logo
    • 01 PAŹ 19
    • 0
    Stripping zębów

    Stripping zębów

    W niektórych sytuacjach przed założeniem aparatu korekcyjnego konieczne jest zredukowanie szerokości zębów – zeszlifowanie wszystkich lub tylko części. W ten sposób możliwe jest uniknięcie ekstrakcji spowodowanej ich zbytnim stłoczeniem.

    W jaki sposób wykonuje się stripping zębowy, czy jest to bolesny zabieg oraz inne, niezbędne informacje na ten temat znajdziecie w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

    Dlaczego należy przeprowadzić zabieg strippingu?

    Najważniejszym zadaniem strippingu jest też poprawienie samego wyglądu zębów, dzięki niemu zostają również usunięte wszelakie dysproporcje oraz koryguje trójkątne zęby przednie. Do strippingu stomatolog wykorzystuje specjalistyczny sprzęt – segmentową lub diamentową tarczę w przypadku większego strippingu lub paski do strippingu mniejszego.

    Krótki rys historyczny, czyli kiedy narodził się stripping?

    Metoda ta została opisana w 1994 roku przez Ballarda. Zajmował się on znacznym brakiem stłoczeń w obrębie łuków zębowych ze znacznym starciem powierzchni stycznych w czaszkach ludzi pierwotnych. Od tego czasu opracowana przez niego technika znajduje coraz szersze zastosowanie w leczeniu ortodontycznym, ale też sprawdza się w przypadku konieczności korygowania kształtu zębów w medycynie estetycznej.

    Czy stripping jest nieprzyjemny dla pacjenta?

    Tak jak wspominaliśmy wcześniej, zabieg ten wykonuje się na dwa różne sposoby, jeśli lekarz zdecydował się na pierwszą metodę, to obracająca się tarcza i borowanie powodują mechaniczne odgłosy, a z ust pacjenta mogą wydobywać się opary, jednakże nie musicie się obawiać, bo nie ma mowy o jakimś większym bólu.

    Pacjenci, u których przeprowadzono stripping za pomocą pasków są podzieleni, bowiem jedni twierdzą, że to nic strasznego, inni – że przyczynia się on do wystąpienia krwawienia i jest bardzo nieprzyjemny. Należy zaznaczyć, iż najgorsze są zawsze te pierwsze zabiegi, gdyż wtedy zęby nie są jeszcze obrobione. Tyczy się to zwłaszcza osób, u których zęby są ustawione bardzo ciasno.

    Najczęściej stripping przeprowadza się bez znieczulenia, gdyż nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych.

    Jak przebiega stripping paskowy?

    Po umieszczeniu pasków między zębami, stomatolog wykonuje ruchy w wprzód i w tył, ścierając nadmiar szkliwa. Niestety, taka czynność wywołuje większy dyskomfort niż w przypadku strippingu tarczą, jednakże warto mieć na uwadze, iż w trakcie zabiegu poziom generalnego bólu jest w granicy normy.

    Stripping a ortodoncja

    W trakcie zabiegu lekarz używa różnych specjalistycznych narzędzi do piłowania zębów: np. pilniczka (paska z nasypem ściernym), specjalnych piłek do strippingu lub podłużnych i bardzo cienkich wierteł. Wybór narzędzia zależy od ilości szkliwa koniecznego do usunięcia. Lekarz-ortodonta powinien mieć w gabinecie specjalne miarki, które pozwalają określić, czy odpowiednia grubość została usunięta.

    Czy zabieg ma miejsce w trakcie jednej wizyty?

    Konturing to zabieg, który wymaga stawienia sią w gabinecie stomatologicznym parokrotnie, bowiem redukcja szkliwa przy ortodoncji zazwyczaj jest stopniowo wykonywana (w razie konieczności), by zminimalizować utratę tkanek twardych. Jedna wizyta wystarczy, jeśli mówimy o korekcie estetycznej, na przykład zmianie kształtu koron lub niwelacji czarnych trójkątów.

    Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

    Zabieg strippingu nie może być wykonany u dzieci, posiadających mieszane uzębienie lub wczesne stałe.

    Raczej unika się przeprowadzania tego zabiegu u osób o zmniejszonych wymiarach zębów.  Warto mieć na uwadze fakt, iż skutki tego zabiegu są nieodwracalne.

    Jakie mogą być niepożądane skutki zabiegu?

    Skutkiem ubocznym strippingu mogą być ewentualne problemy z tkankami przyzębia, wynikające z zbliżenie korzeni zębów sąsiadujących do siebie i zmniejszenie szerokości przegród międzykorzeniowych. Powikłania te występują jednak bardzo rzadko.

     

    # stripping zębów # ortodoncja # borowanie # szlifowanie zębów # szkliwo # aparat ortodontyczny # konturing

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream