logo
    • 16 SIE 17
    • 0
    Higienistka i asystentka dentystyczna – czym różnią się te zawody?

    Higienistka i asystentka dentystyczna – czym różnią się te zawody?

    O stan naszej jamy ustnej dba nie tylko lekarz stomatolog, ale także wykwalifikowany personel – higienistka i asystentka dentystyczna. To właśnie one są odpowiedzialne za organizację pracy w gabinecie oraz pomoc podczas zabiegów dentystycznych. Zastanawiacie się, czym różnią się te zawody i jakie są obowiązki, zadania na obu stanowiskach?

    Regulacje prawne związane z tymi zawodami

    O zakresie pracy i obowiązkach higienistki oraz asystentki stomatologicznej dużo mówiło się w kontekście deregulacji zawodu asystentki stomatologicznej, które miało miejsce w 2014 roku oraz w związku z podjętą decyzją o wygaszeniu kształcenia w tym zawodzie. Wielokrotnie na łamach pracy czy portali medycznych na ten temat wypowiadali się specjaliści od marketingu stomatologicznego oraz dentyści. Ich zdaniem profesja asystentki i higienistki stomatologicznej przynosi inne korzyści dentyście zatrudniającemu na te dwa stanowiska. Oznacza to, iż nie należy łączyć ze sobą tych stanowisk, gdyż higienistka i asystentka stomatologiczna to dwie zupełnie różne drogi kariery zawodowej, inne umiejętności i co najważniejsze – inne wynagrodzenie.

    Asystentka stomatologiczna

    Asystentka stomatologiczna jest odpowiedzialna przede wszystkim o dbanie by praca w gabinecie została właściwie zorganizowana oraz aby miejsce pracy stomatologa było utrzymane w należytej czystości. To właśnie asystentka po zakończonym dniu pracy przygotowuje gabinet i doprowadza go do porządku, sterylizuje narzędzia pracy stomatologa, dezynfekuje je i odkaża.

    Ponadto, asystentka czynnie towarzyszy lekarzowi podczas wykonywania zabiegów czy przeprowadzania leczenia, podaje narzędzia i leki, przygotowując materiały do wypełnienia lub wycisków oraz opiekuje się pacjentem, troszcząc się o jego komfort i wygodę. Przygotowuje także materiały do zabiegów profilaktycznych, w których może czynnie uczestniczyć. Zadaniem asystentki jest także pomoc dentyście przy prowadzeniu dokumentacji lekarskiej, może być ona także odpowiedzialna za zapisanie pacjentów, umawianie ich na wizyty oraz pobieranie od nich opłaty (zgodnie z cennikiem gabinetu lub sugestią lekarza).

    Higienistka

    Praca higienistki dentystycznej jest bardziej zaawansowana pod względem możliwości wykonywania procedur medycznych niż obowiązki asystentki. Istotne jest bowiem, iż ma ona uprawnienia do samodzielnego wykonywania zabiegów higieniczno-leczniczych w jamie ustnej pacjenta (m.in. może pędzlować zęby roztworami fluorowymi i innymi, płukać jamy ustnej za pomocą specjalnej aparatury). Higienistka współpracuje z lekarzem w zakresie wszystkich dziedzin stomatologii tj.: stomatologii zachowawczej, ortodoncji, protetyki i chirurgii. Należy wspomnieć, iż ma ona również wiedzę i umiejętności do prowadzenia profilaktyki stomatologicznej, zatem może uczyć pacjentów, np. jak właściwie szczotkować zęby. Jeśli nie wiemy, jak to prawidłowo robić, nie obawiajmy się zapytać i poprosić panią higienistkę, aby pokazała nam właściwe metody.

    Higienistka może również organizować i nadzorować – oczywiście na zlecenie lekarza stomatologa – akcje profilaktyki fluorowej próchnicy zębów (w żłobkach, przedszkolach i szkołach). Ponadto, higienistka może asystować lekarzowi podczas wykonywanych zabiegów stomatologicznych.

    Czy zatem jest możliwie połączenie obu zawodów w jeden? Higienistki mają szerszy zakres uprawnień, zatem jeśli taka osoba zdecyduje się pracować czy też wykonywać zadania asystentki, to doskonale sobie z tym poradzi. Odwrotna sytuacja jest już niemożliwa.

    Mamy nadzieję, iż nasz materiał nieco przybliżył zakres pracy obu zawodów.

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream