logo
    • 04 MAJ 20
    • 0
    Ochraniacze na zęby – elektronika w służbie sportu

    Ochraniacze na zęby – elektronika w służbie sportu

    Choć obecnie uprawianie różnych sportów ogranicza się do ćwiczeń w domowym zaciszu to mimo wszystko w przypadku niektórych dyscyplin, jeszcze przed powrotem do standardowych treningów warto zastanowić się nad zaopatrzeniem się w dodatkowe akcesoria. Kwestia ta jest zwłaszcza istotna w przypadku sportów walki, takich jak boks czy karate. W jaki sposób można chronić swoje zęby, aby nie być narażonym na wybicie zęba czy inne urazy stomatologiczne? W naszym najnowszym wpisie pragniemy opisać, dlaczego należy nosić ochraniacze na zęby w trakcie walk.

    Ochraniacz na zęby – najważniejsze informacje

    Ochraniacz na zęby, czyli tzw. szczęka bokserska, to niezbędne akcesorium bokserów, jest to specjalna wkładka do ust, która powinna chronić przed uszkodzeniem zęby, wargi oraz dziąsła.

    Ochraniacze z reguły są wykonane z tworzywa sztucznego (pochodnej plastiku lub gumy). Tego typu ochraniacze są zarezerwowane nie tylko dla osób uprawiających sporty kontaktowe (m.in. boks, karate), ale także sięgają po nie coraz częściej piłkarze, siatkarze, piłkarze ręczni, narciarze i snowboardziści. International Dental Federation opracowała listę sportów, biorąc pod uwagę ryzyko urazu stomatologicznego. Zgodnie z nią football amerykański, hokej, jazdę na deskorolce, rugby oraz jazda na rowerze górskim są dyscyplinami wysokiego ryzyka, zaś koszykówkę, piłkę nożną, piłkę ręczną, piłkę wodną oraz gimnastykę uznaje się za dyscypliny umiarkowanego ryzyka urazów stomatologicznych. Ciekawostką jest fakt, iż urazy stomatologiczne częściej przytrafiały się osobom uprawiającym piłkę wodną, karate czy piłkę ręczną niż taekwondo, dlatego tak istotne jest, aby osoby uprawiające pozornie mniej niebezpieczne sporty także zdecydowały się na takie rozwiązanie.

    Dla kogo są przeznaczone ochraniacze na zęby?

    Warto dodać, że mogą je nosić zarówno starsi sportowcy, jak również dzieci i młodzież, gdyż są one dostosowane do wszystkich kategorii wiekowych. Jeśli uprawiacie sport kontaktowy wyczynowo lub amatorsko – to koniecznie w taki sposób powinniście zadbać o swoje bezpieczeństwo.

    Dlaczego warto zaopatrzyć się w profesjonalne osłony szczęki?

    Ochraniacze na zęby mają wiele funkcji, chronią przede wszystkim zęby, lecz również dzięki absorbowaniu oraz rozpraszaniu siły uderzenia, zapobiegają powstawaniu urazów czy obrażeń: tkanek miękkich, uszkodzeniu stawu skroniowo-żuchwowego oraz złamaniu szczęki oraz żuchwy. Jak podają statystyki National Youth Sports Foundation w USA ponad 5 milionów zębów każdego roku zostaje utraconych w trakcie zajęć sportowych. Ale przecież to tylko część osób, bowiem na całym świecie każdego roku miliony starszych i młodszych sportowców musi skorzystać z natychmiastowej pomocy stomatologicznej, gdyż doszło do uszkodzenia zębów lub jamy ustnej. Prawie prawie 40% wszystkich urazów stomatologicznych to właśnie urazy spowodowane brakiem ochrony.  Takich urazów można było uniknąć, wystarczyło założyć osłonę szczęki.

    Indywidualny czy uniwersalny model – jaki wybrać?

    Na rynku są dostępne dwa rodzaje ochraniaczy na szczękę: indywidualny i uniwersalny. Ten pierwszy, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonywany na zamówienie, wiernie odwzorowując zębów pacjenta. Drugim rodzajem jest ochraniacz uniwersalny, który produje się seryjnie i zostaje uformowany dopiero w ustach posiadacza.

    Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że lepszy jest typ indywidualny, robiony na zamówienie.

    Indywidualne ochraniacze mają liczne zalety, w tym: doskonale dopasowują się do warunków anatomicznych danej osoby, w trakcie noszenie są stabilne, nie spadają ani nie utrudniają oddychania czy też mówienia, można swobodnie otwierać usta. Ponadto, mają pożądaną grubość oraz długość w każdym miejscu.

    Warto zaznaczyć, że indywidualny ochraniacz ma za zadanie nie tylko zapobiegać bezpośrednim i pośrednim urazom zębów, lecz również będzie także chronić usta oraz policzki przed zranieniem zębami, pochłaniając siły mogące doprowadzić do złamania kąta żuchwy bądź kłykcia.

    Jak przygotowuje się profesjonalne osłony szczęki?

    W przygotowaniu ochraniacza na zęby nieodzowną rolę odgrywa technologia próżniowa oraz praca technika laboratoryjnego. Pierwszym etapem jest wykonanie wycisku zębów przez stomatologa. Wycisk ten służy do stworzenia modelu gipsowego i zapewnia odpowiednie dopasowanie. Następnie technik stworzy właściwy ochraniacz z termoplastycznego materiału w technice próżniowej.

    Na kolejnej wizycie pacjent musi przymierzyć dany model, aby ewentualnie zostały wprowadzone poprawki – ochraniacz musi być wygodny i idealnie pasować do zgryzu.

    Przygotowanie modelu jest poprzedzone szczegółowym wywiadem z pacjentem, gdyż lekarz musi dowiedzieć się:

    – do jakiego sportu będzie używany ochraniacz?

    – jaki jest wiek pacjenta?

    – czy pacjent stosował wcześniej ochraniacze?

    – czy pacjent ma korony, mosty protetyczne, lub implanty?

    Dzięki temu najlepiej będzie można dopasować ochraniacz do potrzeb danej osoby. Ochraniacze mogą być wykonane w różnych kolorach.

    Jak należy dbać o swój ochraniacz na zęby?

    Aby Wasz ochraniacz na zęby jak najdłużej Wam służył należy odpowiednio o niego zadbać. Po zakończonym treningu i wyjęciu z zębów koniecznie należy go opłukać pod bieżącą wodą. Do przechowywania ochroniacza przyda się suchy, zamknięty pojemnik – np. taki jak do przechowywania sztucznej szczęki.

    Pamiętajcie, aby ochraniacz znajdował się z dala od źródeł gorąca.

    Nowoczesna technologia w ochraniaczach na zęby

    Współczesna technologia znalazła zastosowanie także w przypadku ochraniaczy na zęby. Wiele osób nawet nie przypuszcza, że niektóre ochraniacze na zęby są wyposażone m.in. w skomplikowane urządzenia takie jak: akcelerometry, żyroskopy, sensory sił mechanicznych, które umożliwiają analizę aktualnych danych w czasie rzeczywistym na urządzaniach mobilnych.

    Ma to na celu zebranie jak najwięcej informacji na temat źródeł niebezpieczeństwa, jego charakteru: kierunku, siły, przyspieszenia, częstotliwości.

    Dane te mogą pomóc w opracowaniu zaleceń czy też planu treninowego, tym samym sportowcy będą mogli zminimalizować zagrożenie w sportach kontaktowych.

    Specjalistyczne ochraniacze na zęby, które są naszpikowane elektroniką wysyłają sygnały dźwiękowe i świetlne, od razu gdy zadziałają na nie siły niebezpieczne dla zawodnika. Za sprawą LED-owych diod umieszczonych na ochraniaczach, można zauważyć, jaka jest siła uderzenia, gdyż zmienia się ich kolor w zależności od poziomu niebezpieczeństwa. Jest to o tyle ważne, że często w trakcie walki, zawodnik będący pod wpływem adrenaliny nie odczuwa bólu.

    Elektroniczne ochraniacze, choć na razie nie są aż tak popularne, jak te tradycyjne, to z czasem mogą być stałym elementem wyposażenia każdego sportowca.

    Na zakończenie warto dodać, iż zgodnie z fragmentem przysięgi Hipokratesa „lepiej zapobiegać niż leczyć” jeśli uprawiacie sporty zawodowo lub amatorsko, to warto nosić ochraniacz na zęby, bowiem chirurgiczne procedury naprawiania uszkodzonych, wybitych zębów lub innych urazów jamy ustnej są nie tylko bardzo skomplikowane, lecz także w porównaniu do ceny ochraniacza, dość kosztowne.

     

    # ochraniacze na zęby  # sport # urazy stomatologiczne # wybicie zęba # profesjonalne osłony szczęki

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream