Kamień nazębny – Jak go usunąć?
Higiena zębów nie ogranicza się jedynie do ich mycia po każdym spożytym posiłku, nitkowania czy płukania płynem, ale konieczne jest także regularne usuwanie kamienia osadzającego się na zębach, który gromadzi się w miejscach trudno dostępnych. Jak temu zapobiegać i na jakie zabiegi powinniśmy się zdecydować, aby mieć piękne i zdrowe zęby?
Zacznijmy od tego, czym jest kamień nazębny i jakie są jego źródła? Kamień nazębny to osad, zwapniała płytka nazębna. Na początku jest on miękki i łatwo możemy go usunąć, jeśli jednak dojdzie do jego mineralizacji i stanie się twardy, to ani zwykła szczoteczka i pasta, ani płyn do płukania jamy ustnej nie pomogą. Wtedy też koniecznie należy udać się do swojego dentysty, aby ten przeprowadził profesjonalne usuwanie kamienia: skaling (najczęściej skaling ultradźwiękowy) lub piaskowanie, w zależności od ilości kamienia.
Kamień nazębny musi być usuwany, gdyż dzięki temu zapobiega się rozwojowi stanów zapalnych, a zatem także w przyszłości nie będziemy mieć problemów z paradontozą. Pamiętajmy, iż gromadzące się resztki nad i pod dziąsłami stanowią doskonałe siedlisko bakterii, które może sprzyjać powstawaniu próchnicy i innych, groźnych chorób.
Skaling
Warto raz do roku (lub co pół) zdecydować się na skaling. Pamiętajmy, iż w niektórych przypadkach skaling może być wykonywany nawet 3-6 razy w roku. O tym, czy należy przeprowadzić skaling musi zdecydować dentysta. Nie możemy się kierować własnym zdaniem czy aspektami estetycznymi. Najpopularniejszą metodą skalingu jest ten naddziąsłowy, usuwający kamień z korony zębów. Zdarza się, iż kamień odkłada się pod powierzchnią dziąseł i wtedy nasz stomatolog zaleci skaling poddziąsłowy.
Różne metody skalingu
Tradycyjnie skaling jest wykonywany za pomocą ręcznych lub mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych, które powodują drgania o dużej częstotliwości. Mają one dobroczynny wpływ – kamień nazębny zaczyna pękać i wtedy bez problemów można go usunąć, szkliwo jest nienaruszone.
Metodą bardzo czasochłonną i nie zawsze przynoszącą oczekiwane efekty jest tradycyjne usuwanie kamienia przy wykorzystaniu scalerów ręcznych (pilniczków, dłutka, motyczków i in.). Stosuje się ją tylko w wyjątkowych przypadkach, np. u kobiet w ciąży.
Dentyści często korzystają ze skalerów ultradźwiękowych lub dźwiękowych. Kamień nazębny może być usuwany także laserowo lub chemicznie.
Bezbolesny zabieg
Wiele osób obawia się, iż zabieg ten może boleć. Niepotrzebnie, bo jest on prawie bezbolesny.
Zalecenia po skalingu
Aby efekty skalingu utrzymały się jak najdłużej należy stosować się do zaleceń lekarza. Przez pierwsze pół godziny od wykonania skalingu nie należy nic jeść ani pić, natomiast tuż po zabiegu pacjent przez 24h nie powinien spożywać produktów barwiących, tj. herbata, curry, kawa, cola, czerwone buraki, jagody, porzeczki – jest to tak zwana biała dieta. Pacjenci przez pierwsze 3 dni mogą odczuwać bóle dziąseł i zębów, gdyż są one wrażliwe na ciepło i zimno. Poleca się także, aby przez pierwsze dni myć zęby pastą przeznaczoną dla zębów nadwrażliwych. Nie musimy się obawiać, gdy zaobserwujemy krwawienie z dziąseł – jest to naturalne i na drugi dzień powinno ustąpić.
Przeciwskazania
Scaling przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych nie należy wykonywać, gdy osoba ma wszczepiony rozrusznik serca, cierpi na pourazowe odklejanie siatkówki oka lub jest w ciąży. Wtedy też dentysta korzysta ze wspomnianej wcześniej ręcznej metody.
Inne zabiegi poprawiające wygląd zębów
Zabiegami wykonywanymi wraz ze scalingiem jest piaskowanie i fluoryzacja. Piaskowanie usuwa brzydkie przebarwienia, wygładza zęby, natomiast fluoryzacja zabezpiecza płytkę zęba, chroniąc przed bakteriami. Dentyści często po scalingu także lakierują zęby.
Zabieg scalingu jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjentowi przysługuje możliwość bezpłatnego skorzystania z takiej usługi raz do roku. Gdy chcemy prywatnie zapłacić należy liczyć się z kosztem ok. 200 -250 zł
Piaskowanie
Piaskowanie to zabieg, do którego wykorzystywane są drobinki wodorowęglanu wapnia zmieszane z wodą. Mieszanka ta jest wyrzucana z dyszy pod odpowiednim ciśnieniem. W ten sposób można doskonale i zarazem delikatnie dla zębów usunąć wszelkie osady, naloty, płytkę bakteryjną, a nawet niewielki kamień nazębny. Piaskowanie zazwyczaj wykonuje higienistka stomatologiczna.
Fluoryzacja
Drugim z zabiegów, który sprawi, iż nasze zęby będą doskonale się prezentować jest fluoryzacja. Podczas fluoryzacji wykorzystuje się związki fluoru w postaci pianek o owocowym smaku, lakierów fluorowych lub past. Niektórzy mogą kojarzyć ten zabieg ze swoich szkolnych lat, gdyż właśnie w przedszkolach i szkołach dzieci myją zęby specjalnym roztworem. Fluoryzacja jednakże jest zalecana także w przypadku osób dorosłych. Szkliwo zębów zbudowane jest z tzw. hydroksyapatytów, odpowiadających za jego wytrzymałość. Fluor reaguje z nimi tworząc związki fluoroapatytowe, które są odporne na kwaśne środowisko jamy ustnej. W ten sposób uzyskujemy ochronę zębów przed demineralizacją szkliwa, a w efekcie przed próchnicą. Ponadto fluor doprowadza do remineralizacji drobnych ubytków szkliwa i ma działanie przeciwbakteryjne.
Nie zapominajmy także o wizytach kontrolnych u stomatologa raz na pół roku.
Leave a reply →
Leave a reply