logo
    • 06 PAŹ 16
    • 0
    Jak utrzymać zdrowie zębów dziecka?

    Jak utrzymać zdrowie zębów dziecka?

    Ponad 90% dzieci w Polsce ma próchnicę! Zdrowie zębów dziecka zależy przede wszystkim od Ciebie. Codzienne szczotkowanie zębów plus profesjonalna profilaktyka w gabinecie stomatologicznym są kluczem do zdrowego uśmiechu Twojego dziecka.

    Próchnica to główny wróg zębów Twojego dziecka. Aby uniknąć niepotrzebnego cierpienia i kosztownego leczenia, najlepszą ochroną jest profilaktyka. Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się, jak zachować uśmiech Twojego malucha.

    Próchnica zębów pojawia się w wyniku jednoczesnego działania kilku czynników, ale nie każde z nich ma takie samo znaczenie. Czasami o rozwoju próchnicy świadczą już predyspozycje genetyczne, dieta przyszłej mamy w ciąży, słabe uwapnienie zębów dziecka, niska jakość szkliwa oraz higiena dentystyczna i dieta.

     

    Zapobieganie próchnicy u dzieci: fluoryzacja i lakowanie

    Oto kilka wskazówek, które pomogą zapobiec próchnicy zębów u Twoich dzieci:

    Zapobieganie, to przede wszystkim prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. W tych działaniach mieszczą się także systematyczne wizyty u stomatologa. Przegląd uzębienia u małych dzieci powinny odbywać się regularnie co pół roku.

    – Dzieci powinny mieć systematycznie fluoryzowane zęby nawet jeśli mleczaki są zdrowe. Fluoryzacja (często zwana również lakierowaniem) polega na aplikowaniu pędzelkiem na powierzchnię zębów fluoru w postaci pianki, żelu lub lakieru. Aby zapewnić długie wchłanianie fluoru, po zabiegu nie wolno jeść około 2 godzin. Tego dnia zaleca się także wyjątkowo nie szczotkować zębów przed spaniem, a jedynie solidnie wypłukać jamę ustną. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

    Najskuteczniejszą formą zapobiegania próchnicy zębów bocznych jest ich lakowanie. Nowo wyrżnięte zęby zawierają mało składników mineralnych, co czyni je szczególnie podatnymi na próchnicę. Lakowanie zębów polega na zatykaniu, czyli uszczelnianiu naturalnych bruzd, zagłębień czy szczelin. W czasie zabiegu, pokrywamy zęby boczne lakiem – materiałem stomatologicznym, który dodatkowo uwalnia jony fluoru chroniące przed próchnicą i wzmacniające szkliwo zębów. Lakowanie zębów mlecznych  można wykonać u 2-3-latka. Jest to zabieg krótki, bezbolesny i skuteczny. NFZ refunduje zabezpieczenie bruzd zębów szóstych lakiem szczelinowym do ukończenia siódmego roku życia.

    Mniej cukru

    Cukier + bakterie = próchnica

    Niezdrowe nawyki żywieniowe mogą spowodować prochnicę. Cukier jest wszechobecny i dlatego nie jest łatwo wyeliminować go z diety. Znajduje się nie tylko w słodyczach i ciastach, ale także w wielu produktach, których nie podejrzewalibyśmy o jego obecność lub które uważamy za zdrowe. Znajdziemy go w owocach, sokach, w serkach, jogurtach, sosach, a nawet w kaszkach dla dzieci i wędlinach. Trzeba będzie zminimalizować spożycie cukru we wszystkich jego formach, zwłaszcza między posiłkami.

     

    Więcej fluorku

    Zęby rozwijają się dużo wcześniej nim pojawią się w buzi dziecka. Racjonalna dieta, bogata w minerały i białka przyczynia się do ich prawidłowego rozwoju. Fluor, który jest obecny w pastach do zębów, przyczynia się do zwiększonej mineralizacji tkanek zęba, co zwiększa jego odporność na próchnicę. Zatem każdorazowe szczotkowanie to nie tylko mechaniczne oczyszczenie zębów, ale także uwolnienie fluoru, który wzmacnia zęby.

     

    Szczotkowanie

    Drugim filarem profilaktyki przeciwko próchnicy jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Szczotkowanie pozwala w znacznej części usunąć resztki pokarmowe i bakterie, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Regularne szczotkowanie warto rozpocząć w chwili pojawienia się pierwszych zębów czyli jeszcze przed pierwszym rokiem życia. Maluszka dobrze wyręczyć w tej czynności, ale już 2- 4 latka warto zachęcać do samodzielnego działania. Do szczotkowania zębów, należy podjąć odpowiednie wyposażenie: szczoteczka do zębów z miękkich nici z małą głową dla najmłodszych i pasta do zębów z fluorkiem o niskim stężeniu (250 ppm) przed ukończeniem 2 roku i (400-600 ppm) dla młodych dzieci. Od 7 roku zycia, pasta do zębów powinna zawierać 1000 do 1500 ppm fluoru.

    Trzeba będzie nauczyć dziecko myć zęby po każdym posiłku, a także nicią dentystyczną. Większość dzieci myje zęby  niedbale i niesystematycznie. Należy pamiętać, że dzieci uczą się, naśladując rodziców, szybko przejmują zarówno ich dobre, jak i złe nawyki. Weź więc sprawę w swoje ręce i daj dobry przykład swojemu dziecku.

     

    Regularne wizyty u dentysty

    Regularne wizyty u lekarza dentysty umożliwiają wychwycenie wszelkich nieprawidłowości we wczesnym stadium. Regularne wizyty warto rozpocząć z dwulatkiem, a nawet wcześniej tj. w chwili pojawienia się zębów. Dzięki temu wizyta u dentysty będzie dla dziecka czymś naturalnym. Dobrze jest w domu poćwiczyć otwieranie buzi, na przykład w formie zabawy w dentystę. W gabinecie, dokładnie obejrzymy zęby Twojego dziecka i doradzimy taki plan działania, który ochroni Twoje dziecko przed próchnicą.

     

    Zdrowie zębów dziecka

    Pamiętaj! Codzienna higiena, racjonalna dieta oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to gwarancja na piękny i zdrowy uśmiech Twojego dziecka na lata.

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream