logo
    • 27 SIE 19
    • 0
    Stomatologia neuromięśniowa

    Stomatologia neuromięśniowa

    W niektórych przypadkach lecznie stomatologiczne będzie konieczne również wtedy, gdy stomatolog zdiagnozuje utratę twardych tkanek zęba, spowodowaną innymi procesami niż próchnica, np. gdy pacjenci cierpią na bruksizm, spożywają i żują duże ilości twardych pokarmów lub też nałogowo żują gumę.  Co warto wiedzieć i na czym polega stomatologia neuromięśniowa? Informacje na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

    Dlaczego warto jak najszybciej zgłosić się do swojego dentysty?

    Gdy boli nas ząb czy też gdy zaobserowawaliśmy zmianę wyglądu naszej jamy ustnej to staramy się, jak najszybciej umówić się na konsultację stomatologiczną. Na nadmierne starcie zębów (nieadekwatne do wieku) niewiele osób zwraca uwagę, a przecież stan ten prowadzi do zaburzeń w układzie kostno-stawowym oraz mięśniowym. Co może powodować zbyt szybkie starcie zębów? Oprócz przyczyn zębowych (wad ortodontycznych, braku zębów) przyczyny mogą pochodzić ze strony układu nerwowego oraz mięśniowego. Warto wiedzieć, iż nadmierne napięcie mięśniowe pochodzenia ośrodkowego oraz obwodowego również jest przyczyną przeciążeń w układzie stomatognatycznym, które podobnie objawia się starciem zębów, rozchwianiem, a w konsekwencji grozi utratą zębów. Diagnostyka problemu nie ogranicza się jedynie do konsultacji dentystycznej, gdyż pomocne są również konsultacje specjalistyczne w zakresie laryngologii, gastrologii, neurologii oraz fizjoterapii.

    Objawy problemów z zębami

    Jeżeli zdolności adaptacyjne organizmu nie zostaną przekroczone, proces przebiega bezobjawowo. Ponadto, pacjenci mogą odczuwać nadwrażliwość zębów, co więcej pojawia się bardzo nieestetyczny wygląd uzębienia. Inne przykre dolegliwości, na jakie skarżą się chorzy to: zaburzenia słuchu (szumy uszne), bóle w obrębie głowy i szyi, zjawiska akustyczne (kliki, trzaski, tarcia) towarzyszące otwieraniu ust oraz żuciu.

    Kiedy stomatolog powinien zwrócić uwagę na dysfunkcję?

    Dentysta u pacjentów mających jakiekolwiek problemy z mięśniami, stawami skroniowo-żuchwowymi czy starciem twardych tkanek zębów powinien zaplanować rozległe leczenie protetyczne lub ortodontyczne za pomocą aparatów stałych. W przypadku jakiegokolwiek zaniechania i braku tzw. przygotowania przedprotetycznego lub przedortodontycznego może dojść do bardzo poważnych komplikacji. Najczęściej to uszkodzenie elementów protetycznych, duże uszkodzenie tkanek miękkich w okolicy dziąsła brzeżnego, bóle mięśniowe i stawowe o bardzo dużym nasileniu, uszkodzenia i pękania śrub w implantoprotetyce.

    Na czym polega TENS?

    Jedną z terapii przeciwbólowej i przeciwnapięciowej mięśni jest elektrostymulacja prądami TENS.

    Ta innowacyjna, nieinwazyjna oraz niefarmakologiczna metoda ma szerokie zastosowanie w uśmierzaniu zarówno bólu przewlekłego, jak i ostrego. Zabiegi TENS wykonuje się w większości gabinetów do fizjoterapii, ale nie tylko, bowiem chorzy mogą także w domowym zaciszu korzystać z  niewielkich przenośnych aparatów TENS.

    TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) wykorzystuje impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod, które docierają przez skórę do nerwów obwodowych. Leczenie TENS pozwala na zredukowanie ilości przyjmowanych leków, znacznie skraca czas rehabilitacji i powrotu do pełni sił i co najważniejsze – jest w pełni bezpieczne.

    EMG (elektromiografia powierzchniowa) w stomatologii

    Inną metodą diagnostyczną jest elektromiografia powierzchniowa, która tak jak wspomniana wcześniej terapia TENS, umożliwia w nieinwazyjny i niebolesny sposób pomiar potencjału elektrycznego mięśni. Dentyści używają ją zarówno w diagnostyce, ocenie przebiegu leczenia, jak i badaniach epidemiologicznych. Metoda ta często wykorzystywana jest w badaniach dotyczących bruksizmu i dysfunkcji narządu żucia oraz kontroli leczenia ortodontycznego i protetycznego.

    Jak widzimy, stomatologia neuromięśniowa to bardzo szybko rozwijająca się nauka, dzięki której jest możliwe rozwiązanie wielu problemów zdrowotnych.

     

    # stomatologia neuromięśniowa starcie zębów # TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów) # EMG (elektromiografia powierzchniowa)

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream