Płytka przedsionkowa – czym jest i po co stosować?
Rodzice od samego początku powinni zadbać i zwrócić uwagę na zgryz swojej pociechy, gdyż będzie to miało ogromny wpływ na dorosłe życie dziecka. Niestety, bardzo często dorośli lekceważą ten problem, m.in. pozwalając maluchom na zbyt długie ssanie smoczka, co w przyszłości może spowodować wystąpieniem wad zgryzu, które należy korygować chociażby przy pomocy tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Kiedy i jaki aparat ortodontyczny powinny nosić najmłodsze dzieci i czy faktycznie jest on skuteczny? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym materiale.
Płytka przedsionkowa – na czym polega jej działanie?
Płytka przedsionkowa lub inaczej korektor zgryzu to rodzaj aparatu ortodontycznego, który ma za zadanie pomóc dzieciom zwalczyć szkodliwy nawyk ssania, np. smoczka, kciuka czy warg. Płytka jest plastikowa i ma podłużny kształt, dzięki czemu zapewnia odpowiednie warunki, aby zgryz prawidłowo się rozwijał. Warto dodać, że działanie płytki przedsionkowej oparte jest na wykorzystaniu siły mięśni w celu skorygowania niewielkich wad zgryzu.
Jeśli zastanawiacie się, czy zakładanie takiego aparatu jest skomplikowane, to od razu pragniemy wyjaśnić, że plastikową płytkę należy po prostu wsunąć do ust dziecka, a sam aparat odpowiednio dopasuje się do łuku zębowego.
Płytka przedsionkowa ma kilka funkcji, gdyż nie tylko dba o prawidłowe ułożenie języka, lecz również koryguje tyłozgryz, pobudza mięśnie ust i twarzy do prawidłowej pracy, przez co dzieci szybciej uczą się mówić oraz dokładniej przeżuwają pokarmy.
Ten aparat ortodontyczny uniemożliwia także dziecku oddychanie ustami, jest to o tyle ważne, że stałe oddychanie w ten sposób może negatywnie wpłynąć na stan górnych dróg oddechowych.
Płytka przedsionkowa – rodzaje
Płytkę przedsionkową można kupić w większości sklepów dentystycznych. Warto zaznaczyć, że płytka może mieć różne odmiany, które są przeznaczone dla innych użytkowników. Są to:
– płytka przedsionkowa wyposażona w kuleczkę podniebną – produkowana przeważnie przez firmę Dr Hinz. Charakterystycznym elementem jej budowy jest kulka umieszczona na drucianym uchwycie, która jest odpowiedzialna za kierowanie języka w stronę podniebienia. Ten rodzaj aparatu jest chętnie stosowany w leczenia wad zgryzu u dzieci z zespołem Downa i porażeniem mózgowym, gdyż doskonale wyrabia nawyk prawidłowego układania języka;
– płytka przedsionkowa z zaporą językową – również ten rodzaj płytek jest w asortymencie marki Dr Hinz. Zadaniem tej płytki jest niedopuszczenie języka między zęby, przez co zostaje wyeliminowany problem zgryzu otwartego i nasilonego wychylenia zębów przednich. Płytka przedsionkowa z zaporą językową jest polecana dzieciom, które mają zaburzenia mowy oraz trudności z prawidłowym artykułowaniem słów;
– płytka przedsionkowa ze sztywnym profilem nadgryzowym – płytka zapewnia prawidłowe ułożenie szczęk względem siebie oraz uczy dzieci właściwego oddychania przez nos. Ten aparat także gwarantuje znaczną poprawę wymowy, ponieważ zapobiega stępianiu brzmienia głosek. Dzięki niemu zostaje również rozwiązana kwestia większości problemów związanych z tyłozgryzem.
Dlaczego warto stosować płytki przedsionkowe?
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, płytki przedsionkowe są pomocne zwłaszcza w przypadku dzieci, które mają trudności z rozstaniem się z ulubionym smoczkiem, butelką czy kciukiem, są także użyteczne w odzwyczajaniu dzieci od brania do ust różnego rodzaju przedmiotów. Ponadto u najmłodszych dzieci z powodzeniem realizują zadania aparatu ortodontycznego, a zatem regulują zgryz i ustawiają zęby w prawidłowej pozycji.
Płytki przedsionkowe – kto może je nosić?
Płytki przedsionkowe są polecane dla najmłodszych pacjentów w wieku od 3 do 8 lat – jest to bardzo istotne, bowiem u starszych dzieci w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości związanych ze zgryzem sugeruje się założenie tradycyjnego aparatu ortodontycznego.
Konsultacja ze stomatologiem
Płytki przedsionkowe można nabyć w ogólnej sprzedaży, jednak przed jej zakupem warto skonsultować się ze stomatologiem lub logopedą, którzy określą, czy jej zakup jest faktycznie konieczny, doradzą w kwestii rozmiaru oraz podpowiedzą, jaki rodzaj jest odpowiedni. Przy zakupie danego produktu warto zwrócić uwagę, czy konkretny artykuł jest bezpiecznym, a zatem czy posiada odpowiednie atesty.
Jeśli ostatecznie lekarz zdecyduje, że maluch powinien korzystać z płytki przedsionkowej to rola rodziców nie ogranicza się jedynie do pomocy w zakładaniu korektora, lecz również opiekunowie powinni przez cały czas kontrolować, czy dziecko nie wyciąga aparatu z ust i czy właściwie z niego korzysta, gdyż w przeciwnym razie efekty działania płytki mogą być dalekie od zamierzonych.
# płytka przedsionkowa # aparat ortodontyczny # wady zgryzu # korektor zgryzu # nawyk ssania # zaburzenia mowy
Leave a reply →
Leave a reply