logo
  • 19 CZE 18
  • 0
  Korony protetyczne – dlaczego warto zdecydować się na ich założenie?

  Korony protetyczne – dlaczego warto zdecydować się na ich założenie?

  Korony protetyczne z powodzeniem pomogą ukryć mankamenty zębów: przebarwienia, uszkodzenia czy też ukruszenia. Kiedy można je stosować i jakie są rodzaje koron protetycznych? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

  Czym są korony protetyczne?

  Korony protetyczne to specjalne nakładki, których zadaniem jest przykrycie uszkodzonego zęba w sposób mechaniczny lub przez próchnicę. Korony zatem znacznie poprawiają jego wygląd oraz go wyrównują. Podstawowe funkcje korony to wzmocnienie i ochrona.

  Stomatolog może zaproponować założenie korony protetycznej na zęby po przeprowadzonym leczeniu kanałowym przednich i tylnych zębów. Warto dodać, iż takie uzupełnienie protetyczne jest mocowane na stałe i można go używać tak, jak używa się naturalnych zębów. Pacjenci nie muszą ich wyjmować z ust, tak jak to ma czasem miejsce w przypadku protez ruchomych.

  Rodzaje koron protetycznyh

  Korony protetyczne dzieli się ze względu na materiał, z jakiego są one wykonane:

  – korony porcelanowe – zazwyczaj na podbudowie metalowej lub ceramicznej. Rdzeń metalowy zalecany jest do zębów bocznych.

  – korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze złota – złoto jest polecane, gdy mamy bardzo zniszczone zęby, gdyż ma ono silne działanie przeciwpróchnicze. Korony te jednakże mniej naturalne – nie przepuszczają światła jak naturalne zęby. Pacjenci uczuleni na metal powinni wybrać inny rodzaj koron.

  – korony pełnoceramiczne – najczęściej stosowane do wypełnienia przednich zębów, gdyż są bardzo estetyczne, trudno je różnić od naturalnych zębów. Jeśli chcemy mieć piękny uśmiech to korony pełnoceramiczne doskonale się do tego nadają. Ich podbudowa jest wykonana z tlenku cyrkonu, przez co są również bardzo wytrzymałe, chociaż zdaniem części lekarzy są mniej trwałe niż korony metalowe.

  – korony pełnometalowe – współcześnie bardzo rzadko stosowane.

  – kompozytowe, akrylowe – są to korony tymczasowe. W wyjątkowych okolicznościach, gdy nie ma możliwości założenia koron porcelanowych (np. z powodu twardości materiału) to dopuszczalne jest uzupełnienie stałe tymi koronami.

  Kiedy stosować korony protetyczne?

  Korony protetyczne pomogą w sytuacjach, gdy inne metody ratowania zęba nie przyniosły spodziewanego efektu. Korony mogą zostać także założone w formie mostu protetycznego, co pozwoli na odtworzenie większych braków w uzębieniu. Aby założyć koronę czy most protetyczny stomatolog musi oszlifować powierzchnię zębów, dzięki czemu będzie możliwe poprawne doklejenie korony oraz dobranie jej do koloru pozostałych. Założenie mostu wymaga oszlifowania tych zębów, na których będzie się on opierał.

  Korony protetyczne pozwolą na nowo cieszyć się życiem i odzyskanym pięknym uśmiechem, dlatego nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Precyzyjnie, starannie wykonana korona zębowa, przy zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej, będzie nam służyć przez długie lata. Warto mieć na uwadze fakt, iż o korony czy mosty zębowe trzeba dbać tak jak o własne zęby. Istotne jest również, iż koron zębowych nie da się wybielić, gdyż nie zmieni to ich koloru.

   

  # korony protetyczne # korony zębowe # korona zębowa # korony pełnoceramiczne # korony pełnoceramiczne # korony porcelanowe na podbudowie ze złota # korony tymczasowe # korona akrylowa # korona kompozytowa # most protetyczny # piękny uśmiech

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream