logo
    • 09 PAŹ 18
    • 0
    Czym się różni dentysta od stomatologa?

    Czym się różni dentysta od stomatologa?

    W powszechnym rozumieniu „dentysta” i „stomatolog” to terminy oznaczające lekarza leczącego nasze zęby, jednakże tak naprawdę zawody te nieco różnią się od siebie. Na czym polega ta różnica i jakie to ma dla nas, pacjentów znaczenie? Na ten temat możecie przeczytać w najnowszym artykule.

    Jeden zawód, różne nazwy?

    Różnicy przede wszystkim należy doszukiwać się w samej nazwie, bowiem słowo „stomatologia” wywodzi się od greckiego wyrazu „stoma”, oznaczającego usta, drugi zaś człon “logia” to nauka, natomiast „dentystyka” pochodzi od łacińskiego „dens” – ząb. Zatem w wielu krajach to rozróżnienie jest w użyciu i dentysta będzie specjalistą zajmującym się wyłącznie zębami, a stomatolog leczy nie tylko zęby, ale także choroby przyzębia, błony śluzowej oraz innych tkanek jamy ustnej.

    Dawniej w Polsce też tak było, jednak wraz z przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie nazewnictwa. Obecnie po zakończeniu studiów stomatologicznych i zdaniu państwowego egzaminu otrzymuje się tytuł lekarza dentysty.

    Zadania lekarza dentysty

    Warto przytoczyć treść Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty: “Wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń (zdrowotnych, …) w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych.”

    Jak widzimy, zarówno lekarz stomatolog, jak i lekarz dentysta zajmują się badaniem stanu zdrowia, diagnozują choroby oraz im zapobiegają, leczą i rehabilitują chorych, udzielają porad lekarskich oraz wydają obiektywne i profesjonalne opinie oraz orzeczenia lekarskie dotyczące nie tylko zębów, ale całej jamy ustnej pacjenta.

    Kontrowersyjna zmiana nazwy zawodu po wejściu do UE

    Wspomniana wcześniej kwestia zmiany nazwy stomatologa na dentystę spotkała się z ogromnym sprzeciwem samych lekarzy, którzy poczuli się dotknięci tę degradacją. Tym bardziej, że przecież ich studia i nauka przyniosły zdobycie uprawnień i wiedzy na temat profilaktyki i leczenia całej jamy ustnej, a nie tak jak w przypadku dentystów – wyłącznie zębów.

    Protesty lekarzy na dzień dzisiejszy nie przyniosły spodziewanego efektu, bowiem nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie rozwiązano ten węzeł gordyjski. Obecnie lekarz dentysta to właśnie stomatolog w dawnym rozumieniu.

    Dlaczego ciągle niektórzy lekarze posługują się tytułem stomatologa?

    Na niektórych tabliczkach przy gabinetach stomatologicznych możemy zobaczyć napis „lekarz stomatolog” obok innych lekarzy dentystów. Zapewne co poniektórzy będą się zastanawiać, skąd taka terminologia i czy jest ona prawidłowa? Jak najbardziej jest ona prawidłowa, gdyż przed ujednoliceniem, czyli przed 2002 rokiem kończący studia lekarze otrzymywali tytuł „lekarza stomatologa” , zatem jeśli dana osoba uzyskała takie uprawnienia to ma prawo posługiwać się nazwą „lekarz stomatolog”.

    Dentysta, stomatolog: czy można obie te nazwy stosować zamiennie?

    Zgodnie z polskim prawem tak. Ale warto uważać, gdy będziemy musieli skorzystać z pomocy dentystycznej np. w Wielkiej Brytanii czy Austrii, gdyż w niektórych krajach powiedzenie o stomatologu „dentysta” może zostać uznane za obraźliwe.  Także w polskich gabinetach stomatologicznych gdy widnieje napis „lekarz stomatolog” to bardziej preferowana będzie właśnie taka tytulatura.

    Nieważna nazwa, istotne są umiejętności

    Należy podkreślić niezależnie czy dany specjalista będzie się posługiwał tytułem „lekarza stomatologa” czy „lekarza dentysty” to najważniejsze są jego umiejętności, profesjonalizm i doświadczenie, bowiem one mają bezpośredni wpływ na stan naszych zębów i jamy ustnej.Gdy

    Studia stomatologiczne i specjalizacja

    Aby móc posługiwać się tytułem „lekarza dentysty” należy ukończyć 5letnie studia medyczne, w trakcie których studenci poznają nie tylko teorie, ale również mają zajęcia praktyczne z pacjentami. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskują absolwenci studiów, którzy oprócz wszystkich egzaminów dyplomowychi oraz LDEK – Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (do 2012 nazywany był on Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Państwowym) odbyli jeszcze 12-miesięczny praktyczny staż.

    Młody lekarz może przyjmować i leczyć pacjentów bez konieczności wyboru specjalizacji (np. protetyka, endodoncja, itp.). Zainteresowani określoną dziedziną lekarze zamiast specjalizacji często wybierają dodatkowe (płatne) kursy i szkolenia, dzięki którym mogą pogłębić swoją wiedzę  na dany temat, by w końcu stać się ekspertem.

     

    # stomatolog # dentysta # dentystyka # studia # specjalizacja # stomatologia

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream