logo
    • 25 LIS 16
    • 0
    Nie bój się dentysty – jak wygrać z dentofobią?

    Nie bój się dentysty – jak wygrać z dentofobią?

    Wizyta w gabinecie stomatologicznym to dla wielu osób powód do stresu czy niepokoju. U pewnej grupy pacjentów strach ten może przybrać formę fobii – dentofobii, która sprawia, iż dana osoba przez lata unika spotkania ze swoim stomatologiem, w efekcie borykając się z przykrymi dolegliwościami. Obecna stomatologia jest na takim wysokim poziomie, iż nawet najbardziej skomplikowane leczenie zębów odbywa się prawie bezboleśnie, zatem stomatolog nie taki straszny, jak go malują!

    Czym jest dentofobia?

    Przyczyną dentofobii mogą być przykre, nieprzyjemne wspomnienia z przeszłości, najczęściej z dzieciństwa. Gabinet dentystyczny jeszcze parę lat temu nie był tak dobrze wyposażony jak ten współczesny, nie mówiąc o nowych metodach znieczulenia czy neutralizacji zapachów, które to są obecnie powszechnie dostępne. Dzisiejsze technologie stomatologiczne prawie całkowicie wyeliminowały ból, nawet znienawidzone leczenie kanałowe obecnie przebiega znacznie szybciej i bez dolegliwości. Niemała w tym zasługa specjalistycznych urządzeń diagnostycznych, mikroskopów, sterylnych technologii, o których dawniej dentysta mógł zaledwie pomarzyć.

    Ponadto parę lat temu lekarz stomatolog nie zawsze zwracał uwagę na indywidualne podejście do pacjenta, szczególnie tego dziecięcego. Brakowało tak istotnego zapoznania się z gabinetem dentystycznym, omówienia przebiegu leczenia, co skutkowało brakiem poczucia kontroli i utratą bezpieczeństwa. Obecnie gabinet stomatologiczny zazwyczaj zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy, którzy posiadają wiedzę również z zakresu dziecięcej psychologii czy pedagogiki.

    Narastający strach może przerodzić się w dentofobię, która jest bardzo poważnym problemem, gdyż latami nieleczone zęby zazwyczaj wymagają leczenia bardziej inwazyjnego, czasochłonnego oraz kosztownego. W wielu przypadkach kończy się to koniecznością usunięcia jednego lub wielu zębów, bowiem ich stan zęba nie rokuje szansy na wyleczenie.

    Metody radzenia sobie z dentofobią

    Tak jak w przypadku innych fobii problem tkwi w psychice pacjenta. To właśnie ona go ogranicza, a strach przed leczeniem zazwyczaj bywa wyolbrzymiony, pacjenci jeszcze przed wizytą sami tworzą w swojej głowie mylny, przejaskrawiony obraz bólu i przebiegu leczenia.

    Pacjenci, którzy chcą walczyć z tą fobią przede wszystkim muszą zadać sobie pytania, czego tak naprawdę się boją: bólu, wiercenia, odgłosów wiertarki, czy może zapachów? Gdy uda im się dotrzeć do sedna problemu, łatwiej będzie się im oswoić z myślą o koniecznej wizycie w gabinecie stomatologicznym.

    W walce ze strachem wielką rolę odgrywa dentysta. Dobry stomatolog potrafi nawiązać z pacjentem relację opartą na wzajemnym zaufaniu, sprawia, iż pacjent otwiera się. Jeśli w gabinecie dentystycznym panuje przyjacielska, rodzinna atmosfera, a zabieg przebiega w spokoju, życzliwości to pacjent nabiera pewności, iż leczenie wcale nie musi się wiązać z bólem.

    W ekstremalnych sytuacjach stomatolog może zdecydować się na podanie łagodnych środków uspokajających i wyciszających. Coraz popularniejszą metodą znieczulania jest sedacja, czyli podanie gazu rozweselającego. Sedacja ogranicza odczuwanie bólu, pacjenci są na niego mniej wrażliwi. Istotne jest także odcięcie od świata – tak wiele osób boi się lub nie znosi zapachu borowanych zębów. Gdy działa gaz rozweselający to, co się dzieje wkoło ma mniejsze znaczenie.

    Pierwsza wizyta małego pacjenta

    Powszechnie panuje opinia, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zwrócić uwagę na to, by dzieci zostały odpowiednio przygotowane na swoją pierwszą wizytę w gabinecie dentystycznym. Rodzice nie powinni straszyć maluchów dentystą czy też opowiadać przykrych historii związanych z własnym leczeniem stomatologicznym. Pierwsza wizyta adaptacyjna pomoże dziecku w oswojeniu się z nowym otoczeniem, rozwieje lęki i obawy, jednocześnie zapobiegnie występowaniu w przyszłości, trudnej do pokonania dentofobii.

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream