logo
  • 02 KWI 19
  • 0
  Wizyty kontrolne u dentysty – dlaczego są one takie ważne?

  Wizyty kontrolne u dentysty – dlaczego są one takie ważne?

  Jak pokazują statystyki, Polacy najczęściej decydują się na wizytę w swoim gabinecie stomatologicznym, gdy mają naprawdę poważny problem, co oznacza niewyobrażalny ból zęba  wywołany przez ubytek czy stany zapalne. Osób, które przychodzą na wizyty kontrolne jest niestety wciąż zbyt mało. Dlaczego regularny przegląd stomatologiczny jest tak ważny, zwłaszcza w przypadku dzieci i przed czym może nas uchronić? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

  Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym– dajmy dobry przykład swoim dzieciom

  Rodzice często nie zdają sobie sprawy jak ważne jest nauczenie swoich pociech dbałości o stan swojej jamy ustnej. Pod żadnym pozorem gabinet stomatologa nie powinien być miejscem kojarzonym przez dzieci ze strachem i bólem, a raczej należy zachęcać je do regularnych wizyt kontrolnych. Pamiętajmy, aby swoją postawą dawać dobry przykład – przeglądy stomatologiczne powinny być wpisane w nasz kalendarz i muszą obejmować wszystkich członków rodziny, nie tylko dzieci. Najmłodsi obserwują reakcję swoich opiekunów, dlatego tak istotne jest, aby wszyscy bez wyjątków w nich uczestniczyli.

  Zaniedbania popełnione przez rodziców w dzieciństwie mają ogromny wpływ na zęby latorośli. Dość częstym błędem, popełnianym przez rodziców jest niedostateczna troska o czystość mleczaków oraz lekceważenie ubytków w zębach mlecznych (usprawiedliwiane, iż „przecież zęby mleczne i tak prędzej czy później wypadną, więc nie ma się czym martwić”), a także zbyt późna pierwsza wizyta u dentysty. Zdarza się, iż rodzice po raz pierwszy udają się z dzieckiem do dentysty dopiero w okolicy 5 roku życia lub nawet wtedy, gdy pojawiają się problemy bólowe, związane z zębami mlecznymi. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce w okolicach pierwszego roku życia, kiedy część zębów mlecznych jest już wyrżnięta.

  Prawidłowa higiena jamy ustnej i utrzymywanie stanu uzębienia w dobrej kondycji zapewni dzieciom w przyszłości mocne, naturalne i zdrowe zęby, które posłużą aż do późnej starości.

  Dlaczego warto umawiać się na regularne wizyty u dentysty?

  Stomatolog potrafi nie tylko z powodzeniem wyleczyć choroby dziąseł i przyzębia, lecz również chętnie podzieli z nami swoją wiedzę na temat prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej, podpowie najlepsze rozwiązania i zaproponuje odpowiednie metody oczyszczania zębów. Nierzadko dentysta zasugeruje nam także zmianę pasty, zakup odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz zachęci do stosowania płukanek w celu poprawy kondycji jamy ustnej. Jeśli walczymy z próchnicą, to wizyta u stomatologa będzie okazją, aby pozbyć się kamienia nazębnego.

  Jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli stomatolog w porę wykryje w naszym uzębieniu jakieś nieprawidłowości, to może nas uchronić przed wieloma innymi bardzo groźnymi dolegliwościami.

  Rozwój stomatologii sprawił, że możemy skorzystać z wielu rozwiązań, które pomogą uratować nasze zęby – profesjonalny sprzęt ułatwia zdiagnozowanie rozmaitych schorzeń, takich jak: paradontoza, próchnica, zgorzele, stany zapalne. Gdyby uratowanie naszego zęba nie było możliwe, wówczas warto skorzystać z osiągnięć protetyki i implantologii. Nowoczesna technika pozwala na uzupełnienie braków w uzębieniu, tak, by nie odróżniały się one od naszych naturalnych zębów.

  Dzięki regularnym wizytom stomatolog może zauważyć nawet początkowe i subtelne zmiany, co daje większą szansę na całkowite wyleczenie.

  Jak często należy robić przegląd stomatologiczny?

  Wizyty kontrolne powinny odbywać się co pół roku, gdyż dzięki temu mamy możliwość szybszego wykrycia ubytków i naprawienia ich, zanim zęby zostaną kompletnie zaatakowane przez próchnicę.  W czasie wizyt kontrolnych dobrze jest zdecydować się na skaling i piaskowanie, aby oczyścić zęby z zalegającego kamienia nazębnego, który stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii.

  Zdrowe zęby wpływają nie tylko na estetykę naszego uśmiechu, lecz także na naszą samoocenę i samopoczucie oraz zdrowie całego naszego organizmu, dlatego należy pieczołowicie o nie zadbać.

   

  # wizyty kontrolne  # zapobieganie # przegląd stomatologiczny # stany zapalne # choroby dziąseł i przyzębia # paradontoza # zgorzele # zdrowe zęby

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream