logo
    • 03 GRU 19
    • 0
    Konsultacja stomatologiczna w ciąży

    Konsultacja stomatologiczna w ciąży

    W naszych artykułach wielokrotnie przypominaliśmy, iż stan uzębienia ma wpływ na cały organizm człowieka. Nie inaczej jest w przypadku ciąży, która wymaga od przyszłej mamy szczególnej dbałości o higienę swojej jamy ustnej. Jest to o tyle ważne, iż jak podają statystyki, przyczynami nawet 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową są choroby przyzębia i stany zapalne jamy ustnej.

    W związku z tym od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono specjalne wytyczne, które dotyczą opieki lekarskiej nad kobietami w ciąży.

    Obowiązkowe wizyty w gabinecie stomatologicznym

    Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia (Dziennik Ustaw z dnia 11 września 2018 r.) obowiązkowa konsultacja stomatologiczna powinna być wykonana do 10. tygodnia ciąży.

    W trosce o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka ciężarne starają się unikać stresu, zdrowo się odżywiają, jednakże z różnych powodów odwlekają wizytę w gabinecie stomatologicznym aż do czasu po porodzie. Zazwyczaj wynika to z błędnego przekonania, że kobiety w ciąży nie mogą leczyć zębów. Ten mit jest o tyle niebezpieczny, gdyż zgodnie z wynikami badań nieleczone stany zapalne jamy ustnej i choroby przyzębia zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie!

    Badanie stomatologiczne w ciąży – na czym polega?

    Jak łatwo przypuszczać, badanie stomatologiczne w ciąży polega przede wszystkim na przeglądzie jamy ustnej przyszłej mamy i w razie potrzeb – ułożeniu planu kolejnych wizyt i leczenia zębów. Stomatolog powinien także wyjaśnić pacjentce najważniejsze zagadnienia związane z profilaktyką i właściwą higieną jamy ustnej.

    Kiedy powinno odbyć się badanie stomatologiczne?

    Pierwszą wizytę kontrolną najlepiej zaplanować zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6.–8. tydzień ciąży). Kolejny raz warto odwiedzić swojego stomatologa około 20. tygodnia jej trwania, wtedy też lekarz skontroluje stan zdrowia jamy ustnej.

    Leczenie stomatologiczne konieczne także u pań w ciąży

    Współczesna stomatologia zapewnia paniom w ciąży bezpieczne leczenie stomatologiczne. Pamiętajmy, iż towarzyszące ciąży zmiany hormonalne przyczyniają się do zmiany pH śliny, co wpływa na szybszy rozwój drobnoustrojów w jamie ustnej.

    Zdarza się, iż przyszła mama skarży się na ból dziąseł, które są rozpulchnione i krwawią. Aby uniknąć tej dolegliwości panie rezygnują z dokładnego mycia zębów.

    Ponadto, ciężarne częściej spożywają posiłki, w tym sięgają po słodycze oraz miewają nudności i wymioty, przez co znacznie szybciej rozwija się próchnica.

    Warto również dodać, że szkliwo zębów jest bardziej narażone na zniszczenie przez kwasy żołądkowe, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa.

    Zabiegi stomatologiczne u ciężarnych – co warto wiedzieć?

    Profesjonalne i dobrze wyposażone gabinety stomatologiczne dysponują odpowiednim sprzętem, który umożliwia bezpieczne leczenie kobiet w ciąży. Konieczne zabiegi stomatologiczne należy tak zaplanować, aby miały miejce najwcześniej od II trymestru ciąży.

    Należy zaznaczyć, iż wszystkie zabiegi są przeprowadzane w taki sposób, aby nie zagrażały zdrowiu dziecka i matki, dlatego nie zaleca się wykorzystania do diagnostyki badań radiologicznych. Obecnie istnieje wiele naukowych teorii, które wskazują na duże bezpieczeństwo stomatologicznej diagnostyki radiologicznej takiej jak rentgen zębów, zdjęcie panoramiczne zębów, czy tomografia zębów. Może to wynikać z silnej koncentracji wiązki promieni RTG, które w teorii nie przebiegają przez dziecko. Mimo tego zgodnie ze obecnymi normami RTG jest zlecane jedynie w wyjątkowych  przypadkach.

     

    # ciąża # konsultacja stomatologiczna # zabiegi stomatologiczne # choroby przyzębia # stany zapalne jamy ustnej

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream