logo
    • 27 GRU 19
    • 0
    Stomatologia regeneracyjna

    Stomatologia regeneracyjna

    Jedną z prężnie rozwijających się gałęzi stomatologii jest stomatologia regeneracyjna. Opiera się ona na mezenchymalnych komórkach macierzystych, które są uzyskiwane z krwi, pobranej od pacjenta tuż zabiegiem. Specjalistom zależy, aby przeprowadzany zabieg był zakończony sukcesem, a tkanki w okolicy pozabiegowej regenerowały się w jak najszybszym tempie i dzięki wykorzystaniu naturalnego materiału, jaki jest fibryna bogatopłytkowa jest jak najbardziej możliwe. Na czym konkretnie polega stomatologia regeneracyjna i w jakich przypadkach może mieć zastosowanie? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

    Dobroczynne działanie osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej

    Przed zabiegiem zostaje pobrana krew, z której uzyskuje się osocze bogatopłytkowe i fibrynę bogatopłytkową. Aby oba te składniki wytrąciły się, krew musi zostać odwirowana w specjalnej medycznej wirówce. Warto wiedzieć, iż zarówno osocze bogatopłytkowe, jak i fibryna bogatopłytkowa mają ogromne znaczenie zwłaszcza w implantologii, gdyż dzięki nim można uzyskać lepsze efekty pozabiegowe niż przed ich zastosowaniem. Fibryna bogatopłytkowa (PRF, czyli Platelet Rich Fibrin) jest biomateriałem, który zawiera szereg czynników przyśpieszających proces gojenia tkanek miękkich, stymulujących wzrost i regenerację tkanki kostnej. Unikalne właściwości fibryny są wynikiem uwalniania się w odpowiednim czasie zawartych w niej czynników wzrostu, cytokinów, ponadto wzmaga ona migrację komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia. Należy zaznaczyć, że fibryna ma jeszcze jedną zaletę, bowiem ten neutralny immunologicznie materiał pozwala uniknąć ryzyka reakcji uczuleniowej.

    Zastosowanie stomatologii regeneracyjnej

    Tak jak wcześniej wspominaliśmy, naturalne materiały takie jak: osocze i fibryna bogatopłytkowa mają wiele pozytywnych efektów. Ich użycie między innymi przyśpiesza proces gojenia się tkanek i procesów regeneracyjnych, gdy zostaną wszczepione implanty zębowe. Za sprawą tych dwóch substancji dochodzi do odbudowy ubytków kostnych oraz tkanek miękkich, a także do zachowania struktur tkankowych w miejscu usuniętego zęba. Warto dodać, że ta metoda pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe u pacjenta. Zaletą tych zabiegów jest ich mała inwazyjność.

    Osocze i fibryna bogatopłytkowa są wykorzystywane w implantologii, chirurgii stomatologicznej oraz periodontologii. Poza stomatologią stosuje się je także w dermatologii oraz medycynie estetycznej.

    Jakie są wskazania do zastosowania fibryny bogatopłytkowej?

    Fibryna bogatopłytkowa może być użyta w trakcie zaopatrzenia zębodołów poekstrakcyjnych (także z dodatkową augmentacją); sinusie lift; implantologii, w trakcie przeszczepów kości i tkanek miękkich oraz sterowanej regeneracji tkanek.

    Kiedy nie należy przeprowadzać takiego zabiegu?

    W przypadku, gdy pacjent cierpi na różnego rodzaju choroby krwi: zespoły dysfunkcji płytek, krytyczną małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczną, posocznicę to nie należy wybierać tej metody leczenia.
    Przeciwwskazaniem są także: choroby nowotworowe, przewlekłe schorzenia wątroby, zakażenia ostre i przewlekłe, leczenie antykoagulantami oraz stosowanie aspiryny i innych NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych).
    Stomatologia regeneracyjna nie może być stosowana u kobiet ciężarnych oraz w trakcie laktacji.

    Jakie są zalety fibryny bogatopłytkowej?

    Fibryna bogatopłytkowa przyspiesza proces gojenia tkanek przyzębia oraz zmienionych chorobowo miejsc w jamie ustnej. Przyczynia się ona również do przyspieszenia regeneracji tkanek wokół wstawionych implantów oraz odbudowy tkanek miękkich i ubytków kostnych. Lekarze zapewniają, iż pacjenci po zabiegu wykorzystującym fibrynę odczuwają mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegach chirurgicznych.
    Również ma miejsce utrzymanie struktur tkankowych w okolicy zębodołu poekstrakcyjnego.

    Jakie są zalecenia przed i po zabiegu, w trakcie którego zastosowano fibrynę?

    Pacjenci przygotowujący się do takiego leczenia powinni w ciągu dnia przed zabiegiem wypić około 1,5 litra wody. Istotne jest również, aby na 7 dni przed zabiegiem oraz na 7 dni po nim nie stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
    Gdyby zaistniała konieczność sięgnięcia po leki przeciwbólowe to należy bezwględnie przestrzegać zaleceń stomatologa.

    Czy taki zabieg jest bezpieczny?

    Na zakończenie ostatnia kwestia, a zatem bezpieczeństwo. Pacjenci zastanawiający się nad takim zabiegiem nie muszą się obawiać, gdyż substancje te są pozyskane z krwi pacjenta, a zatem są biozgodne, tym samym niezagrażają naszemu zdrowiu.

    Należy pamiętać, iż własna fibryna wyklucza ryzyko wystąpienia: nietolerancji, alergii, reakcji immunologicznych oraz transmisji wirusowych.

     

    # stomatologia regeneracyjna # implanty # odbudowa ubytków kostnych # tkanki miękkie # chirurgia stomatologiczna # periodontologia # mezenchymalne komórki macierzyste

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream