logo
    • 27 WRZ 17
    • 0
    Najczęstsze przyczyny próchnicy

    Najczęstsze przyczyny próchnicy

    Jak podają statystyki Ministerstwa Zdrowia nawet 97% polskiego społeczeństwa ma problemy z próchnicą. Oczywiście, choroba ta potrafi rozwijać się latami, co przy braku właściwej higieny jamy ustnej oraz złej diecie może spowodować ogromne ubytki. Tym bardziej, iż z reguły Polacy omijają gabinet stomatologiczny szerokim łukiem, zwlekając z odwiedzeniem dentysty, tak długo jak to tylko jest możliwe. Mówi się, iż wroga trzeba poznać, aby go pokonać, dlatego prezentujemy najczęstsze przyczyny próchnicy.

    Zła higiena jamy ustnej

    Występowanie próchnicy najczęściej jest spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Zazwyczaj zęby myjemy szybko i niedokładnie, zapominając, iż każdy dobry dentysta zaleca, aby optymalny czas szczotkowania wynosił od 2 do 3 minut. Ponadto, w wielu łazienkach na próżno szukać płynów do płukania ust czy nici dentystycznych, a są to przecież bardzo potrzebne akcesoria higieniczne, pomagające w utrzymaniu czystości zębów i całej jamy ustnej. Na niedoczyszczonych zębach rozwija się płytka nazębna, bakteryjna, która do nich przywiera stając się tym samym siedliskiem drobnoustrojów.

    Unikanie dentysty

    Druga przyczyna to zbyt rzadkie wizyty w gabinecie dentystycznym. W różnych statystykach i badaniach możemy znaleźć informację, iż Polacy decydują się na pójście do dentysty dopiero, gdy odczuwają nieznośny, utrudniający codzienne funkcjonowanie ból zęba lub zębów. A wystarczy regularnie, dwa razy do roku kontrolować stan swojego uzębienia, aby lekarz mógł zwalczyć próchnicę w zarodku, tym samym by uchronić je prze dalszym postępem choroby. Należy również pamiętać, iż leczenie próchnicy przysługuje wszystkim osobom za darmo i bez ograniczeń, w ramach refundacji NFZ. Jeśli powodem unikania dentysty jest dentofobia – strach przed leczeniem, to pragniemy zauważyć, iż obecna nowoczesna stomatologia oferuje wiele możliwości bezbolesnego przeprowadzania nawet bardzo skomplikowanych zabiegów.

    Zła dieta – szkodliwe nawyki żywieniowe

    Przyczyny próchnicy to także zła dieta i szkodliwe nawyki żywieniowe. Rozwój tego schorzenia wywołuje nieregularne jedzenie oraz podjadanie między posiłkami. Nie bez znaczenia jest także spożywanie dużej ilości kolorowych napojów gazowanych. Próchnica będzie wynikiem nieprawidłowego odżywiania i diety ubogiej w takie składniki jak: wapń, fosfor, witaminy i mikroelementy.

    Gdy chcemy mieć piękne i zdrowe zęby to koniecznie należy ograniczyć jedzenie węglowodanów, szczególnie takich, które długo trzymamy w jamie ustnej – toffi, landrynki, lizaki. Ponadto, warto od czasu do czasu sięgać po twarde pokarmy (np. surowa marchew) oraz włókniste i ziarniste,  gdyż oczyszczają one zęby i regulują produkcję śliny.

    Inne przyczyny próchnicy

    Na występowanie próchnicy wpływają również inne czynniki natury ogólnej jak np. predyspozycja osobnicza oraz niektóre dolegliwości.

    Próchnica to niebezpieczna i podstępna choroba, dlatego nie należy jej ignorować i odwlekać wizyty w gabinecie dentystycznym. Unikanie dentysty może prowadzić do rozwoju zgorzeli, czyli rozkładu tkanek wskutek bakterii gnilnych. Wystąpienie zgorzeli jest wskazaniem do usunięcia zęba lub leczenia protetycznego. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak istotna jest profilaktyka: porządne mycie zębów, nitkowanie i płukanie specjalnym płynem uratuje Twoje zęby.

     

    # przyczyny próchnicy  # dentofobia # choroby zębów # profilaktyka # dobry denysta # gabinet stomatologiczny

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream