logo
    • 02 MAJ 17
    • 1
    Leczenie zębów u kobiet w ciąży – jakie zabiegi można wykonywać?

    Leczenie zębów u kobiet w ciąży – jakie zabiegi można wykonywać?

    Leczenie zębów w ciąży to istotny temat dla pań, które spodziewają się dziecka lub które dopiero planują powiększenie rodziny. Każdy stomatolog powie, iż najlepiej, aby wszystkie zęby były wyleczone przed zajściem w ciążę. W takiej sytuacji obowiązuje kontrola u dentysty jeden raz na trymestr. Warto wtedy regularnie usuwać kamień, osad i płytkę nazębną. W przypadku gdy mamy jakiekolwiek ubytki, trzeba się nimi zająć jak najszybciej, zanim zacznie boleć. Uporczywy ból zęba w ciąży jest wskazaniem do natychmiastowego poważnego leczenia stomatologicznego. Jakie zabiegi mogą być przeprowadzane u kobiet w ciąży oraz w którym trymestrze, a jakie można przełożyć na później? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

    Badania pokazują, iż nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie! Dlatego nie warto unikać regularnych kontroli u stomatologa. Najlepiej zaplanować wizyty na początek, półmetek i pod koniec ciąży.

    Nasze babki wierzyły w przesądy, iż przyszła mama nie może leczyć zębów.  Ten stereotyp jest nieprawdziwy, gdyż zwłaszcza w ciąży należy skontrolować stan uzębienia. Panie w ciąży mają także inne fałszywe przekonanie – że ciąża odwapnia zęby. Ciąża wcale nie demineralizuje zębów. Tak samo zresztą, jak nie odwapnia innych kości w organizmie kobiety, dlatego nie należy usprawiedliwiać swoich zaniedbań błogosławionym stanem.

    Ciąża – szereg zmian w organizmie kobiety

    Pamiętajmy, iż w trakcie trwania ciąży zachodzi szereg zmian w organizmie kobiety. Wahania hormonalne występujące w czasie ciąży powodują zmianę pH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Również poranne nudności i wymioty oraz częste spożywanie posiłków (i podjadanie, zwłaszcza pokarmów słodkich i kwaśnych) mają negatywny wpływ na stan zębów przyszłej mamy. W takich warunkach szybciej rozwija się próchnica, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia, a kwasy żołądkowe niszczą także szkliwo.

    Z czasem dziąsła stają się rozpulchnione i narażone na krwawienie, dlatego kobiety w ciąży niesłusznie ograniczają codzienną higienę jamy ustnej, dzięki czemu bakterie mają idealne środowisko do rozwoju.  Jak widzimy, przez zaniedbania w ciągu 9 miesięcy możemy spowodować, iż po tym czasie zęby będą w opłakanym stanie.

    Zabiegi stomatologiczne w ciąży

    W trakcie ciąży podczas wizyt kontrolnych pacjentka powinna zdecydować się na wykonanie profesjonalnej higienizacji (przynajmniej dwa razy): usuwanie płytki nazębnej (skaling) oraz piaskowanie zębów. Tego zabiegu nie należy odkładać na potem, gdyż odkładająca się płytka zamienia się w niebezpieczny dla zębów twardy kamień nazębny, który nawet w ciągu kilku tygodni jest w stanie wniknąć pod rozpulchnione dziąsła – tym samym zostaną zerwane przyczepy między korzeniami zębów a dziąsłami i zęby zaczną się chwiać. Jedynie niewskazany jest skaling ultradźwiękowy.

    Warto wiedzieć, że kobietom w ciąży przysługuje więcej nieodpłatnych zabiegów usuwania kamienia nazębnego: nie jeden raz w roku – jak innym ubezpieczonym – a jeden raz na sześć miesięcy, czyli w ciąży można 2 razy oczyszczać zęby, za co zapłaci NFZ.

    Dobry stomatolog w razie potrzeby może wykonać wypełnienia ubytków czy koronki, jest to niezbędne by uniknąć wystąpienia infekcji, będącej zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Udowodniono bowiem, że infekcje jamy ustnej mogą drogą krwionośną przenosić się do macicy i być przyczyną poważnych komplikacji. Nieleczone zęby mogą spowodować zakażenia wewnątrzmaciczne i przedwczesny poród. Najlepszym czasem na przeprowadzenie skutecznego leczenia jest drugi trymestr, gdyż w trzecim trymestrze dłuższe leżenie na plecach może sprawić ogromne trudności.

    W nagłych przypadkach lekarz niezwłocznie może wykonać leczenie kanałowe zęba lub ekstrakcję. Stomatolog bez przeciwskazań może oczyścić ubytki i je wypełnić. Preparaty stosowane do wypełnień nie przenikają poza ząb i nie są szkodliwe dla płodu. Wszystkie zabiegi estetyczne, typu wybielanie należy przenieść na termin po porodzie.

    RTG u kobiet w ciąży

    Zanim zostanie wykonanie zdjęcia RTG asystentka stomatologiczna zawsze pyta, czy dana pacjentka nie jest w ciąży. Jest to bardzo istotne, gdyż u kobiet w ciąży RTG wykonuje się w bardzo ważnych przypadkach. W okresie ciąży nie powinno poddawać się działaniu promieniowania rentgenowskiego, gdyż jego silne działanie szkodzi dziecku – zwłaszcza w pierwszym trymestrze może uszkodzić wiele ważnych organów rozwijającego się płodu. Jeśli stomatolog zdecyduje się na wykonanie zdjęcia, bo przyszła mama cierpi z powodu ostrego bólu lub ostrego stanu zapalnego to muszą zostać zachowane maksymalne środki ochrony dziecka przed promieniowaniem. Przede wszystkim należy osłonić brzuch i okolice miednicy specjalnym fartuchem. Wiele nowoczesnych gabinetów stomatologicznych jest wyposażonych w aparaty RTG najnowszej generacji, które wytwarzają mniejsze dawki promieni. Czasem wystarczy cyfrowa wizualizacja zęba, której wykonanie jest bezpieczne dla płodu.

    Ze znieczuleniem czy bez?

    Leczenie zębów u kobiet w ciąży może odbywać się w znieczuleniu miejscowym. Dentysta, który wcześniej jest poinformowany o ciąży użyje znieczulenia, które nie zawiera leków obkurczających naczynia krwionośne. W czasie ciąży można bezpiecznie usuwać zęby. Nie jest konieczne stosowanie profilaktyczne antybiotyku przy usuwaniu zęba, chyba, że mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym. Wtedy też podaje się pacjentce antybiotyk z grupy penicylin lub ich pochodnych, dozwolony w ciąży.

    Prawidłowa higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży

    Aby zapobiec powstawaniu nowych ubytków panie w ciąży powinny pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Zęby należy myć tak samo starannie i długo jak wcześniej. Koniecznie szczotkujmy także język, dzięki czemu wszystkie bakterie będą gruntownie usunięte. Przestrzenie między zębami należy czyścić nitką dentystyczną. Na zakończenie polecamy przepłukać jamę ustną specjalną płukanką. Po spożyciu posiłku czy też słodyczy należy umyć zęby, a gdy nie ma takiej możliwości to warto mieć pod ręką gumę bez cukru.

    #Leczenie próchnicy zębów w ciąży

    Leave a reply →
  • Posted by Anna on 20/09/2017, 21:04

    Dobry wieczór.Jaka jest cena ekstrakcji górnej ósemki??I czy lekarz stomatolog podjąłby się usunąć w 38 tyg.ciąży

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream