logo
    • 17 KWI 19
    • 0
    Protezy teleskopowe – na czym polegają, zalety i wady

    Protezy teleskopowe – na czym polegają, zalety i wady

    Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, który – ku uciesze wielu pacjentów i lekarzy – bardzo szybko się rozwija. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym spore grono pacjentów zyskuje szansę na piękny uśmiech. Takim udogodnieniem są protezy teleskopowe, które uzupełniają braki zębowe. Protezy teleskopowe mają liczne zalety, o których chcemy opowiedzieć w naszym materiale. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem na ten temat.

    Protezy teleskopowe – alternatywa dla tradycyjnych protez

    Czy potraficie sobie wyobrazić protezę zębową, która jest całkowicie nieruchoma i absolutnie nie pokrywa całego podniebienia, do tego wcale nie ma rzucających się w oczy, metalowych klamer, jest całkowicie niewidoczna i łatwa w utrzymaniu higieny, a dodatkowo osoby ją noszące mogą pochwalić się promiennym wyglądem twarzy. To właśnie niektóre pozytywne cechy protezy teleskopowej, a zatem trudno się dziwić, iż ten rodzaj protez coraz częściej wypiera tradycyjne, najbardziej rozpowszechnione protezy akrylowe. Protezy teleskopowe nie tylko uzupełniają braki, ale też usprawniają aparat żucia.

    Jak zbudowana jest proteza teleskopowa?

    Działanie protez teleskopowych opiera się na systemie podwójnych koron.
    Podstawę stanowi korona wewnętrzna, którą należy przymocować do odpowiednio przygotowanych naturalnych zębów. Następnie na jej powierzchni osadza się drugą (ruchomą) część – koronę zewnętrzną, ukrytą w protezie lub moście. Najważniejszym elementem całej konstrukcji, utrzymującym protezy teleskopowe jest korona teleskopowa – wewnętrzna i zewnętrzna. Ta pierwsza część protezy teleskopowej, czyli korona wewnętrzna, jest na stałe zacementowana na zębie, który pozostał w jamie ustnej i wcześniej został odpowiednio przygotowany przez stomatologa, czyli oszlifowany. Korona wewnętrzna jest wykonana najczęściej z metalu, choć do jej przygotowania używa się także cerkonu. Druga składowa protezy teleskopowej, a mianowicie korona zewnętrzna pełni funkcję łącznika z zębem filarowym. Widoczna część protezy teleskopowej, czyli korona zewnętrzna, jest również zbudowana z metalu, jednakże pokrywa się ją np. porcelaną lub kompozytem. Odpowiedni kształt koron – obydwie korony mają równoległe ściany, sprawia, iż protezy teleskopowe mocno i bardzo dobrze przylegają do jamy ustnej. Pacjenci, którzy zdecydują się na taką protezę nie muszą się obawiać, iż w trakcie żucia czy mówienia może się ona przemieścić czy wypaść – w tym przypadku ryzyko zostaje maksymalnie zminimalizowane.

    Protezy teleskopowe – dla kogo taki rodzaj protez?

    Protezy teleskopowe są wskazane dla pewnych grup pacjentów. Zaleca się je u osób, u których została zdiagnozowana paradontoza, gdyż dzięki nim możliwe jest przytrzymanie rozchwianych zębów. Protezy teleskopowe sugeruje się pacjentom, którzy jak dotąd nie korzystali z protez zębowych oraz tym, którzy utracili zęby boczne oraz posiadają w znacznym stopniu starte zęby przednie. Protezy teleskopowe powinni nosić pacjenci dbający o higienę jamy ustnej oraz pamiętający o regularnych wizytach kontrolnych.

    Jakie zalety mają protezy teleskopowe?

    Już wcześniej wspominaliśmy kilka zalet tych protez zębowych. Najważniejszą z nich jest wspomniana stabilność i bardzo dobre trzymanie w jamie ustnej. Za sprawą protez teleskopowych pozostałe zęby, czyli uzębienie resztkowe jest odciążone. Ponadto proteza teleskopowa stanowi ochronę przed próchnicą dla zęba filarowego. Warto również dodać, iż dzięki takim protezom pacjenci mogą przez dłuższy czas utrzymać swoje pozostałe uzębienie, gdyż proteza spełnia też funkcję jego szynowania. Inne walory protez teleskopowych to:

    – łatwość w dbałości o ich higienę,

    – dłuższa niż w protezach tradycyjnych żywotność,

    – stabilność protezy zwiększa pewność siebie osoby, która ją nosi, minimalizując kompleksy.

    – mniejsza płyta protezy, w porównaniu do protez tradycyjnych, co przekłada się na lepsze odczuwanie smaków.

    – szybsza adaptacja pacjentów do protezy teleskopowej.

    – możliwość rozszerzenia protezy, gdyby doszło do wypadnięcia dodatkowych zębów.

    – walory estetyczne, naturalny wygląd.

    Jakie wady mają protezy teleskopowe?

    Niestety, protezy teleskopowe mimo licznych zalet, mają także swoje wady. Przede wszystkich noszenie takiego uzupełnienia może przyczyniać się do pojawienia się chorób przyzębia i stanów zapalnych tej części, dlatego tak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Na niekorzyść protez teleskopowych wpływa także koszt protezy, bowiem jej cena jest wyższa w porównaniu z protezą tradycyjną. Uciążliwa dla niektórych pacjentów może być też konieczność regularnego odwiedzania swojego gabinetu dentystycznego, najczęściej co 6 miesięcy – wizyty kontrolne.

     

    # protezy teleskopowe # protezy nakładowe # overdentures # ząb filarowy # paradontoza # uzębienie resztkowe

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream