• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 15 MAJA 20
    • 0
    Czy stres może mieć wpływ na stan naszych zębów

    Czy stres może mieć wpływ na stan naszych zębów

    Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP aż 85 proc. Polaków żyje w ciągłym stresie. Denerujemy się swoją pracą, życiem domowym, natłokiem obowiązków. W normalnych warunkach stres może nas motywować do działania, jednakże taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas ma negatywny, wyniszczający wpływ na cały organizm, także na stan zębów. Jakie dolegliwości możemy odczuwać w przypadku, gdy żyjemy w ciągłym stresie? W naszym najnowszym wpisie można znaleźć najważniejsze informacje na ten temat.

    Stres a ogólny stan zdrowia pacjenta

    Osoby mające stresujący tryb życia mogą zaobserwować u siebie niepokojące oznaki, które sygnalizują konieczność zmian – stres może objawiać się w postaci problemów z oddychaniem, wypadaniem włosów czy też osłabieniem układu odpornościowego. Ale to nie wszystko, bowiem stres może być powodem wystąpienia wielu chorób jamy ustnej. Każdy z nas inaczej reaguje w stresująch momentach – jedni przygryzają wargi, inni obgryzają paznokcie lub też inne przedmioty codziennego użytku (ołówki, długopisy), czy też sięgają po słodkie przekąski. W pracy nie zawsze mamy możliwość (czy też czas), aby dokładnie oczyścić zęby, co w połączeniu ze zmniejszonym wydzielaniem śliny oraz dietą bogatą w węglowodany jest najprostszą drogą, aby nabawić się chorób przyzębia lub próchnicy. W nerwowych sytuacjach wzrasta także ryzyko pojawienia się uszkodzeń mechanicznych zębów (ułamania, ukruszenia, pęknięcia zębów).

    Nerwowe zaciskanie zębów – bruksizm

    Każdy z nas na swój sposób przeżywa stresujące wydarzenia – czy to w życiu zawodowym, czy osobistym, u większości można zaobserwować odruch zaciskania zębów oraz usłyszeć  charakterystyczne zgrzytanie zębami. Ten nawyk może mieć miejsce w pracy, podczas zakupów, kiedy śpimy, a nawet podczas jazdy samochodem.

    Odwołując się do badań aż 44 proc. Polaków przyznaje wprost, że w pracy zaciska zęby z nerwów. Stresorem jest z reguły denerwujący szef – 24 proc., dla 32 proc. koledzy z pracy. 11 proc. zapewnia, że przyczyną stresu w pracy jest sama praca, a dla 7 proc. narzędzie, na którym wykonuje swoje obowiązki, czyli komputer.

    Zgrzytanie bezpośrednio może prowadzić do uszkodzeń szkliwa, urazów mechanicznych zębów (pęknięcia, ukruszenia, ułamania), bólu głowy, a nawet nieprawidłowego zgryzu. Niekontrolowane zaciskanie i zgrzytanie zębami nazywa się bruksizmem.

    Wyróżnia się dwa rodzaje bruksizmu: dzienny – centryczny (zaciskanie zębów) oraz nocny – ekscentryczny (zaciskanie i zgrzytanie). Warto zaznaczyć, że tej choroby nie należy bagatelizować, gdyż w trakcie zaciskania na zęby działa siła 10 razy większa niż w trakcie jedzenia!  Bywa, iż bardzo młode osoby w wieku 25-30 lat, chorujące na bruksizm, mają starte i popękane zęby.

    Pozornie nieszkodliwe zaciskanie zębami może doprowadzić do pęknięć szkliwa, krwawienia dziąseł, ścierania zębów, recesji dziąsłowych, rozchwiania zębów czy powstawania ubytków.

    W niektórych, skrajnych przypadkach może dojść do powstawania stanów zapalnych, a nawet utraty zębów.

    Należy zaznaczyć, iż długotrwałe zgrzytanie zębami ma negatywny wpływ na cały organizm, gdyż z czasem pacjenci odczuwają ból mięśni twarzy, napięcie karku oraz bardzo silne bóle głowy czy też migreny, pojawiają się również problemy z wydzielaniem śliny. Wszystkie te dolegliwości potęgują ogólne zmęczenie oraz osłabienie organizmu.

    Leczenie bruksizmu

    Stomatolog nie będzie miał problemu z postawieniem właściwej diagnozy po dokładnym obejrzeniu jamy ustnej pacjenta. Często pacjenci sami informują lekarza o swojej dolegliwości. Leczenie bruksizmu odbywa się przy wsparciu nie tylko stomatologa, lecz również neurologa czy psychologa, bo należy pamiętać, iż choroba ta ma podłoże w naszej psychice i jest reakcją na stres.

    Ponadto, pacjenci powinni stosować specjalne nakładki na zęby, które chronią je przed uszkodzeniami, przede wszystkim w nocy.

    Stres a suchość w ustach

    Bruksizm to nie jedyna dolegliwość, jaka towarzyszy osobom, żyjącym w ciągłym stresie.

    Nerwowość może być także przyczyną zaburzeń w pracy ślinianek i utrzymującego się uczucia suchości w ustach. Nie należy zapominać, iż ślina ma bardzo ważną rolę w zachowaniu odpowiedniej równowagi bakteryjnej w jamie ustnej oraz pomaga w usunięciu resztek pożywienia z zębów, ponadto bierze ona udział w procesach trawienia.

    Jeśli u chorego występuje jej ciągły niedobór to może dojść do szybkiego rozwoju próchnicy oraz może on borykać się z nieświeżym oddechem. Zaburzenia wydzielania śliny fachowo określa się terminem kserostomia. Leczenie tej choroby odbywa się przy pomocy m.in. stosowania sztucznych substytutów śliny.

    Życie w biegu a higiena jamy ustnej

    Żyjąc w pośpiechu, często nie przywiązujemy wagi do odpowiedniej higieny jamy ustnej.  Na portalu Dentysta.eu opublikowano wyniki badań, z których wynika, że aż 8 proc. Polaków w ciągu ostatnich trzech lat zamiast myć zęby zgodnie z zaleceniami 3-minuty to wybiera szybkie i nieprecyzyjne szczotkowanie 1-2 minutowe. Spada liczba osób, które poświęcają 3 minuty na mycie zębów (z 33 proc. do 25 proc.). Przerażające jest, iż aż  3,8 mln Polaków wcale nie myje zębów!

    Dodatkowo większość pacjentów rezygnuje z tak ważnej czynności higienicznej, jaką jest nitkowanie zębów, co w połączeniu z śmieciową dietę, bogatą w słodkie napoje, batony, fast foody oraz paleniem papierosów może mieć katastrofalne skutki.

    Silny stres negatywnie wpływa na cały organizm, dlatego warto zadbać nie tylko o jamę ustną, ale o wewnętrzny spokój, dzięki czemu uda się zminimalizować jego przykre skutki.

    W przypadku chorób jamy ustnej z pomocą przychodzi nam periodontologia, która umożliwia leczenie nerwowego zgrzytania zębów, suchości w ustach, chorób dziąseł, czy też innych infekcji wirusowych jamy ustnej.

    Zachęcamy również do regularnego odwiedzania swojego stomatologa, aby skontrolować swój stan jamy ustnej.

    # stres # stan zębów # jama ustna # zgrzytanie zębami # bruksizm # zaciskanie zębów # stany zapalne # periodontologia

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream