• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 13 CZE 17
    • 0
    Leczenie kanałowe – dlaczego pacjenci się go tak obawiają?

    Leczenie kanałowe – dlaczego pacjenci się go tak obawiają?

    Wiele osób gdy z ust swojego stomatologa usłyszy, iż konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego od razu wpada w panikę. Leczenie to jest czasem niezbędne, aby uratować ząb przed wyrwaniem. Jak podają statystyki ponad  14 milionów zębów rocznie jest leczonych kanałowo.

    W naszym materiale pragniemy wyjaśnić na czym polega ta metoda leczenia zębów i w jaki sposób dobry dentysta oczyści nasze kanały, uniemożliwiając dalszy rozwój infekcji powodującej uciążliwy ból zęba.

    Jeszcze parę lat temu leczenie kanałowe było dość nieprzyjemne, bolesne i zazwyczaj cały proces trwał dość długo. Z tych powodów obolali pacjenci najczęściej decydowali się na wyrwanie chorego zęba by uniknąć przeciągającego się cierpienia. Nie jest to dobry pomysł, gdyż warto starać się jak najdłużej zachować swoje prawdziwe zęby.

    Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

    Leczenie kanałowe jest niezbędne, gdy stomatolog zauważy, iż w zębie nastąpiło zapalenie lub zakażenie (zgorzel) miazgi. Przyczyny zapalenia lub zakażenia miazgi są różne: zaawansowana i głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, a także pęknięcie lub złamanie zęba. Uraz zęba może spowodować pęknięcie miazgi nawet jeśli nie ma widocznych pęknięć lub odłamów. Pamiętajmy, iż nieleczona, zmieniona zapalnie lub zakażona miazga powoduje silny ból i może być przyczyną powstawania ropnia.

    Objawy świadczące o chorobach miazgi

    Osoby skarżące się na tępy, ostry ból lub też odczuwające od dłuższego czasu nadwrażliwość na ciepło i zimno, bolesność zęba przy dotyku i żuciu mogą kwalifikować się do leczenia kanałowego.

    Innymi sygnałami są także: przebarwienie zęba, powiększenie i wrażliwość węzłów chłonnych oraz obrzęk i bolesność przyległych do zęba tkanek. Czasem zdarza się też, że objawy nie występują, a o toczącym się procesie chorobowym miazgi zęba pacjent dowiaduje się po badaniu stomatologicznym lub wykonaniu zdjęcia RTG w swoim gabinecie stomatologicznym.

    Na czym polega ta metoda leczenia zębów ?

    Leczenie kanałowe, zwane także endodontycznym to oczyszczenie kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z chorej miazgi. Endodoncja pochodzi z greckich słów „endo-wewnątrz” i „odont-ząb”. Stomatolog musi dokładnie usunąć chorą tkankę, zdezynfekować miejsce, a na końcu wypełnić przestrzenie w kanałach substancją niszczącą miazgę, czyli żywą część zęba.

    Czynność wprowadzania substancji powtarza się kilka razy, dlatego leczenie zazwyczaj trwa kilka tygodni. Współczesna nowoczesna stomatologia pozwala także na jednodniowe leczenie kanałowe, które zakończy się sukcesem.

    Substancja wprowadzana do kanału jest odpowiedzialna za zatrucie nerwu, przez co zmniejsza się ból podczas oczyszczania. Na życzenie pacjenta zabiegi te można wykonywać w miejscowym znieczuleniu lub w wyjątkowych przypadkach w całkowitej narkozie – osoby cierpiące na paniczny strach przed zabiegami dentystycznymi.

    Po gruntownym oczyszczeniu kanału i usunięciu zakażonej lub zapalnie zmienionej miazgi, stomatolog poszerza środek kanału, dezynfekuje go przy pomocy specjalnych środków i w końcu szczelnie wypełnia kanał odpowiednim materiałem. Po wypełnieniu kanałów ząb zamyka się materiałem kompozytowym (plomba) lub odbudowuje protetycznie (korona porcelanowa), aby przywrócić ząb do pełnej funkcjonalności.

    Przeciwskazania do wykonywania takiego leczenia

    Leczenie kanałowe to często jedyna metoda by uratować nasz ząb przed usunięciem. Niestety, w niektórych przypadkach jest ono niemożliwe. Lekarz nie podejmie się leczenia zębów kanałowo u osób chorych na hemofilię, z zapaleniem wsierdzia oraz cierpiących na niektóre choroby reumatyczne czy też z zaburzeniami psychicznymi. Zanim kobieta w ciąży zdecyduje się na leczenie kanałowe powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem.

    Wiek pacjenta nie odrywa żadnej roli. Leczenie kanałowe może być przeprowadzane u osób niezależnie od wieku, w tym u dzieci.

    Zalecenia po leczeniu kanałowym

    Zaleca się, aby po leczeniu kanałowym nie gryźć, ani nie przeżuwać twardych pokarmów po tej stronie, która była leczona endodontycznie, aż do czasu, kiedy korona zęba będzie odbudowana. W tym celu warto zdecydować się na korony zębowe, bo ząb po leczeniu kanałowym jest podatny na pęknięcia i powinien być odbudowany możliwie jak najszybciej. W stosunku do zębów leczonych kanałowo należy zachowywać takie same zasady pielęgnacji, jak w przypadku zdrowych zębów: codzienne szczotkowanie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, regularne przeglądy i regularne profesjonalne czyszczenia.

    Jak długo posłuży nam ząb leczony endodontycznie?

    Warto wiedzieć, iż większość zębów leczonych endodontycznie przetrwa tak długo jak zęby naturalne. Rzadko zdarza się, iż ząb który był leczony kanałowo nie goi się albo ból postępuje. Czasem, ból lub ponowne zakażenie zęba może nastąpić po miesiącach, a nawet latach, po udanym leczeniu. W takich przypadkach jedyną możliwością jest rewizja leczenia, czyli powtórne leczenie kanałowe, dzięki czemu może uratować ząb.

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream