logo
    • 21 MAJ 19
    • 0
    Kiedy dentysta zakłada fleczer?

    Kiedy dentysta zakłada fleczer?

    Czasem w trakcie leczenia stomatologicznego dentysta musi założyć opatrunek tymczasowy, określany również jako tymczasowa plomba dentystyczna lub fleczer. Jego zadaniem jest tymczasowe zamknięcie ubytku w zębie, aby nie dostawały się do niego bakterie. Fleczer zakłada się na kilka lub kilkanaście dni, aż do momentu wypełnienia ubytku materiałem ostatecznym, czyli plombą.

    Kiedy konieczne jest zastosowanie takiego opatrunku tymczasowego, jak długo może pozostawać w zębie oraz jakie materiały zostały wykorzystane do jego produkcji? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym wpisie.

    Kiedy dentysta musi założyć fleczer?

    Takie rozwiązanie jest konieczne, gdy ząb z różnych powodów wymaga długiego leczenia i nie jest możliwe założenie stałej plomby. Opatrunek tymczasowy chroni leczony ząb przed przedostawaniem się bakterii. Jednym z takich zabiegów, w trakcie którego używa się tymczasowej plomby jest wieloetapowe leczenie kanałowe oraz zabieg wybielania martwego zęba.

    Fleczer zakłada się również na zęby objęte głęboką próchnicą, która prawie dotarła do miazgi zęba.

    Warunkami sugerującymi niezbędność użycia tymczasowego opatrunku jest także utrzymujące się przedłużone krwawienie, brak możliwości odizolowanie zęba od dostępu śliny lub też niespodziewane przybycie pacjenta (wynikające z bolesnych objawów), kiedy to lekarz nie ma wystarczająco dużo czasu, by przeprowadzić pełne leczenie kanałowe i zachodzi konieczność zatrucia zęba.

    Fleczer – właściwości materiału

    Tymczasowy opatrunek powinien spełniać kilka wymogów i posiadać określone właściwości. Musi być odpowiednio trwały, a więc być odporny na codziennie szczotkowanie zębów, rozdrabnianie pokarmów, itp. Poza tym, powinien odznaczać się dobrą szczelnością i dobrym przyleganiem do zęba. Funkcja opatrunku tymczasowego jest doskonale spełniona, dzięki odpowiedniej szczelności i trwałości. Oczywiście, nie należy porównywać go do stałych wypełnień, gdyż jego szczelność pozostawia wiele do życzenia, przez co niektórzy pacjenci zgłaszają ból po założeniu fleczera. Pamiętajmy, iż trwałość fleczera jest zadowalająca tylko przez krótki okres czasu, pacjenci nie powinni się niepokoić, gdy część opatrunku ulegnie wykruszeniu tuż przed ponowną wizytą.

    Założenie fleczera nie jest skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu, obecnie dentyści mogą korzystać z gotowych (najczęściej są to cynkowo- siarczanowe wypełnienia), już zmieszanych produktów, tym samym ich praca jest jeszcze bardziej usprawniona.

    Opatrunek tymczasowy nie wpływa na nasze odczuwanie smaku, nie pozostawia w ustach nieprzyjemnego posmaku.

    Fleczer u dzieci

    Leczenie zębów u najmłodszych także może odbywać się za pomocą fleczera, jednakże ma to miejsce podczas dwuwizytowego leczenia amputacyjnego zębów mlecznych (zazwyczaj rodzice nazywają je leczeniem kanałowym zębów mlecznych, jednak nie do końca te terminy się pokrywają).

    Jak długo fleczer może pozostać w zębie?

    To pytanie najczęściej słyszą lekarze podczas przeprowadzania zabiegu. Jak sama nazwa sugeruje jest to opatrunek tymczasowy, a zatem może być utrzymany od kilkunastu dni do kilku tygodni – długość ta jest kwestią indywidualną. Należy jedynie przestrzegać zaleceń lekarza, dotyczących kolejnych wizyt kontrolnych. Starajmy się nie dopuścić do szybkiej utraty fleczera, gdyż to nie rokuje dobrze.

    Nieszczelny opatrunek powoduje odsłonięcie się tkanek zęba, co bezpośrednio prowadzi do zapalenia miazgi zęba oraz dolegliwości bólowych, gdy będziemy spożywać zimne, gorące i słodkie pokarmy.

    Co zrobić w razie utraty opatrunku?

    Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do swojego gabinetu stomatologicznego, aby lekarz mógł uzupełnić jego brak. Czynność ta potrawa kilka minut, a zaoszczędzi nam to sporo kłopotów.

    Zalecenia po założeniu fleczera

    Stomatolog szczegółowo wyjaśni, co można, a czego należy unikać po założeniu fleczera. Przede wszystkim należy powstrzymywać się od picia i jedzenia od 30 minut do 1 godziny – ze względu na czas twardnienia materiału. Jeśli nie zastosujemy się do tego polecenia to może to grozić jego utratą podczas spożywania pokarmów. Ta sama zasada tyczy się picia wszelkich napojów. Nie ma przeciwwskazań, by w czasie noszenia wypełnienia tymczasowego pić alkohol (o takie potencjalne interakcje pacjenci pytają w gabinecie).

    Gdyby po założeniu opatrunku wystąpił ból to należy niezwłocznie udać się na kontrolę, aby stomatolog mógł ustalić jego przyczynę.

    Czy fleczer jest bezpieczny dla zdrowia?

    Założenie tymczasowego opatrunku nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dzieci, dorosłych, czy kobiet w ciąży. Jego skład nie ma negatywnego wpływu na tkanki zęba ani na organizm człowieka, o ile znajduje się on w tkankach przez odpowiednią, zalecaną długość czasu. Jedyną niedogodnością może być możliwość wystąpienia uczulenia na pierwiastki wchodzące w jego skład, co jest rzadkością.

     

    # fleczer # tymczasowa plomba # fleczer cynkowo-siarczany # opatrunek tymczasowy # endodoncja # stomatolog

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream