logo
    • 24 WRZ 19
    • 0
    Ksylitol i jego przeciwpróchnicze właściwości

    Ksylitol i jego przeciwpróchnicze właściwości

    Jeśli szukacie pysznego i do tego zdrowego zamiennika cukru to warto zastanowić się nad zakupem, mającego przeciwpróchnicze właściwości cukru brzozowego, czyli ksylitolu. Jakie zastosowanie ma ksylitol oraz w przypadku jakich dolegliwości i chorób należy go spożywać, aby znacznie poprawić swój stan zdrowia? O tym przeczytacie w naszym artykule, zapraszamy do zapoznania się z nim.

    Ksylitol – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

    Ksylitol albo inaczej cukier brzozowy (sok z brzozy) to naturalny słodzik, który zawiera aż o 40 proc. mniej kalorii niż tradycyjny cukier oraz – co jest niezwykle ważne dla cukrzyków, ma on zdecydowanie niższy indeks glikemiczny.

    Ksylitol wraz z orbitolem, mannitolem, erytritolem oraz maltitolem zalicza się do grupy polioli, czyli „alkoholi cukrowych” – węglowodanów charakteryzujących się niską wartością energetyczną i tym, iż nie podnoszą poziomu glukozy we krwi, zatem diabetycy oraz osoby odchudzające się mogą je bez obaw spożywać. Ksylitol jest stosowany w żywności od 1960 roku. Cukier brzozowy jest bardzo popularnym słodzikiem dla diety cukrzycowej wUSA (tu jest zatwierdzony, jako dodatek do żywności w nieograniczonej ilości w środkach spożywczych do specjalnych celów dietetycznych).

    Historia powstania ksylitolu

    Jak to zazwyczaj bywa, ksylitol został odkryty przez przypadek podczas II wojny światowej. Finlandia inwestująca w sprzęt wojskowy w obliczu walki z ZSRR pogrążała się w kryzysie gospodarczym. W tym czasie brakowało wielu podstawowych produktów spożywczych, w tym cukru. To wówczas wynaleziono substytut w postaci naturalnego słodzika otrzymywanego z masy drzewnej z brzozy, a po wojnie zaczęto go powszechnie używać w branży spożywczej.

    W jakich produktach występuje ksylitol? Dlaczego warto go stosować?

    Tak jak na początku wspominaliśmy, ksylitol jest produktem naturalnym, pozyskanym najczęściej z kory fińskiej brzozy, choć możemy go także znaleźć w wybranych owocach (truskawkach, jagodach, malinach, śliwkach, gruszkach), kolbach kukurydzy oraz grzybach. Ciekawostką jest fakt, iż również ludzki organizm wytrwarza minimalne ilości ksylitolu. Cukier brzozowy nie tylko smakuje, ale również wygląda dokładnie tak jak ten tradycyjny. Co więcej – podczas jego spożywanie dodatkowo można wyczuć niezwykle przyjemny, miętowy aromat. Ksylitol znajduje się w składzie wielu produktów, np. na rynku są dostępne gumy do żucia z ksylitolem, miętówki, a także pasty do zębów, płyny do płukania ust oraz aerozole do nosa. Zachęcamy do ich stosowania, gdyż cukier brzozowy ma właściwości bakteriobójcze. Ksylitol pomaga w profilaktyce próchnicy i parodontozy (choroby przyzębia, zapalenie dziąseł). Po jego spożyciu bakterie nie przylegają do powierzchni zębów i dzięki temu zmniejsza się ilość płytki nazębnej. Ksylitol powinien się znaleźć w diecie kobiet spodziewających się potomstwa, bowiem jego stosowanie przez matki obniża również ryzyko pojawienia się próchnicy u dzieci w wieku 19-31 miesięcy, ponieważ do zakażenia bakteriąStreptococcus mutans u dzieci dochodzi głównie poprzez kontakt z matką. Ksylitol zapobiega również suchości błony śluzowej jamy ustnej (tzw. kserostomii), gdyż stymuluje produkcję śliny.

    Przemysł spożywczy oraz farmaceutyczny chętnie wykorzystuje ten produkt, ma on zastosowanie nie tylko jako niskokaloryczny środek słodzący, ale i również jako emulgator, stabilizator, substancja pochłaniająca wilgoć i środek zagęszczający. Jak podają niektóre źródła,  pozytywnie wpływa także na cechy sensoryczne odtłuszczonych serów.

    Produkty light najczęściej z ksylitolem

    Jeśli kupujecie artykuły z napisem  „sugar free” albo „light” to możecie być pewni, iż przy ich produkcji wykorzystano właśnie cukier brzozowy. W produktach spożywczych ksylitol kryje się pod symbolem E967, a zatem w składzie takich smakołyków, jak większość ciastek, cukierków, deserów, napojów oraz gum do żucia powinien się on znaleźć.

    Jakie dobroczynne właściwości ma ksylitol?

    Ksylitol jest polecany nie tylko ze względu na doskonały smak, lecz również pozytywnie wpływa na nasz organizm, bowiem

    – zmniejsza łaknienie na słodycze,

    – zwalcza bakterie próchnicotwórcze oraz posiada ogólne antybakteryjne działaniu, dzięki czemu podnosi ogólną odporność organizmu,

    – redukując wydzielanie insuliny opóźnia proces starzenia,

    – jest skutecznym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą lub otyłością,

    – zwiększa przyswajanie wapnia, poprawiając tym samym konsystencję kości, za sprawą stymulacji wchłaniania wapnia w jelitach.

    – wzmacnia mineralizację szkliwa zębowego – reminalizacja szkliwa,

    – powoduje wytwarzanie specyficznych kwasów tłuszczowych w jelitach, tym samym ogranicza rozwój pleśni i drożdżaków w przewodzie pokarmowym,

    – jest prebiotykiem, który wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit,

    – ma działanie odświeżające – likwiduje niemiły zapach z ust oraz działa orzeźwiająco.

    Jaka jest zalecana dzienna dawka ksylitolu?

    Osoby, które zastępują tradycyjny cukier ksylitolem powinny go stopniowo dawkować, zaczynamy od małych porcji – takich dosłownie na czubek łyżeczki. Docelowo zaleca się do 15g ksylitolu dziennie (ok. 3-4 łyżeczek). Należy pamiętać, aby nie przekraczać dawki 40g dziennie.

    Działania niepożądane wynikające z nadmiernego spożycia ksylitolu

    Substancja ta jest uznawana za dość bezpieczną, zarówno w przypadku stosowania przez dorosłych, jak i dzieci, jednakże odradza się podawanie ksylitolu małym dzieciom – nawet przez 2-3 pierwszych lat życia, wynika to z niedojrzałości enzymatycznej ich systemów trawiennych. Ksylitol mimo licznych zalet, spożywanych w dużej ilości może powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego  – ból brzucha, dyskomfort, wzdęcia, biegunki, dlatego na opakowaniu każdego produktu powinna się znaleźć informacja o możliwych działaniach niepożądanych, w tym o działaniu przeczyszczającym. Ponadto, należy mieć na uwadze, iż stosowanie w nadmiarze wszystkich rodzajów słodzików (syntetycznych i naturalnych) może być szkodliwe dla nerek.

    Czy ksylitol może być niebezpieczny dla ludzkiego organizmu?

    Choć sporo mówi się o szkodliwym działaniu słodzików to w przypadku ksylitolu nie musicie się obawiać, bowiem badacze z amerykańskiego Urzędu ds. Żywności oraz Preparatów (FDA) uznali, iż ksylitol nie posiada żadnych znanych własności toksycznych. Podobne zdanie ma Komitet Ekspertów ds. Dodatków do Żywności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

    Gdzie można nabyć ksylitol?

    Produkt ten jest powszechnie dostępny praktycznie we wszystkich większych supermarketach. Powinniście go szukać na półkach z tzw. zdrową żywnością. Można go również zamówić w sklepach internetowych.  Jedynym minusem jest dość wysoka cena, bowiem 1kg kosztuje 30 zł.

     

    # ksylitol  # próchnica # sok z brzozy # demineralizacja szkliwa i zębiny # bakterie próchnicotwórcze # remineralizacja

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream