logo
    • 15 SIE 18
    • 0
    Szynowanie zębów

    Szynowanie zębów

    Końcowym etapem leczenia chorób przyzębia jest szynowanie zębów. Na czym ono polega, kiedy jest ono konieczne i kiedy zakłada się szynowanie stałe, a kiedy tymczasowe? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym poradniku.

    Kiedy mówimy o szynowaniu zębów?

    Choroby przyzębia w zaawansowanym stadium objawiają się rozchwianiem zębów, wtedy też może dojść do ich utraty. Szynowanie zębów ma za zadanie unieruchomić takie „niegrzeczne” zęby. Wspomniana sytuacja występuje w przypadku nie tylko zaawansowanego stadium paradontozy, lecz również gdy zęby obluzowały się na skutek urazów mechanicznych. Szynowanie zębów, jak sama nazwa wskazuje, będzie zatem połączeniem ich za pomocą specjalnego materiału. W ten sposób zyskują stabilność – połączone zęby łatwiej mogą opierać się siłom je wyważającym, proces gryzienia i żucia rozkłada się na większą ich ilość, a wędrowanie, przechylanie czy wysuwanie się zębów zostaje skutecznie zahamowane. Szynowanie zębów jest także pomocne u osób cierpiących na bruksizm (czyli mimowolne zgrzytania zębami, zwłaszcza nocą) oraz po operacjach chirurgicznych, kiedy należy umocnić rozchwiane zęby.

    Jak przebiega szynowanie zębów? Rodzaje szynowania zębów

    Współczesna stomatologia oferuje kilka metod szynowania zębów. Po szczegółowym zapoznaniu się ze stanem jamy ustnej pacjenta, stomatolog zaprezentuje możliwe opcje i doradzi najlepszą. Szynowanie zębów może być tymczasowe lub stałe. Czym się one różnią i kiedy stosuje się wybrany rodzaj?

    Szynowanie tymczasowe jest zalecane po niektórych zabiegach na przyzębiu, po urazach czy w leczeniu parafunkcji narządu żucia oraz w celu ustalenia równowagi zgryzu po nałożeniu opatrunku z cementu chirurgicznego.

    Szynowanie stałe ma miejsce w przypadku dużych zaników kostnych, rozchwiania wielu zębów, wtedy też szyny zakładane są na długi czas. Struktura stałego szynowania polega na połączeniu ze sobą różnego rodzaju koron całkowitych, licowatych, trzyćwierciowych, półkoron, wkładów koronowych i koronowo-korzeniowych.

    Najtańsza i najprostsza metoda szynowania zębów opiera się na połączeniu zębów za pomocą materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych (czyli tych stosowanych w trakcie plombowania zębów). Przed szynowaniem zęby muszą zostać osuszone i wytrawione specjalnym kwasem, następnie zakłada się system wiążący oraz kolejne porcje materiału, które są naświetlane lampą polimeryzacyjną. Zabieg jest wykonywany pomiędzy zębami od strony podniebienia lub języka. Dodatkowo można powierzchnie międzyzębowe opracować wiertłem, tworząc „zaczepy” dla materiału. Stare plomby zostaną usunięte z powierzchni zębów i te miejsca użyje się do założenia szyny.

    Inną metodą jest szynowanie zębów z wykorzystaniem włókna szklanego. W tym celu stosuje się specjalną tasiemkę z włókna szklanego, która za pomocą materiałów kompozytowych jest przyklejana do powierzchni językowych lub podniebiennych zębów.

    Zalety i wady szynowania zębów

    Dla pacjentów istotna jest informacja, iż szynowanie zębów nie powoduje dyskomfortu, a szyny są tak zamocowane, aby były niewidoczne z zewnątrz. Ich kolor jest też w możliwie najdokładniejszy sposób dobierany do naturalnej barwy zębów. Podczas szynowania zębów można korygować kształt uzębienia pacjenta, dzięki czemu znacznie poprawia się estetyka.

    Szynowanie zębów pozwala się nam dłużej cieszyć naturalnymi zębami, tym samym przesuwa się w czasie konieczność wszczepienia implantów lub wykonania ruchomych uzupełnień protetycznych. Szynowanie hamuje także rozwój chorób przyzębia. Co więcej, zabieg ten pozytywnie wpływa na samopoczucie i komfort pacjenta, dzięki niemu bez obaw można normalnie spożywać posiłki.

    Wadą szynowania zębów jest niestety konieczność zachowanie wyjątkowej higieny jamy ustnej oraz trudności z prawidłowym oczyszczeniem zębów. Szczeliny pomiędzy połączonymi zębami są zazwyczaj zbyt wąskie, aby można je było efektywnie czyścić nićmi dentystycznymi. Niekiedy może to skutkować rozwojem próchnicy. Dlatego nie obejdzie się bez regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym w celu kontroli.

    Kolejną wadą szynowania jest to, że raz założone szyny nie nadają się do późniejszej naprawy ani przeróbki.

    Czy szynowanie zębów jest bolesne?

    Pragniemy uspokoić – szynowanie zębów jest prawie bezbolesne. Ból możemy odczuwać jedynie, gdy stomatolog będzie opracowywał zęby wiertłem, wtedy też można poprosić o znieczulenie miejscowe. Sam zabieg trwa najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

    Pamiętamy, iż zlekceważone i nieleczone choroby przyzębia mogą prowadzić do utraty zębów, dla gdy tylko zauważymy niepokojące objawy to koniecznie udajmy się do specjalisty.

     

    # szynowanie zębów  # choroby przyzębia # paradontoza # bruksizm # rozchwianie zębów

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream