logo
    • 08 STY 19
    • 1
    Ligatury ortodontyczne – co warto o nich wiedzieć?

    Ligatury ortodontyczne – co warto o nich wiedzieć?

    Leczenie ortodontyczne u wielu pacjentów przynosi zaskakujące, nieprawdopodobne wręcz jednocześnie urzeczywistniając ich marzenie o prostym zgryzie. Jeszcze kilkanaście lat temu leczenie wad zgryzu u osób dorosłych było niemożliwe, obecnie coraz więcej starszych pacjentów pragnie naprawić grzechy i zaniedbania przeszłości, tym samym decyduje się na założenie stałego aparatu ortodontycznego.  Ich decyzja może być podyktowana nie tylko chęcią poprawy wyglądu, lecz również pragnieniem zniwelowania niektórych wady wymowy oraz troska o stan jamy ustnej – wady zgryzu sprzyjają bowiem chorobom dziąseł i zębów. W naszym artykule pragniemy przybliżyć rolę, jaką pełnią w aparacie ortodontycznym ligatury ortodontyczne oraz wyjaśnić, kiedy są one zakładane.

    Czym są ligatury ortodontyczne?

    Ligatura ortodontyczna to kolorowa lub też bezbarwna niewielka gumeczka, za pomocą której przywiązuje się łuk, po wprowadzenie do slotu (szczeliny) zamka. Ligatura ortodontyczna jest zatem odpowiedzialna za utrzymanie łuku ortodontycznego w każdym zamku.

    Kolor ligatur (gumek) zależy tak naprawdę od naszego uznania, bowiem jest szeroka paleta barw do wyboru. Młodzież najczęściej decyduje się na kolorowe gumki ortodontyczne, starsi sięgają po szare i przezroczyste, aby jak najmniej rzucały się w oczy.

    Jak często należy zmieniać ligatury?

    Wymiana gumek odbywa się przy każdej wizycie w gabinecie stomatologicznym, czyli średnio co 1- 1,5 miesiąca. Wtedy też można zmienić kolor gumek. Raz czerwone, innym razem niebieskie, a może w kolorach tęczy? Ogranicza nas tak naprawdę wyłącznie wyobraźnia.

    Czasem pacjenci stoją przed ogromnym dylematem, bo widząc różne warianty kolorystyczne trudno jest wybrać ten właściwy spośród wielu.

    Kolory ligatur a praktyczność użytkowania

    Jak wiadomo, nie zawsze to co jest ładne, jest także praktyczne. Dlatego zanim zdecydujemy się na wybrany kolor gumek warto zastanowić się i przeanalizować, czy faktycznie będzie on nam pasował. Przede wszystkim zaleca się, aby unikać ligatur o kolorze czarnym. Pozornie wydaje się, iż czarny kolor kontrastuje z bielą zębów i tym samym ich barwa stanie się optycznie jaśniejsza – niestety, czarne gumki w połączeniu z niekoniecznie śnieżnobiałymi zębami sprawiają, iż nasze szkliwo jest jeszcze bardziej szare, przygaszone, a nawet może sprawiać wrażenie popsutego, a przecież takiego efektu chcemy uniknąć.

    Białe ligatury także nie są dobrym pomysłem. Białe ligatury również podkreślają, iż nasze zęby nie są w idealnym kolorze, co więcej- biel gumek z czasem zabarwia się od jedzenia i napojów, tym samym wyglądają na brudne. Problem barwienia i brudzenia się gumek dotyczy także tych bezbarwnych ligatur.

    Ogólnie starajmy się w trakcie wyboru gumek wystrzegać tych w bardzo jasnych, pudrowych kolorach- po pierwsze, jak już wcześniej wspomnieliśmy – na jasnych ligaturach bardziej widoczne jest barwienie od żywności, zatem możemy być pewni, iż prawdopodobnie nie zachowają one  długo swojego pierwotnego koloru. Po drugie miejmy na uwadze fakt, iż niezależnie od koloru, gumki nieco tracą na intensywności po kilku dniach- nie mówimy o zmianie koloru z powodu przebarwienia, ale o zmianie odcienia na jaśniejszy, a więc gdy zdecydujemy się bardzo jasne barwy, np. pudrowe, to już po kilku dniach staną się one jeszcze jaśniejsze.

    Ligatury ortodontyczne – jakie kolory warto wybrać?

    Wszystko zależy od naszego gustu i ewentualnie ograniczeń związanych z wykonywaną pracą, bowiem w niektórych zawodach tęczowe gumki na zębach mogą być uznane za zbyt infantylne i nieodpowiednie w miejscu pracy. Jeśli pragniemy, aby nasz metalowy aparat jak najmniej rzucał się w oczy to polecamy założenie na zamki srebrnych gumeczek.

    Metalowy aparat stały będzie zawsze zauważalny, dlatego jeśli bardzo chcemy go zamaskować to będziemy musieli zainwestować w aparat z zamkami ceramicznymi, szafirowymi albo samoligaturujący (jak sama nazwa wskazuje nie będą potrzebne też ligatury, zatem problem koloru gumek zostanie wyeliminowany).

    W momencie gdy naszym priorytetem jest sprawienie, żeby zęby wyglądały na bielsze, to warto zdecydować się na np. niebieskie ligatury, w dowolnym odcieniu. Przy niebieskich gumkach zęby są jaśniejsze, ale aparat jest bardziej wyeksponowany. W podobny sposób działa kolor ciemnozielony, jednakże tutaj możemy wyglądać jakbyśmy mieli resztki (np. natki pietruszki czy szczypiorku) między zębami.

    Niektórzy pacjenci na własną rękę zamawiają gumki, jednakże większość gabinetów stomatologicznych jest tak dobrze wyposażona, iż jest to niepotrzebne.

    # ligatury ortodontyczne # ligaturki ortodontyczne # leczenie ortodontyczne #wady zgryzu #aparat ortodontyczny

    Leave a reply →
  • Posted by Angelika Ciechacka on 22/05/2020, 11:05

    Dzień dobry,
    Zauwazylam ze ligatura zsunela mi sie z aparatu, zamiast na takich 4 malych czesciach wisi na 2 lub 3. Czy musze umawiac sie na wizyte awaryjna do ortodonty czy to nic zlego?

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream