logo
    • 07 LIS 17
    • 2
    Zalecenia po usunięciu zęba

    Zalecenia po usunięciu zęba

    Wyrwanie zęba jest jednym z najmniej lubianych zabiegów dentystycznych. Mimo znieczulenia pacjenci odczuwają dyskomfort, bo choć sam zabieg jest prawie bezbolesny to niestety w końcu przykry ból pojawia się, gdy znieczulenie przestanie działać. Wtedy też na różne sposoby pragniemy go uśmierzyć, by jak najszybciej wrócić do codziennych zadań. W jaki sposób postępować po ekstrakcji zęba/ zębów i jakie zalecenia po usunięciu zęba są istotne? W naszym materiale pragniemy podzielić się swoją wiedzą na ten temat, aby pacjenci mogli jak najlepiej znieść ten trudny czas.

    Najważniejsze, by nie tylko zminimalizować obrzęk, ale przede wszystkim zadbać o ranę, która powstaje po usunięciu zęba. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej, aby nie doszło do infekcji. W skrajnym przypadku po usunięciu zęba może mieć miejsce utrata skrzepu oraz może rozwinąć się stan zapalny zębodołu (tzw. suchy zębodół). Warto przeczytać nasz poradnik, aby zapobiec takiej sytuacji.

    Jak przygotować się przed wyrwaniem zęba?

    Aby bez komplikacji przeżyć ekstrakcję zęba należy nie tylko zastosować się do poszczególnych punktów nazywanych zalecenia po usunięciu zęba, ale także pamiętać o tym, by na 2 godziny przed planowanym zabiegiem zjeść posiłek. Każdy dobry dentysta kategorycznie zabroni i odradzi przychodzenie na czczo, gdyż napięcie i stres towarzyszący nam mogą spowodować omdlenie.
    Ekstrakcja zęba nie jest powodem, dla którego należy zrezygnować z przyjmowania regularnie zażywanych leków, wyjątek stanowią leki przeciw krzepliwe  – te muszą być odstawione zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeśli wcześniej po usunięciu innego zęba doszło do silnego krwawienia należy wcześniej poinformować stomatologa o tym fakcie.

    Zalecenia po usunięciu zęba, o których należy pamiętać!

     

    – W ustach powinien znajdować się zagryziony tampon – przez 30 min. Gdy wystąpi przedłużone krwawienie to należy zmienić tampon i ponownie zagryźć na kolejne pół godziny (jałowe tampony można nabyć w dowolnej aptece).

    – Zimny okład z powodzeniem zmniejszy ból oraz zredukuje prawdopodobieństwo obrzęku.

    – Należy wstrzymać się ze spożywaniem posiłków aż do całkowitego ustąpienia znieczulenia – wynika to z ograniczonej percepcji.

    – W czasie pierwszej doby po zabiegu unikajmy picia alkoholu, gorących napojów i palenia papierosów, gdyż zaburzają one prawidłowe gojenie rany poekstrakcyjnej.

    – Niezbędne jest także utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, jednakże starajmy się jak najmniej dotykać miejsca rany poekstrakcyjnej. Istotne, by nie wypłukać ani nie usunąć z niej skrzepu, który jest naturalnym opatrunkiem i gwarantem dobrego gojenia.

    – Jeśli tuż po ustąpieniu znieczulenia odczuwamy niewyobrażalny ból zęba to możemy sięgnąć po leki przeciwbólowe.

    – Chirurgiczna ekstrakcja zęba zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęku (opuchlizny policzka) i możemy mieć także trudności w otwieraniu ust. Objawy te mogą nasilać się do 48 godzin po zabiegu, następnie powinny ustępować. Aby temu zapobiec stomatolog może zlecić podanie środków zapobiegających tym powikłaniom.

    – Dentysta wyznacza także termin wizyty kontrolne, podczas której będzie mógł ocenić stan jamy ustnej po zabiegu.

    – Po 7 dniach od zabiegu należy zgłosić się w celu ściągnięcia szwów.

     

    Inne zalecenia po usunięciu zęba, czyli jak dbać o ranę?

     

    Pierwsza czynność po ekstrakcji zęba to zahamowanie krwawienia. Przez 1-2 godziny po zabiegu warto położyć na ranie jałowy gazik i delikatnie zagryzać. Gdy poczujemy, iż nasze dziąsło przestało krwawić to możemy ostrożnie usunąć gazik i jeszcze przez 1- 2 godziny starać się nie dotykać rany, aby utworzył się skrzep. Dlatego ograniczmy mówienie, jedzenie i picie – gdy już musimy, to koniecznie sięgnijmy po napoje zimne lub letnie oraz jedzmy potrawy niewymagające od nas gryzienia. Ponadto, zrezygnujmy także z sauny i solarium. Niewskazany jest również wysiłek fizyczny, aby nie spowodować otworzenia się gojącej rany, czyli uszkodzenia powstałej w tym miejscu tkanki nabłonkowej, która zaczyna osłaniać zębodół.

    Metody walki z bólem po wyrwaniu zęba

    Jak już wspominaliśmy, okolice wyrwanego zęba należy chronić przed przegrzaniem. Pomocne okażą się zimne okłady– w tym celu możemy użyć woreczek z lodem lub schłodzoną w zamrażalniku puszkę np. z colą owiniętą czystą ściereczką. Taki zimny okład nie należy trzymać dłużej niż 15-20  minut; po upływie pół godziny znowu możemy go przyłożyć. Ulgę może przynieść picie zimnych napojów i jedzenie lodów. Starajmy się także tak układać do snu, aby nie leżeć na bolącym policzku, aby go nie przegrzewać. Gdyby mimo wszystko, ból nie ustępował to jedynym rozwiązaniem będzie tabletka przeciwbólowa. Ważne by przestrzegać zaleceń lekarza i dawkować zgodnie z informacją zamieszczoną na ulotce preparatu.

    Obrzęk

     

    Po zabiegu chirurgicznym może pojawić się także obrzęk. Zazwyczaj największy jest on w drugiej dobie od zabiegu. W tym przypadku także pomocne będą zimne okłady.

    Krwawienie pooperacyjne

     

    Krwawienie ustępuje zwykle w ciągu 30 minut po zabiegu, jednakże w niektórych przypadkach delikatne sączenie może trwać 5-6 godzin. Przez dobę od zabiegu ślina pacjenta po ekstrakcji zęba może także być zabarwiona krwią. Jak reagować na krwawienie pooperacyjne?

    – Jeżeli nie ustępuje ono po 5-6 godzinach, duże skrzepy należy usunąć przy pomocy sterylnego tamponu, następnie jeden zgiąć w kostkę lub zwinąć w rulon i zagryźć.

    – Pamiętajmy o zmianie opatrunku co 20 min.

    – Gdyby kilkakrotna zmiana opatrunku nie przyniosła żadnej poprawy, to koniecznie należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

    Kiedy niezwłocznie należy skontaktować się ze stomatologiem?

     

    – Wystąpienie wysokiej gorączki po zabiegu.

    – Odczuwanie silnych dolegliwości bólowych, na które nie pomagają tabletki przeciwbólowe.

    – Niespodziewane zaostrzenie się początkowo łagodnie przebiegających dolegliwości.

    – Narastanie obrzęku po upływie 3 dni od zabiegu. Sam obrzęk po tym czasie nie jest niepokojący, powodem do obaw jest jedynie jego powiększenie, a nie zanikanie.

    – Pojawienie się brzydkiego zapachu z ust.

     

    # zalecenia po usunięciu zęba # zimne okłady # suchy zębodół # ekstrakcja zęba # obrzęk # kompres # ból zęba # krwawienie pooperacyjne

    Leave a reply →
  • Posted by Dominika on 03/04/2022, 07:49

    Po 2 dnia od ekstrakcji ósemki pojawił się krwotok z nosa czy to normalne. Ósemka była połączona z zatokami rana zszyta.

    Reply →
  • Posted by Bartosz Burchert on 23/06/2022, 00:45

    Miałem wyrwany ząb w narkozie i mam problem z wyraźnym mówieniem znieczulenie zeszło a seplenienie zostało

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream