logo
    • 29 LIP 20
    • 0
    Perły Epsteina u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

    Perły Epsteina u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

    Świeżo upieczeni rodzice od razu zauważają wszelkie niepokojące zmiany występujące w jamie ustnej swojej pociechy. Takim sygnałem mogą być białe i żółte grudki zlokalizowane na dziąsłach i podniebieniu noworodków. Czy faktycznie są one niebezpieczne dla zdrowia dziecka oraz jakie są przyczyny ich występowania? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

    Perły Epsteina – co to jest?

    Od razu pragniemy Was uspokoić, iż nie wszystkie zmiany w jamie ustnej są patologią, wymagającą leczenia, jednakże, aby rozwiać swoje wątpliwości zawsze należy skonsultować się ze specjalistą. Niektóre zjawiska są uznawane za element fizjologicznego rozwoju jamy ustnej człowieka i właśnie do nich zalicza się tzw. perły Epsteina.

    Perły Epsteina to bardzo często spotykane u małych dzieci torbiele listewki zębowej. Jak podają badania możemy je zaobserwować aż 80 proc. wszystkich noworodków. Te torbiele listewki dziąsłowej z reguły występują u noworodków, ale problem ten może dotyczyć także niemowląt (do 1. roku życia). Pierwszy przypadek został opisany w 1880 r. przez czeskiego pediatrę Aloisa Epsteina.

    Wyróżniamy 3 główne typy (pod względem histologicznym):

    – perły Epsteina;

    – guzki Bohna – niewielkie torbiele wypełnione keratyną, które są umiejscowione na językowej lub policzkowej części dziąseł; najprawdopodobniej są one pozostałością po małych gruczołach ślinowych; z reguły guzki pękają samoistnie i nie jest konieczne leczenie,

    dental lamina cysts (alveolar cysts of newborn) – resztki listewki zębowej, zazwyczaj zlokalizowane na szczycie wyrostków zębowych.

    Taki podział jest rzadko stosowany przez polskich badaczy, przeważnie wszystkie te przypadki określa się jako niewielkie torbiele dziąsłowe.

    Jak wyglądają perły Epsteina?

    Perły Epsteina zazwyczaj pojawiają się po obu stronach szwu łączącego podniebienie twarde, są to biało- żółte wykwity o średnicy ok. 1-3 mm, charakterystyczny jest także delikatny połysk, stąd też nazwa odwołująca się pereł.

    Warto dodać, iż liczebność grudek może być bardzo zróżnicowana, bowiem u maluchów może występować ich tak wiele, że powstaje żółte podniebienie. Z drugiej strony zdarza się, iż obserwujemy wyłącznie pojedyncze kropki zlokalizowane wzdłuż szwu.

    Perły Epsteina – przyczyny występowania

    Naukowcy jak do tej pory nie odkryli przyczyny występowania tej dolegliwości.  W związku z ich diagnozowaniem u dzieci, a także brakiem innych objawów, stwierdza się, że są one wariantem fizjologii.

    Perły Epsteina – czy są groźne?

    Rodzice mogą być spokojni, gdyż te torbiele nie są groźne, nie bolą, maluch nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. W przypadku, gdy zauważycie takie biało-żółte grudki w buzi niemowlaka, koniecznie należy zgłosić się do lekarza, który oceni, czy faktycznie są to perły Epsteina. Torbiele dziąsłowe mogą zostać pomylone z innymi zmianami, takimi jak: pleśniawki, afty, prosaki, grzybiczne zapalenie jamy ustnej, zęby noworodkowe grzybicze (rzadko spotykana wada wrodzona), a te natomiast wymagają leczenia.

    Perły zębowe – jak przebiega leczenie?

    Tak jak wcześniej wspominaliśmy, perły Epsteina nie wymagają żadnego leczenia, po pewnym czasie znikają samoczynnie, ponieważ dochodzi do złuszczania się wierzchnich warstw tkanek, co skutkuje ich zanikiem. Po kilku tygodniach od zdiagnozowania pereł Epsteina podniebienie u niemowlaka wraca do stanu fizjologicznego i perły nie są już widoczne.

    Aby przyspieszyć ich wchłanianie się można: m.in. pocierać wnętrze ust noworodka podczas karmienia piersią lub butelką.

    Przestrzegamy przed samodzielnym usuwaniem pereł zębowych, gdyż taka czynność może zrobić więcej szkody niż pożytku – może przyczynić się do wystąpienia zakażenia.

     

    # Perły Epsteina # noworodek # grudki # torbiele listewki dziąsłowej # biało-żółte wykwity # afty # pleśniawki # grzybicze zapalenie jamy ustnej

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream