Śpij spokojnie bez zgrzytania zębami, czyli co musisz wiedzieć o bruksizmie
Zgrzytanie zębami w nocy (bruksizm) to przypadłość, na którą cierpi wiele osób, część z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli jednak usłyszymy od kogoś, iż nam również zdarza się to w nocy albo słyszymy trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych podczas ziewania czy np. gryzienia jabłka to koniecznie zgłośmy się po poradę do specjalisty – nie należy bagatelizować tej choroby! Współcześnie mówi się, iż bruksizm jest ogromnym problemem społecznym, gdyż skarży się na niego coraz więcej pacjentów. Jak przypuszczają specjaliści, ponad połowa populacji zgrzyta zębami w nocy!
Jakie skutki ma bruksizm?
Niekontrolowane zgrzytanie zębami ma ogromną siłę, gdy do niego dochodzi, człowiek zaciska szczękę nawet do 10 razy mocniej niż podczas np. jedzenia, zatem widzimy dlaczego u osób cierpiących na bruksizm pojawiają się takie dolegliwości jak: bóle stawów skroniowo-żuchwowych, chroniczne bóle głowy, migreny, bóle karku, ucha, skroni. Oczywiste jest, iż podczas zgrzytania ścierają się zęby, które z czasem zostają pozbawione guzków, dodatkowo pojawiają się ubytki klinowe, może wystąpić recesja (opadanie) dziąseł oraz nadmierna ruchomość zębów.
Przyczyny postawania
Trudno jednoznacznie podać przyczyny występowania tej choroby, jednakże niemałą rolę odgrywają: stres, predyspozycje rodzinne, zaburzenia układu nerwowego oraz zmiany w jamie ustnej (są to np. źle dopasowane i nieprawidłowo wykonane uzupełnienie protetyczne lub zbyt wysokie plomby). Powodem bruksizmu może być także bardzo częste żucie gumy. Pamiętajmy, iż na rozwój nawykowego zgrzytania zębami wpływają także braki niektórych witamin i mikroelementów. Standardową procedurą podczas leczenia bruksizmu jest badanie krwi, dzięki czemu stomatolog zobaczy, iż u pacjenta występuje niedobór magnezu. Regularne uzupełnianie minerałów poprawia sytuację.
Zgrzytanie zębów u dzieci
Jeśli zaobserwujemy lub usłyszymy objawy bruksizmu u naszych dzieci to należy koniecznie sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do zakażenia lambliami lub owsicą, gdyż właśnie wtedy maluchy zgrzytają zębami.
Leczenie
Rozwiązaniem naszego problemu będzie wizyta u stomatologa, który zleci wykonanie – na podstawie pobranych wycisków – szyny relaksacyjnej. Jej zadaniem jest (jak sama nazwa wskazuje) rozluźnianie mięśni, dzięki czemu zostają zniwelowane wszystkie bólowe objawy bruksizmu. Szyna relaksacyjna jest idealnie dopasowana do naszej żuchwy (to właśnie na żuchwę najczęściej wykonuje się szynę), podczas snu nie utrudnia nam oddychania, czujemy się w niej wygodnie, a co najważniejsze doskonale spełnia swoją funkcję ochronną – nie pozwala naszym zębom na niekontrolowane zgrzytanie czy zaciskanie.
Mamy do wyboru 3 rodzaje szyn relaksacyjnych, w zależności od stopnia twardości: miękkie, twardo-miękkie oraz twarde, a także w kilku grubościach. Dobry stomatolog od razu prawidłowo dobierze takie nakładki na zęby na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem oraz stanu naszych zębów. Przyzwyczajenie się do takiego zabezpieczenia zwykle trawa kilka dni.
Leave a reply →
Leave a reply