logo
    • 04 LIS 16
    • 0
    Stan zębów i tkanek przyzębia zdradzą na co chorujesz

    Stan zębów i tkanek przyzębia zdradzą na co chorujesz

    Zęby – wskaźnik stanu zdrowia

    Prawdopodobnie poświęcasz nie więcej niż 10 minut dziennie na higienę  jamy ustnej  i pielęgnację zębów. Przy odrobinie szczęścia, nie zapomnisz skonsultować się z dentystą co 6 miesięcy aby skorzystać z usług które Ci przysługują. Ale dzisiaj, znajdź trochę czasu aby dokładnie przyjrzeć się Twoim zębom. Uśmiechnij się do lustra. Stan zębów i tkanek przyzębia mogą Ci zdradzić kilka ważnych rzeczy o Twoim ogólnym stanie zdrowia.

    Stan zębów

     

    Kolor zębów: dzięki popularności zabiegów wybielania zębów, wydaje się, że coraz więcej ludzi ma olśniewające białe zęby. Nie martw się, jeśli twój kolor jest raczej jasno-szary lub żółtawy – jest to normalne dla zdrowych zębów u dorosłych.

          – Brązowy: jeśli twoje zęby mają brunatne przebarwienia, to zwykle oznacza, że może pijesz napoje, które przebarwiają zęby  typu – kawa, herbata, wino lub cola. Nikotyna zawarta w produktach  tytoniowych rownież powoduje zmianę koloru zębów na ciemniejszy. Gdy pojawią się na powierzchni zęba brązowe plamy, może to być znak, nadmiernej ekspozycji na fluorek (fluorozy), gdy zęby były jeszcze w fazie rozwojowej. Brązowy i cętkowany wygląd zębów może być również objawem choroby trzewnej która jest dziedziczną nietolerancją pokarmową i objawia się biegunką, niedożywieniem i utratą masy ciała.

      – Szary: zęby wyglądające bardziej szaro niż normalnie mogą sugerować poprzednie infekcje lub urazy zębów. Kolor zębów może mieć również związek ze stosowaniem niektórych antybiotyków (tetracykliny), przed całkowitym powstawaniem zębów oraz ekspozycją na niektóre związki takich jak żelazo lub mangan (szczególnie u kobiet w ciąży).

      –  Białe linie,  smugi  albo  plamki: białe jasne plamy na zębach są zwykle oznaką łagodnej fluorozy spowodowanej nadmierną ekspozycją na fluor w dzieciństwie. Tak jak w przypadku brunatnych plam, białe plamy mogą być również objawem choroby trzewnej.

    Starte zęby: możesz zauważyć cienkie pionowe pęknięcia wzdłuż powierzchni niektórych swoich zębów. Są to zapewne linie pęknięć, które pojawiają się częściej wraz z wiekiem. Jeśli zaobserwujesz pęknięcia na zębach a jesteś jeszcze w młodym wieku, możliwe jest, że pęknięcia te są spowodowane bruksizmem (zgrzytanie zębów) lub  zaciskaniem zębów. Bruksizm często występuje podczas snu, dlatego może być ignorowany dopóki dentysta tego nie stwierdzi.

    Wady szkliwa: gdy szkliwo zębów jest zdrowe, ich powierzchnia jest praktycznie niewrażliwa na ataki bakterii. Ale jeśli szkliwo jest uszkodzone, zęby stają się mniej odporne na próchnicę. Szkliwo może zostać uszkodzone przez szereg czynników. Zbyt dużo fluoru daje szorstki i cętkowany wygląd szkliwa. Kwasy zawarte w niektórych produktach spożywczych i napojach mogą zżerać szkliwo tak jak kwas z własnego żołądka. Celiakia (choroba trzewnej) i inne niedobory żywieniowe mogą również uszkodzić szkliwo lub nadać zębom przezroczysty wygląd.

    Stan tkanek przyzębia

     

    Kolor dziąseł: zdrowe dziąsła mają zwykle odcień jasno-różowy. Jedną z chorób, którą może wyczytać dentysta jest cukrzyca. Ze względu na obniżoną odporność i podniesiony poziom cukru we krwi, diabetycy  są bardziej narażeni na infekcje bakteryjne i grzybicze  oraz stany zapalne.

    Blade dziąsła, bardzo jasnoróżowe, prawie białe mogą być sygnałem, że brakuje Ci żelaza i mogą świadczyć o anemii. Żelazo jest kluczowe w produkcji hemoglobiny – barwnika, który wiąże tlen i umożliwia jego transport do wszystkich komórek. Jeżeli nie dostarczamy go z pokarmem wystarczająco, wtedy potrzebna jest suplementacja.

    Zapalenie dziąseł i związane z tym zmiany koloru dziąseł może być również początkiem osteoporozy, czyli inaczej może nastąpić proces polegający na niszczeniu kości szczęki, stają się bardziej kruche i mniej wytrzymałe, co może nieuchronnie prowadzić do utraty zębów.

     

    Pozostałe objawy

     

    Znaki, bardziej odczuwalne niż widzialne: wrażliwość lub ból zęba często wskazują na obecność próchnicy, urazu lub choroby dziąseł. Ale inne choroby mogą również objawiać się poprzez ból zęba. Ból zęba lub zębów górnej szczęki może być objawem zakażenia zatok. Natomiast ból dolnej szczęki moze być czasami wczesnym objawem zbliżającego się zawału serca.

    Kontrolując uzębienie pacjenta, dentysta może ocenić stan zdrowia całego organizmu. Jeżeli zmiana w wyglądzie lub wrażliwości zębów Cię niepokoi, nie zwlekaj i natychmiast umów się na wizytę u dentysty.

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream