logo
Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Czym zajmuje się  stomatologia dziecięca ?

Stomatologia dziecięca lub pedodoncja to dziedzina stomatologii która zajmuje się profilaktyką, leczeniem zębów i schorzeń jamy ustnej u dzieci. Mali pacjenci są specyficznymi pacjentami. Trzeba mieć do nich odpowiednie podejście. Wymagają szczególnej troski i opieki. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do wizyt adaptacyjnych . Wyprawa do gabinetu stomatologicznego powinna być dla dzieci prawdziwą przygodą a nie powodem do strachu. Niestety zbyt rzadko rodzice decydują się przyprowadzić swoje pociechy do stomatologa. Wsród rodziców panuje błędne przekonanie, że zębów mlecznych nie należy leczyć ponieważ i tak wypadną więc trzeba dzieci stresować.  A to niestety duży błąd.

Konsekwencje przedwczesnej utraty zębów mlecznych u dzieci

Zęby mleczne są bardzo ważne i ich stan ma wpływ na stan uzębienia u dorosłego czlowieka w poźniejszym czasie. Przede wszystkim chodzi o zachowanie dobrego zgryzu. Jeżeli za wsześnie nastąpi utrata zębów mlecznych wówczas zęby stałe mogą się pojawić w nieodpowiednich miejscach, mogą być poprzekręcane i może to nawet doprowadzić do bardzo ciężkich i nieuleczalnych wad zgryzu. Konsekwencje zaniedbania wizyt u stomatologa mogą więc być bardzo poważne. Dlatego też nie tylko należy odpowiednio wcześnie odwiedzić gabinet dentystyczny ale też regularnie przychodzić na wizyty kontrolne. Takie wizyty zaowocują w dwójnasób.

Pierwsza wizyta u dentysty

Dziecko powinno pojawić się w gabinecie możliwie wcześnie tzn. nawet po skończeniu pierwszego roku życia. Nie po to żeby leczyć czy cokolwiek robić, tylko po to żeby dziecko się zapoznało z gabinetem, poznało atmosferę jaka tam panuje, poznało stomatologów, pracowników gabinetu  i po to żeby następne wizyty związane z leczeniem odbyły się w sposób bezstresowy. Częste wizyty umożliwiają szybkie wykrywanie pojawiających się ubytków w jamie ustnej a u dzieci należy zaznaczyć takie ubytki rozwijają się bardzo szybko (czasami w ciągu roku z bardzo małej plamki potrafi sie zrobić duży ubytek). Często tak naprawdę dużo bardziej niż dzieci wydają się przejęci ich rodzice. To bardzo ważne aby aktywnie uczestniczyli oni w badaniu nie tylko dając swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa ale także uważnie sluchając zaleceń lekarza stomatologa.

Profilaktyka

Wizyty malutkich dzieci nie są związane z leczeniem ale bardziej z profilaktyką. Bardzo ważne jest uświadomienie rodzica przez stomatologa w jaki sposób ma postępować z uzębieniem dziecka oraz uświadomienie, że własciwa higiena jamy ustnej potrzebna jest w zasadzie już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Nawet jeszcze przed wyrżnięciem się zębów potrzebne jest czyszczenie dziąseł za pomocą gazika zamoczonego w rumianku lub wodzie. Poźniej kiedy zęby się pojawią, należy już zakupić odpowiednią szczoteczkę i pastę do mycia zębów. Wiadamo że, dziecko nie będzie sobie od razu myło ząbków. Rodzice są po to aby dziecku pomóc i dopiero po pewnym czasie nauczyć dziecko właściwej higieny jamy ustnej. Ale ten etap kontaktu w gabinecie lekarza stomatologa z rodzicem  jest tutaj bardzo istotny. Dziecko przyzwyczai się do gabinetu stomatologicznego i do dentysty ale tej świadomości samo się nie nauczy. Musi mu w tym pomóc rodzic.

Poważny obowiązek spoczywa też na samym lekarzu który musi zadbać o odpowiedni przebieg wizyty. W przypadku tych najmłodszych pacjentów, jest to szczególnie trudne zadanie. W naszym gabinecie okazujemy dzieciom dużo cierpliwości i wyrozumiałości oraz budujemy zaufanie dziecka do stomatologa już od najmłodszych lat co jest kluczem do skutecznego leczenia.

Zabiegi stomatologii dziecęcej

Wśród zabiegów stomatologii dziecięcej oferujemy:

Badania stomatologiczne: przegląd jamy ustnej, ocena zębów pod kątem ubytków próchnicowych, ocena zgryzu celem wykrycia ewentualnych wad zgryzu, ocena ryzyka próchnicy, ocena skuteczności zabiegów higienizacyjnych. Proponujemy małym pacjentom instruktaż mycia zębów.                                      

Lakierowanie zębów czy fluoryzacja: to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu zwiększenia odporności szkliwa zębów na kwasy bakteryjne.

Lakowanie zębów: to zabieg przeprowadzany na zdrowych ząbkach dziecka. Uszczelniamy naturalne bruzdy oraz szczeliny zębów za pomocą laku – specjalnego półpłynnego materiału, który będzie chronił zęby przed działaniem kwasów bakteryjnych i dostępem bakterii.  Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, zarówno stałe, jak i mleczne. Najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu zębów. Wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę.

Leczenie próchnicy: leczenie wcześnie wykrytych powierzchniowych, małych ubytków próchnicowych jest całkowicie bezbolesne, przy większych stosujemy znieczulenie miejscowe. Dlatego tak ważne są regularne kontrole u dentysty.

Leczenie kanałowe zębów mlecznych : Zęby mleczne mają cieńsze i słabiej zmineralizowane szkliwo, dlatego procesy próchnicowe przebiegają w nich znacznie szybciej i gwałtowniej, niż to się dzieje w przypadku zębów stałych. Zęby mleczne zabezpieczają miejsce dla zębów stałych. Próchnicę należy więc leczyć w zębach mlecznych do czasu wymiany fizjologicznej na zęby stałe.

Usuwanie zębów mlecznych: jest to konieczne gdy ząb jest mocno zniszczony próchnicowo i nie da się go przeleczyć kanałowo. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny.

Stomatologia dziecięca – lepiej zapobiegać niż leczyć

Dbanie o zęby mleczne  to inwestycja w zdrowe zęby stałe i piękny uśmiech w przyszłości. Zadbaj o zdrowe zęby dziecka i przyjdź z nim na wizytę kontrolną do naszego gabinetu stomatologicznego.