolei mogą powodować nieświeży oddech.

  Leave a reply →
 • Posted by Misza on 10/12/2016, 10:18

  Sama higiena czasem nie na wiele się zdaje. U mnie przyczyna brzydkiego oddechu okazał się brak równowagi kwasowo zasadowej. Żadne płyny i specyfiki nie pomagały, aż nie natrafiłem na Halitofast z cynkiem, który bardzo szybko zlikwidował zarówno nieładny zapach i przyczynę jego powstania.

  Reply →
  • Posted by dentysta24h.olsztyn.pl on 12/12/2016, 18:25
   in reply to Misza

   Dziękujemy za komentarz. Cieszymy się, że udało się Pani uporać z tym problemem. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być różne. Cynk organiczny jest skutecznym sposobem na halitozę. Neutralizuje związki siarki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust a odświeżający efekt utrzymuje się przez wiele godzin.

   Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream