logo
  • 22 STY 19
  • 0
  Protezy elastyczne – wygodne i estetyczne rozwiązanie

  Protezy elastyczne – wygodne i estetyczne rozwiązanie

  Współczesna stomatologia i protetyka dają nadzieję milionom pacjentów na odzyskanie pięknego uśmiechu. Osoby, które obawiają się, że noszenie protez zębowych może być niekomfortowe powinny porozmawiać ze swoim stomatologiem, aby ten mógł wyjaśnić i zaprezentować nowe rozwiązanie – protezy elastyczne. Z jakiego materiału są one zbudowane i czym różnią się od tradycyjnych, akrylowych protez zębowych? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule.

  Protezy elastyczne – innowacyjne i praktyczne

  Podstawową zaletą protez elastycznych jest fakt, iż są one bardzo lekkie i miękkie. Bez trudu dopasowują się do podniebienia, a materiały termoplastyczne, z których zostały wykonane sprawiają, że są one niezwykle wytrzymałe i sztywne, zatem nie ma mowy o ich pęknięciu. Do produkcji protez elastycznych zazwyczaj jest wykorzystywany akron przezroczysty. Akron to tworzywo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a więc zostaje prawie całkowicie wyeliminowane ryzyko pęknięcia czy złamania protezy. Wystarczy użytkować je zgodnie z zaleceniami, a proteza elastyczna posłuży nam przez dłuższy czas. Akron ma jeszcze jedną właściwość – w związku z tym, iż jest on przeźroczysty to z powodzeniem może się dopasować do uzębienia każdego pacjenta, będąc niemalże niewidocznym.

  Mocowanie protez odbywa się przy pomocy klamer, dlatego dziąsła nie zostają podrażnione.

  Dlaczego warto nosić protezy elastyczne?

  Wcześniej wspominaliśmy o kilku atrybutach protez elastyczny, jednakże do listy warto dodać jeszcze inne cechy:

  – estetyczny, nierzucający się w oczy wygląd, dzięki bezbarwnym klamrom mocującym;

  – nie powodują alergii,

  – są pozbawione zapachu i smaku;

  – ich noszenie jest prawie nieodczuwalne, gdyż są cienkie i lekkie;

  – w razie potrzeb istnieje możliwość napraw oraz regulacji płyty;

  – w trakcie użytkowania nie zmieniają swojego koloru;

  – wykonane z akronu protezy nie chłoną wody, są też bardziej higieniczne – istnieje minimalne ryzyko rozwoju grzybicy w jamie ustnej;

  – brak jakichkolwiek odkształceń, są bardzo wytrzymałe na zmiany temperatur; zatem bez obaw można spożywać bardzo ciepłe posiłki czy napoje,

  – łatwe w utrzymywaniu czystości.

  Higiena – jak dbać o protezy elastyczne?

  W naszych artykułach wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, iż higiena protez zębowych jest równie istotna jak w przypadku naturalnych zębów. Utrzymanie w czystości protezy elastycznej nie powinno być dla nas zbyt czasochłonne, czy kłopotliwe, gdyż nie pochłaniają one ani zapachów, ani nie ulegają odbarwieniom. Aby trzecie zęby idealnie się prezentowały wystarczy rano i wieczorem czyścić je szczoteczką i pastą do zębów, tak by usunąć gromadzące się bakterie.

  Proteza elastyczna – jak przebiega jej przygotowanie?

  Gdy jesteśmy pewni, iż akurat taka proteza będzie spełniać nasze wymagania, to należy udać się do stomatologa, który właściwie dobierze pacjentowi odpowiedni rodzaj protezy. Na pierwszej wizycie lekarz pobierze dwa odciski: górnej linii zębów i dolnej linii zębów. Na kolejnej również zostaną stworzone wyciski, jednak jest to wykonywane w nieco inny sposób. Następnie do naszych rąk (a bardziej ust) trafi prowizoryczna proteza elastyczna, dzięki której możliwe będzie skorygowanie niedogodności, tym samym podczas kolejnej wizyty będziemy mogli otrzymać całkowicie odpowiadającą protezę. Ostatnia wizyta ma na celu końcowe dopasowanie protezy elastycznej do pacjenta.

  Zwróćmy uwagę, aby proteza była idealnie dopasowana, w razie jakiegokolwiek dyskomfortu lekarz może dokonać niezbędnych poprawek jeszcze w gabinecie. Protezy elastyczne są gotowe do noszenia już po około dwóch tygodniach od pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie.

   

  # protezy elastyczne # materiały termoplastyczne # akron przezroczysty # proteza akronowa # prowizoryczna proteza elastyczna

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream