logo
    • 24 LIP 18
    • 0
    Leki, które szkodzą na zęby

    Leki, które szkodzą na zęby

    Gdy boli nas głowa, jesteśmy przeziębieni czy też chorujemy na jakąś przewlekłą dolegliwość musimy przyjmować określone leki, które nie tylko łagodzą objawy, przynoszą ulgę, ale niestety mają także efekty uboczne – negatywnie wpływają na stan naszej jamy ustnej, powodując m.in. owrzodzenia jamy ustnej czy odwapnienie szkliwa. Na co należy uważać przyjmując leki stosowane w m.in. terapii nowotworów, nadciśnienia, przeciwbólowe, antydepresyjne, przeciwalergiczne, a nawet lekarstwa przeciwgrypowe? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.

    Słodkie syropy a próchnica

    Jedną z najpowszechniejszych chorób zębów jest próchnica. Spożywanie produktów bogatych w cukier, np. słodyczy przyczynia się do jej rozwoju, jednakże także długotrwałe stosowanie słodzonych leków może niszczyć nasze zęby. Czytając ulotkę informacyjną zazwyczaj zapoznajemy się ze skutkami ubocznymi, ale nie zwracamy uwagi na skład leku, a przecież w składzie wielu produktów leczniczych m.in. suplementów, witamin, tabletek do ssania na gardło, a przede wszystkim syropów na kaszel, znajdziemy dodatek cukru, substancji słodzących i słodzików, np. sacharozę, sukralozę, pochodną sacharozy, syrop glukozowy, miód, sorbitol lub Acesulfam K. Niebezpieczne są zwłaszcza słodkie syropy oraz tabletki do ssania. Syrop zawiera dużo cukru, a ze względu na gęstą konsystencję z łatwością osadza się na zębach, z których później trudno się jest go pozbyć.

    Tabletki natomiast mają długotrwały kontakt z zębami. Co zatem należy zrobić w takiej sytuacji? Możemy porozmawiać z lekarzem i poprosić o bezcukrowe zamienniki leków. Jeśli już używamy produkty zawierające cukier to pamiętamy, aby tuż po zażyciu umyć zęby lub przepłukać ust wodą – jest to istotne zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, gdyż ich zęby są one bardziej narażone na próchnicę z racji słabiej zmineralizowanego szkliwa.

    Leki do inhalacji

    Naukowcy twierdzą także, iż część leków do inhalacji, które zawsze mają pod ręką astmatycy także sprzyja rozwojowi próchnicotwórczych bakterii oraz obniża pH w jamie ustnej, a zatem zostaje znacznie przyspieszona erozja szkliwa. Po aplikacji leku na zębach osadza się proszek, przyczyniający się do powstawania ubytków. Leki inhalacyjne mogą także doprowadzić do kandydozy jamy ustnej. Kandydoza objawia się m.in. białym nalotem na ustach i błonach śluzowych jamy ustnej, pieczeniem oraz owrzodzeniem. Aby uniknąć niepożądanych efektów działania leków, to po każdym użyciu inhalatora należy przepłukać usta.

    Antybiotyki z tetracykliną

    Kolejną grupą leków wywołujących problemy z zębami są antybiotyki, zawierające tetracyklinę. Tetracyklina jest bardzo silnym lekiem przeciwbakteryjnym, np. często stosowana przez osoby z trądzikiem. Jej osadzanie się na szkliwie powoduje powstawanie trudnych do usunięcia przebarwień. Ale to nie wszystko, bowiem tetracyklina zaburza działanie flory bakteryjnej w jamie ustnej, przez co mogą rozwijać się afty, a nawet drożdżyce (towarzyszą im nadżerki i owrzodzenia). Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy i przyjmowaliśmy lub przyjmujemy leki z tetracykliną to nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Zbyt późna reakcja może spowodować, iż groźne patogeny przemieszczą się do układu pokarmowego, gdzie wywołają znacznie większe spustoszenie. Wtedy zwykłe zatrucie będzie naszym najmniejszym zmartwieniem.

    Leki powodujące suchość w ustach

    Ślina chroni tkanki jamy ustnej przed rozwojem bakterii, jej brak może przyczynić się powstawania próchnicy i paradontozy. Wraz z wiekiem wzrasta suchość w jamie ustnej, kserostomia może być także wynikiem przyjmowania jednego z ponad 400 leków, m.in. leków przeciwhistaminowych, leków stosowanych w terapii choroby Parkinsona, Alzheimera, leków przeciwdepresyjnych, leków przeciwpsychotycznych, niektórych leków na nadciśnienie czy choroby serca np. inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), inhalatorów stosowanych w chorobach dróg oddechowych, izotretynoiny stosowanej w terapii trądziku, leków przeciwwymiotnych i łagodzących mdłości np. hioscyna stosowana przy chorobie lokomocyjnej. Gdy musimy zażywać takie leki pamiętajmy, aby mieć zawsze ze sobą butelkę wody, by nawilżyć jamę ustną oraz gumę do żucia, która stymuluje wydzielanie śliny.

    Leki stosowane w trakcie chemioterapii

    Pacjenci w trakcie chemioterapii przyjmujący leki zawierające 5-fluorouracyl i metotreksat mają zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Choroba ta charakteryzuje się obrzękiem jamy ustnej oraz języka, krwawieniem, bólem, pieczeniem lub trudnościami w jedzeniu. Ponadto medykamenty te mogą wywoływać owrzodzenia jamy ustnej. Przyczyną owrzodzeń będą także te środki, które w swoim składzie mają penicylinę, fenytoinę, sulfonamidy, streptomycynę, czy też zwykłą aspirynę.

    Leki a przebarwienia zębów

    W artykule poświęconym przebarwieniom zębów wspominaliśmy, iż kolor naszych zębów może ulec zmianie po przyjmowaniu niektórych leków. Grupą szczególnie narażoną na przebarwienia są pacjenci, stosujący preparaty z zawartością żelaza w formie płynnej oraz antybiotyki oparte na tetracyklinie lub doksycyklinie (używane przeważnie przy schorzeniach laryngologicznych np. niektórych infekcjach dróg oddechowych występujących powszechnie w sezonie jesienno-zimowym). Leki te mogą doprowadzić do pojawienia się trwałych przebarwień zębów, trudnych do zlikwidowania szaro-brązowych lub żółtych smug. Na brązowo lub żółto barwią zęby takie leki jak: amoksycylina + kwas klawulanowy używane w leczeniu zakażeń bakteryjnych, chloroheksydyna o działaniu antyseptycznym oraz zbyt duże ilości fluoru. Zielonkawe lub niebiesko-zielone smugi może pozostawić, np. cyprofloksacyna o działaniu bakteriobójczym.

    Pierwotny, śnieżnobiały uśmiech przywróci nam dopiero zabieg profesjonalnego wybielania.

    Przerost dziąseł

    Długotrwała farmakoterapia wpływa nie tylko na stan zębów, ale także w jej wyniku może dochodzić do lekopochodnego przerostu dziąseł, prowadzącego do chorób przyzębia m.in. paradontozy. Wśród tych leków są fenytoina (stosowana w leczeniu padaczki), cyklosporyna (lek immunosupresyjny stosowany po przeszczepach narządów) czy blokery kanału wapniowego zażywane w terapii nadciśnienia tętniczego krwi. Warto dodać, iż przerost dziąseł w większym stopniu dotyczy mężczyzn niż kobiet.

    Profilaktyka

    Gdy chcemy uniknąć niepożądanych skutków przyjmowania jakiegokolwiek leku koniecznie skontaktujmy się z naszym stomatologiem, który udzieli nam wskazówek jak dbać o zęby. Wielu problemów możemy zaradzić – wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny. W ostateczności możemy także poprosić o zamianę leków na inne, przyjaźniejsze dla stanu naszej jamy ustnej.

     

    # leki # antybiotyki # kserostomia # kandydoza jamy ustnej # odwapnienie szkliwa # próchnica # tetracyklina #  zapalenie błony śluzowej # owrzodzenia jamy ustnej

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream