logo
    • 30 CZE 20
    • 1
    Odruch wymiotny podczas wizyty stomatologicznej

    Odruch wymiotny podczas wizyty stomatologicznej

    U niektórych pacjentów w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym może wystąpić odruch wymioty, który będzie spowodowany różnymi czynnikami. Co może go powodować mdłości i jak można ich uniknąć? Najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć w naszym materiałe.

    Odruch wymiotny – co to jest?

    Choć pacjenci, którzy mają odruch wymiotny podczas leczenia czują się niezręcznie, zażenowani, robią sobie wyrzuty, że akurat im to się przydarza, jednakże warto wiedzieć, że ten odruch jest  naturalnym, bezwarunkowym odruchem fizjologicznym, który ma bardzo istotną funkcję w życiu codziennym, a mianowicie chroni nas przed przedostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych oraz zapewnia im drożność. Zdarza się jednak, że taki odruch występuje u pacjentów, gdy ma miejsce manipulacja w okolicach jamy ustnej, ale także np. gdy usłyszą jakiś dźwięk, poczują konkretny zapach (np. w szpitalu czy ośrodku zdrowia) lub nawet na sam widok lekarza. Odruch wymiotny w gabinecie stomatologicznym może skutecznie utrudnić lub uniemożliwić dentyście wykonywanie swojej pracy.

    Ingerencja w jamie ustnej a odruch wymiotny

    Odruch wymiotny może występować podczas różnych procedur praktycznie z każdej specjalizacji stomatologicznej, np. gdy pobierane są wyciski, w trakcie ekstrakcji zębów mądrości, płukania i opracowywania kanałów, zakładania pierścieni czy wreszcie na sam widok lekarza, co jest częstym zjawiskiem u pacjentów pedodontycznych.

    Jak często występuje taki problem u pacjentów?

    Wbrew pozorom nie jest to rzadkie zjawisko, gdyż badający to zagadnienie Van Houtem i jego zespół wykazali, że częstość występowania odruchu wymiotnego u pacjentów wynosi 82%. Zdaniem badaczy pracujących pod kierunkiem Davies odruch ten nie dotyczy jedynie 37% zdrowej populacji, natomiast inna grupa naukowców (Cameron i współpracownicy) odnotowali obecność odruchu u połowy uczestników badania – istotne jest, że u 7,5% ten odruch był obecny zawsze lub prawie zawsze podczas wizyty u dentysty. Dlatego część pacjentów z jego powodu rezygnuje z wizyt w gabinecie dentystycznym, co przy osiągnięciach nowoczesnej technologii i przy odpowiednim podejściu lekarza, jest zupełnie niepotrzebne.

    Co może powodować odruch wymiotny?

    Odruch wymiotny może mieć różne źródła. Pierwszym z nich będzie oddziaływanie na wrażliwe części jamy ustnej, są to:

    – tylna ściana gardła,

    – trzon języka,

    – języczek,

    – podniebienie miękkie,

    – fałdy podniebienno-językowy i podniebienno-gardłowy.

    Pamiętajmy, że jedynie drażnienie niefizjologiczne, czyli np. dotyk lusterkiem, szpatułką czy innym ciałem obcym, powoduje ten odruch, sytuacja ta z reguły nie dotyczy spożywanych pokarmów czy napojów.

    Odruch wymiotny może być uwarunkowany zaburzeniami ogólnoustrojowymi czy chorobami predysponującymi do wzmożonego odruchu wymiotnego. W grupie tej wymienia się takie dolegliwości jak m.in.: katar, krzywą przegrodę nosową,  polipy w nosie, czyli ogólnie sytuacje związane z graniczonym oddychaniem przez nos, ale także przewlekłe zaburzenia układu żołądkowo-jelitowego, jak zapalenie i wrzody żołądka, rak żołądka czy zapalenie woreczka żółciowego. Ponadto odruch wymiotny występuje u osób nadużywających alkoholu czy też palących papierosy.

    Odruch wymiotny może być następstwem przyjmowania określonych leków:  przeciwnowotworowych, a także NLPZ, inhibitorów konwertazy angiotensyny, aspiryny, antybiotyków i wiele innych.

    Wizyta u dentysty bez odruchu wymiotnego – czy jest możliwa?

    Zapewniamy, iż osoby cierpiące na odruch wymiotny bez obaw mogą skorzystać z leczenia stomatologicznego, istotne jest jednakże podjęcie konkretnych kroków. Zacznijmy od terminu wizyty, gdyż zaleca się, aby miała ona miejsce pod koniec dnia. Kolejna kwestia to odpowiednie podejście mentalne pacjenta. Rozwiązaniem w przypadku osób, które mają odruch wymiotny związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym jest opanowanie stresu, gdyż to właśnie stres jest czynnikiem wyzwalającym ten odruch.

    W takiej sytuacji możemy również szukać pomocy w homeopatii. Zastosowanie właściwego leku przed zabiegiem dentystycznym rozwiąże tę trudną kwestię, warto poradzić się swojego lekarza, który podpowie skuteczny specyfik. Jeśli odruch wymiotny pojawia się także podczas mycia zębów lub płukania jamy ustnej to warto sięgnać po lek Coccus cacti. Specyfikiem, który skutecznie łagodzi odruch wymiotny i kaszel, spowodowany manewrowaniem czymś w ustach, jest Ipeca. Innym lekiem, który można stosować przed leczeniem stomatologicznym jest Staphysagria.

    Nowoczesna stomatologia umożliwia leczenie pacjentów z odruchem wymiotnym, np. przy pomocy podtlenku azotu (gaz rozweselający), jednakże nie każdy gabinet dentystyczny nim dysponuje. Pomocne może okazać się również znieczulenie, np. znieczulenie powierzchniowe w postaci, żelu, kremu, aerozolu lub specjalnego plastra, czasem dolegliwości miną jak ręką odjął gdy zastosuje się oddychanie przez nos, a nie przez usta.

     

    # odruch wymiotny # mdłości # zawroty głowy # gabinet stomatologiczny # ingerencja w jamie ustnej # stres # oddychanie

    Leave a reply →
  • Posted by Tomasz on 29/04/2022, 08:50

    „W takiej sytuacji możemy również szukać pomocy w homeopatii”… a do tej pory tekst wyglądał na rozsądny z medycznego punktu widzenia

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream