logo
    • 12 WRZ 17
    • 0
    Na co zwrócić uwagę gdy wybieramy płyn do płukania ust?

    Na co zwrócić uwagę gdy wybieramy płyn do płukania ust?

    Właściwa higiena jamy ustnej to dla wielu osób szczotkowanie zębów – przynajmniej dwa razy dziennie, natomiast zazwyczaj zapominamy o takich, niezwykle istotnych czynnościach jak: nitkowanie czy też stosowanie płynów do płukania ust, a dzięki nim możemy mieć wymarzony uśmiech i białe zęby.

    Na rynku mamy ogromny wybór rozmaitych płynów do płukania jamy ustnej, zatem jak wybrać ten najodpowiedniejszy? Czym się kierować? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

    Dlaczego warto stosować płyn do płukania ust?

    Przede wszystkim stosowanie takiego preparatu wspomaga higienę, odświeża oddec, pozwala utrzymać odpowiednie pH w ustach oraz niszczy bakterie, znajdujące się w jamie ustnej. Należy pamiętać, iż płyn do płukania ust nie zastąpi prawidłowego szczotkowania (np. gdy nie mamy czasu na mycie zębów, czy też gdy jesteśmy w podróży i nie mamy możliwości skorzystania z łazienki), ale doskonale sprawdzi się w przypadku gdy pomiędzy zębami zostały resztki jedzenia i nie możemy do nich dotrzeć szczoteczką. Płyn do płukania to także skuteczna broń w walce z tak trudnym do pokonania wrogiem jak kamień nazębny czy płytka nazębna.

    Płyn płynowi nierówny…

    W aptekach czy w sklepach z kosmetykami i artykułami higienicznymi możemy znaleźć różniące się z pozoru kolorem, marką i ceną płyny do płukania ust. Jednakże zanim zdecydujemy się na konkretny produkt warto bliżej przyjrzeć się ich składowi, gdyż to właśnie on ma największe znaczenie. Ponadto, oprócz zwykłych płukanek, mamy do wyboru także specjalistyczne płyny, które nabędziemy wyłącznie w aptece i mają one postać koncentratu.

    Możemy wyróżnić dwa rodzaje płynów do płukania ust. Pierwszy rodzaj stosujemy przed szczotkowaniem zębów. Zmiękczają osad nazębny i tym samym ułatwiają jego usunięcie przez szczoteczkę. Drugi rodzaj to płyn do płukania ust po szczotkowaniu. Jest on odpowiedzialny za zapobieganie osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach oraz dawanie uczucia świeżości w ustach przez dłuższy czas.

    Jakie składniki występują w płynach do płukania ust?

    Analizując etykiety płynów do płukania ust zauważymy, że tworzą je głównie poniższe składniki, z których każdy inaczej działa na naszą jamę ustną i zęby:

    – związki aminowe – mają działanie przeciwbakteryjne,

    – dwuguanidyny (m.in. chlorheksydyna) – działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie,

    – boran sodu i cytrynian sodu – ich zadaniem jest usuwanie przebarwień zębów oraz zapobieganie osadzaniu się kamienia nazębnego,

    – alkohol – ma działanie bakteriobójcze,

    – sole cynku – zapobiegają przebarwieniom,

    – sole potasu – zwalczają nadwrażliwość zębów,

    – związki fluoru – wzmacniają szkliwo i chronią zęby przed próchnicą oraz innymi uszkodzeniami,

    – witamina E – chroni nabłonek znajdujący się w jamie ustnej i uszczelnia naczynia krwionośne,

    – olejki eteryczne (np. eukaliptusowe) – działają odświeżająco i przeciwbakteryjnie.

    Należy zaznaczyć, iż większość z nich zawiera fluor, który działa przeciwpróchniczo.  Dodatkowo różnią się one smakiem i zapachem.

    Płyn do ust zapobiegający rozwojowi próchnicy

    Jak wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach chorobą, z którą zmaga się większość naszego społeczeństwa jest próchnica. Na jej rozwój ma wpływ nie tylko nieprawidłowa dieta (słodycze, gazowane napoje, itp.), ale także kształt zębów czy niewystarczająca ilość fluorku w spożywanych pokarmach. Osobom walczącym z próchnicą każdy stomatolog zaleci stosowanie fluoryzowanych płynów do płukania. Fluor skutecznie wzmacnia szkliwo i pozwala na odbudowanie naturalnej ochronny przed destrukcyjnymi kwasami czy bakteriami.

    Jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium i doszło do mikrouszkodzeń szkliwa (ubytki erozyjne, próchniczne, urazy mechaniczne) to wtedy należy sięgnąć po płyny remineralizujące, odbudowujące szkliwo i wzmacniające zęby. Ich działanie jest oparte na związkach wapnia w postaci bardzo zbliżonej lub tożsamej do składu szkliwa.

    Płyn do płukania ust dla osób z nadwrażliwością

    Bardzo uciążliwą dolegliwością jest nadwrażliwość zębów. Działanie płynów do płukania ust w przypadku tej dolegliwości będzie zauważalne, tylko wtedy gdy będą one miały w swoim składzie związki zamykające otwarte ujścia kanalików zębowych i blokujące przesył bodźców do zakończeń nerwowych (np. jony potasu), a także te działające remineralizująco na szkliwo, tym samym uzupełniając powstałe w nim mikrouszkodzenia (związki fluoru i wapnia). Niektóre płyny dedykowane zębom wrażliwym zawierają ekstrakty dobroczynnych ziół, uśmierzających ból czy też przynoszący ulgę w nadwrażliwości chlorek strontu.

    Płyn do płukania ust na problemy z dziąsłami

    Żaden płyn do płukania ust nie sprawdzi się tak dobrze na krwawiące dziąsła, afty czy też inne schodzenia dziąseł, jak ten zawierający kombinację składników antybakteryjnych. Popularnym i skutecznym środkiem antybakteryjnym stosowanym w płynach na wrażliwe dziąsła jest chlorheksydyna.

    Stosowanie właściwego płynu do ust przez osoby posiadające wrażliwe dziąsła przynosi bardzo dobre efekty lecznicze, kojące oraz przeciwbólowe, a także pozwala na szybsze zregenerowanie się tkanek.

    Płyn do płukania ust o działaniu wybielającym

    Jeśli zależy nam by mieć białe zęby i śnieżnobiały uśmiech to koniecznie stosujmy płyny o działaniu wybielającym. Najczęściej pacjenci decydują się na wybór płynu z tej samej marki, co pasta wybielająca, dzięki czemu będzie on jej uzupełnieniem. Istota płynów wybielających opiera się na usuwaniu nalotu i powierzchownych plam oraz na podtrzymaniu jaśniejszego koloru szkliwa osiągniętego za pomocą pasty lub podczas profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym. Składnikami płynów do płukania ust wybielających są przede wszystkim substancje rozjaśniające kolor zębów, wzmacniający szkliwo fluor i hydroksyapatyt.

    Płyn do płukania ust dla osób ze stałym aparatem ortodontycznym

    Osoby noszące stały aparat ortodontyczny koniecznie muszą przykładać odpowiednią wagę do prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej, w tym do płukania ust, bowiem płyn dociera do tych miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka z pastą. Koniecznie należy stosować płyny, działające wielokierunkowo: chronią przed próchnicą, łagodzą podrażnienia i zapobiegają ich ponownemu powstawaniu, leczą stany zapalne, eliminują bakterie oraz znoszą dyskomfort towarzyszący noszeniu aparatu (zwłaszcza w początkowym okresie leczenia). Polecamy szczególnie te płyny, które zawierają bakteriobójczy ksylitol, remineralizujący szkliwo fluor, antyseptycznie działający chlorek  cetylpirydyny lub te posiadające dodatkowo łagodząco-kojący ekstrakt z aloesu i przyspieszającą regenerację tkanek witaminę E.

    Płyn do płukania ust zwalczający nieświeży oddech

    Likwidacja nieprzyjemnego zapachu ust jest nie lada wyzwaniem, gdyż jego powstawanie może mieć różne podłoże. Zatem, najskuteczniejsze będą płynami zawierające chlorheksydynę, chlorek cetylopirydyniowy, aromatyczne wyciągi roślinne i olejki (m.in. mentol, tymol, olejek eukaliptusowy, szałwia, pietruszka), jony cynku oraz inne składniki o właściwościach antyseptycznych.

    Płyn do płukania ust na suchość jamy ustnej

    Ten rodzaj płynów ma składniki tworzące na tkankach jamy ustnej ochronną warstwę, zabezpieczając je przed uszkodzeniami, atakiem bakterii i kwasów oraz przed próchnicą, która może się rozwinąć w czasie niedoboru śliny. Ich rola polega także na łagodzeniu bólu i pieczenia, kojeniu istniejących już podrażnień, nawilżaniu, czy też pobudzaniu ślinianek do pracy. Dłuższe stosowanie takich płynów zapewni nam długotrwałe nawilżenie, ochronę tkanek miękkich i zębów i odczujemy złagodzenie objawów kserostomii.

    Jak stosować płyn do płukania ust?

    Z pozoru płukanie ust jest bardzo prostą czynność, jednakże należy zaznaczyć, iż aby efekty stosowania płynu były zauważalne należy płukać usta przez minimum 30 sekund. Usta powinno się płukać energicznie. Nie wolno płynu trzymać w ustach w bezruchu. To zalecenie dotyczy zwłaszcza osób po zabiegach stomatologicznych i z nadwrażliwością .Jeśli smak płynu jest dla nas zbyt intensywny możemy krócej trzymać płyn w ustach, a później czas ten stopniowo wydłużać. Odradzamy rozcieńczanie płynu z wodą, ponieważ w ten sposób zmniejszamy jego skuteczność, chyba że są to koncentraty – wtedy, aby uzyskać pożądany efekt, należy dostosować się do zaleceń producenta.

    Czy zbyt częste stosowanie płynu do ust może być dla nas szkodliwe?

    Mówi się, iż „co za dużo, to niezdrowo” i w przypadku płukania ust ta maksyma także ma potwierdzenie, gdyż  nadużywanie płukanek (w szczególności tych o dużym stężeniu środków bakteriobójczych, np. chloroheksydyny) może spowodować zaburzenia smaku oraz przebarwienia języka i zębów oraz może spotęgować nadwrażliwość zębów. Dlatego warto zachować umiar i nie płukać ust częściej niż raz dziennie.

    Zaleca się, aby płukanie miało miejsce wieczorem, ale przed zastosowaniem przeczytajmy dokładnie ulotkę lub informacje zawarte na opakowaniu.

    Jak zatem widzimy, przy tak wielu różnych rodzajach płynów do płukania jamy ustnej, z pewnością każdemu uda się wybrać ten jedyny płyn, odpowiadający na dane potrzeby. W razie potrzeb, warto także swój wybór skonsultować ze swoim stomatologiem.

     

    # płyn do płukania jamy ustnej  # # płyn do płukania ust # higiena jamy ustnej # kamień nazębny # płytka nazębna # szczotkowanie # nitkowanie # fluor # stomatolog # białe zęby # świeży oddech

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream