logo
    • 06 LUT 18
    • 0
    Wady zgryzu – dlaczego nie należy ich lekceważyć?

    Wady zgryzu – dlaczego nie należy ich lekceważyć?

    Jak podają liczne statystyki, wady zgryzu o różnym nasileniu oraz przyczynach posiada nawet około 60% populacji.  Niestety, tylko nieliczni pragną coś zmienić i zgłaszają się z tym problemem do specjalisty, aby rozpocząć leczenie. Zazwyczaj pacjenci swoje zachowanie tłumaczą tym, iż wada zgryzu nie przeszkadza im w codziennym życiu lub też zasłaniają się swoim wiekiem – iż jest już za późno na noszenie aparatu ortodontycznego. Pamiętajmy, iż nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu.

    Wady zgryzu: przyczyny powstawania 

    Badania naukowców wskazują, iż w większości przypadków wady zgryzu są dziedziczne. Zatem istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zgryzem u potomstwa takich osób. Należy zaznaczyć, iż nie jest to regułą, gdyż niektóre choroby, czynniki czy szkodliwe nawyki mogą również przyczyniać się do powstawania wad zgryzu. Są to m.in. rozszczep wargi i podniebienia wargi, zbyt długie karmienie butelką lub używanie smoczka (u dzieci powyżej 3 roku życia), ssanie kciuka, wypychanie języka, źle dopasowane wypełnienia stomatologiczne (np. korony), urazy mechaniczne zębów, które powodują nieprawidłowy uraz szczęki, a także guzy jamy ustnej lub szczęki.

    Skutki nieleczenia wad zgryzu u dzieci i dorosłych

    Narząd żucia to nie tylko – jak się niektórym wydaje  –  zęby, ale także mięśnie, kości, nerwy, tkanki miękkie oraz naczynia krwionośne. Głównym zadaniem narządu żucia jest rozdrabnianie pokarmów, tym samym ma miejsce wstępne przygotowanie do trawienia. Ponadto zęby biorą udział również w innych procesach, takich jak artykulacja głosek.

    Nieleczone wady zgryzu będą miały szkodliwy wpływ na zdrowie i życie, zwłaszcza u dzieci. Po pierwsze prowadzą one do uszkodzenia zębów stałych, które znacznie szybciej się ścierają oraz mogą wystąpić problemy z ich prawidłowym wyrastaniem. Wady zgryzu są także utrudnieniem we właściwej pielęgnacji i higienie zębów, a zatem u pacjentów obserwuje się schorzenia skroniowo-żuchwowe czy próchnicę. Dzieci u których zbagatelizowano i nie leczono wad zgryzu mogą mieć problemy z wymową, nieestetyczny wyraz twarzy, a także w skrajnych przypadkach – kłopoty z żuciem i gryzieniem, co będzie skutkować chorobami układu pokarmowego.

    Wady zgryzu u dorosłych także powodują różne następstwa, często rozłożone w czasie. Stłoczenie zębów uniemożliwia ich dokładne oczyszczenie, a zatem bardzo szybko pojawia się kamień nazębny, a później paradontoza.

    Niewłaściwie ułożone zęby ulegają szybszemu ścieraniu się, łatwiej się łamią oraz kruszą. Co więcej, wady zgryzu prowadzą do obniżenia wysokości zwarcia, pojawiają się bóle żuchowowo-skroniowe oraz twarz zyskuje starszy wygląd.

    Wady zgryzu to także ogromne obciążenie dla naszej psychiki. Pacjenci czują się mniej atrakcyjni, mają liczne kompleksy na tym punkcie, a także zaniżoną samoocenę.

    Nikogo nie trzeba przekonywać, iż piękny uśmiech sprawia, iż zyskujemy pewność siebie, co nie jest obojętne dla naszego życia zawodowego czy prywatnego – łatwiej przyjdzie nam odniesienie sukcesu. Współczesna ortodoncja umożliwia leczenie wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku, jednak pamiętajmy, iż wcześniej wykryte wady zgryzu są łatwiejsze do wyleczenia. Gdy już zdecydujemy się na aparat ortodontyczny, niektóre niedogodności wynikające z jego noszenia zostaną zrekompensowane rewelacyjnym rezultatem – nowym, olśniewającym zgryzem. Dlatego też jak najszybciej zgłośmy się do swojego gabinetu stomatologicznego, aby rozpocząć profesjonalne leczenie!

     

    # wady zgryzu # piękny uśmiech # aparat ortodontyczny # kamień nazębny # paradontoza # artykulacja # rozszczep wargi i podniebienia # urazy mechaniczne zębów

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream