• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 11 KW. 17
    • 0
    Paradontoza – przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie

    Paradontoza – przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie

    Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotne jest leczenie chorób przyzębia. Choć o paradontozie niejednokrotnie słyszymy podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym to bagatelizujemy ją, a wtedy efekty nieleczonej przyzębicy mogą być opłakane – grozi to utratą zębów. Pamiętajmy, iż zapalenie przyzębia zazwyczaj przez długi czas nie daje nam o sobie znać. Jak dbać o zęby, aby w przyszłości nie cierpieć na paradontozę oraz w jaki sposób dobry stomatolog będzie leczył choroby dziąseł? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule poświęconym leczeniu, profilaktyce chorób dziąseł i przyzębia.

    Jak podają statystyki z paradontozą zmaga się ponad 10 proc. ludzi na świecie, a w Polsce przyzębica dotyczy aż około 70 proc. Zatem wniosek jest bardzo prosty: zaledwie 1/3 z nas zdaje sobie sprawę, jakie są przyczyny parodontozy i jak się jej ustrzec, a przede wszystkim, że można ją skutecznie leczyć.

    Paradontoza: przyczyny

    Aby wygrać walkę z paradontozą trzeba wiedzieć, w jaki sposób ta choroba się rozwija i jakie warunki jej sprzyjają. Parodontoza powstaje w wyniku długotrwałego procesu zapalnego wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze. Gromadzą się one w naturalny sposób w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami. Powstający osad, czyli płytka nazębna zawiera przede wszystkim florę bakteryjną i resztki pokarmu. W momencie gdy nie przykładamy należytej uwagi do higieny jamy ustnej i nasze zęby są niedoczyszczone to płytka nazębna może zmienić się w kamień nazębny.

    Na początku kamień twardnieje przy krawędzi dziąsła, a później przemieszcza się coraz bliżej korzenia, tym samym wbijając się pod tkankę miękką. Jego obecność negatywnie wpływa na dziąsła, które są nieustannie drażnione, z czasem powstaje obrzęk, a dziąsła bolą. Gdyby taki ucisk utrzymywał się przez dłuższy czas to tkanka dziąsła obkurczy się, cofając przed kamieniem. Jeżeli w porę nie przerwiemy tego procesu to tkanki mocujące zęby w kości szczęki (tj. ozębna wraz z więzadłami przyzębnymi i kością wyrostka zębodołowego) zostaną uszkodzone, a potem zniszczone. Odsłonięcie się szyjek zębowych zauważymy od razu, a raczej poczujemy, bo odkryte szyjki zębowe są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, a także na słodkie albo kwaśne pokarmy. Nasze zęby wtedy są dość luźno osadzone w szczęce i istnieje duże prawdopodobieństwo, iż mogą wypadać.

    Czynniki sprzyjające paradontozie

    Paradontoza może być spowodowana nie tylko niewłaściwą higieną jamy ustnej, ale także na jej rozwój wpływają niektóre czynniki genetyczne i choroby (takie jak: cukrzyca czy AIDS), palenie papierosów oraz źle dopasowane protezy, ubytki próchnicowe, wady zgryzu, nieprawidłowo założone wypełnienia. Przyzębica może być również skutkiem zaburzeń hormonalnych, ciąży, przyjmowania niektórych leków (m.in. przeciwpadaczkowych, immunosupresyjnych, przeciw nadciśnieniu tętniczemu, białaczkom, miejscowym uczuleniom lub zatruciu metalami ciężkimi). Pamiętajmy, iż te czynniki stanowią zaledwie 1 proc. Pozostałe 99 proc. wszelkich chorób przyzębia są wywołane niedostateczną higieną jamą ustną!

    Objawy zwiastujące paradontozę

    Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy jak:

    – Zaczerwienione, obrzmiałe dziąsła, które swędzą lub bolą.

    – Podczas szczotkowania czy nitkowania występuje krwawienie.

    – Ponadto dziąsła cofają się, odsłaniając szyjki zębowe, wtedy też odczuwamy nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy lub napoje.

    – Czujemy, iż nasze zęby zaczynają się chwiać.

    – Mamy nieprzyjemny, nieświeży oddech.

    To koniecznie udajmy się do swojego stomatologa. Wcześnie wykryta paradontoza daje większe szanse na całkowite wyleczneie.

    Profilaktyka

    Co zrobić, gdy zaobserwujesz jakieś z opisanych objawów Przede wszystkim udaj się do swojego stomatologa, który oceni stan Twoich zębów. Jeśli zgromadził się kamień nazębny to dentysta z pewnością przeprowadzi zabieg usuwania płytki nazębnej. Kolejny krok to właściwa higiena: prawidłowe szczotkowanie zębów oraz stosowanie pasty i płukanki przeznaczonej dla osób o nadwrażliwych zębach i cierpiących na paradontozę poprawi stan Twoich zębów. Warto zaopatrzyć się także w miniszczoteczki przeznaczone specjalnie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

    Czasem aby w pełni wyleczyć zapalenie konieczne będzie nie tylko usunięcie kamienia, ale także branie antybiotyków czy użycie preparatów przyspieszających odbudowę uszkodzonych tkanek (stomatolog aplikuje je bezpośrednio do dziąseł i na zęby).

    Podczas wizyty nasz stomatolog może nam także udzielić instruktażu, jak należy masować dziąsła, dzięki czemu zostanie poprawione ich ukrwienie i szybciej się zregenerują. Gdyby jednak powstały w nich już naprawdę głębokie kieszonki – za takie uznaje się te przekraczające 6 mm –  może być konieczne założenie szwów. Nie musisz się obawiać, bo cały zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, a tkanki dość szybko się goją. Sam zabieg to nie wszystko, bo tak naprawdę najistotniejsza jest późniejsza terapia, która może potrwać kilka miesięcy.

    Leczenie zaawansowanej paradontozy

    W skrajnych przypadkach nie obędzie się bez interwencji chirurga szczękowego. Jest to konieczne gdy stan zapalny dziąseł obejmie głębokie tkanki przyzębia. Chirurg będzie musiał usunąć tkanki zmienione przez chorobę oraz naprawić i odtworzyć, te które zostały uszkodzone.

    #paradontoza #choroby dziąseł #kamień nazębny #przyzębica #zapalenie przyzębia (paradontoza)

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream